3 istotne fakty o sezonowej depresji
Pierwsze jesienne chłody mogą w wielu przypadkach stać się przyczyną depresji sezonowej. Wówczas ludzie stają się bardziej senni niż dotychczas, zmęczeni, nie chce im się wstawać z łóżka i nie mają zapału do pracy. Dowiedz się zatem, czym jest sezonowa depresja.
Co to jest depresja sezonowa?
Depresja sezonowa, czyli inaczej sezonowe zaburzenie afektywne jest przypadłością, która może pojawić się w okresie jesienno-zimowym. Objawy są bardzo uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. Występują one każdego dnia lub prawie codziennie. Istotne jest też to, że trwają one dłużej niż dwa tygodnie i powtarzają się cyklicznie.
Dlaczego dochodzi do depresji sezonowej?
Zasadniczą przyczyną depresji sezonowej jest niedobór światła. Wpływa to przede wszystkim na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników oraz hormonów, które potrzebne są do wielu życiowych czynności. Niekorzystnym czynnikiem jest nadmiar światła w porannych godzinach. Jest tak dlatego, ponieważ zakłóca on sen i czuwanie. Natomiast brak światła słonecznego w ciągu dnia sprawia, że organizm wytwarza więcej melatoniny, czyli hormonu snu. Dlatego mózg czuje się oszukany, co do godziny i pory dnia. W odpowiedzi na taki stan rzeczy człowiek czuje się senny i zmęczony. Kolejnym czynnikiem jest też to, że zmniejsza się też poziom hormonów odpowiadających za dobry nastrój.
Jakie objawy pojawiają się w przypadku depresji sezonowej?
W przypadku depresji sezonowej pojawiają się różne objawy, na przykład zmęczenie i mniejsza aktywność w ciągu dnia. Osoba dotknięta zaburzeniem odczuwa smutek, lęk i niepokój. Kolejnym symptomem jest obniżona aktywność, bark jakiejkolwiek motywacji, a także inicjatywy do działania. Na liście objawów wymienia się ponadto: wzmożoną senność i pogarszanie się jakości snu, zwiększony apetyt i osłabienie popędu seksualnego. Pojawiają się też charakterystyczne symptomy typowej depresji: duża drażliwość, poczucie beznadziejności, problemy z pamięcią, koncentracją, zobojętnienie, utrata zainteresowań i natrętne myśli. U kobiet może pojawić się również zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ludzie mogą wówczas sięgać po alkohol, narkotyki, nadmiernie się objadać, mieć problemy z nauką czy też koncentracją w pracy.
Jakie są sposoby leczenia depresji sezonowej?
Dobrą metodą leczenia jest fototerapia, która wykorzystuje specjalne lampy fluorescencyjne. Kuracja polega na tym, że pacjent jest naświetlany jasnym światłem, które jest zbliżone do naturalnego. Takie działanie skutecznie poprawia funkcjonowanie wewnętrznego zegara. W tym przypadku duże znaczenie ma dostosowanie kąta padania światła i odległości od oczu. Pierwszymi rezultatami takiej terapii jest zmniejszenie senności, apetytu i poprawa nastroju. Inną metodą leczenia, która można stosować z fototerapią, jest psychoterapia. Wykorzystuje się też leki przeciwdepresyjne, na przykład fluoksetyny. Można sięgać też po ziołowe preparaty dostępne bez recepty. Trzeba także pamiętać o zdrowej diecie, starać się ograniczać stres i przyjmować witaminy z grupy B i magnez. Suplementy te wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Doskonałym rozwiązaniem będzie też umiarkowana aktywność fizyczna, która sprzyja wydzielaniu hormonów szczęścia. Warto też zadbać o kontakty społeczne i relacje z innymi osobami.
Jak samodzielnie walczyć z jesienno-zimowym smutkiem?
Wiele można zrobić samemu, a tak naprawdę przede wszystkim samemu. Po pierwsze dieta, dieta i jeszcze raz dieta. Codzienne odżywianie powinno obfitować w zdrowe produkty pełne witamin i soli mineralnych. Zalecane są pokarmy zawierające kwasy omega-3, czyli nierafinowane oleje roślinne, orzechy, nasiona, ryby, owoce morza i produkty pełnoziarniste. Koniecznie trzeba też wyrównywać niedobór witamin i minerałów, szczególnie witaminy B oraz magnezu. Nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Dużym wsparciem może być nawet, krótki 15-minutowy spacer. Warto także starać się korzystać ze światła słonecznego, kiedy pojawi się taka możliwości. Staraj się też przestrzegać zasad higieny snu. Zmuszaj się do wyjść ze znajomymi, do kina, do kawiarni i odwiedzaj rodzinę. Koniecznie trzeba także starać się sprawiać sobie drobne przyjemności, które mogą zmienić bardzo wiele.
Należy również szukać wsparcia, na przykład w ośrodku Przebudzenie. Tam pomoc specjalistów i otoczenie zieleni, a także innych darów Matki Natury pomoże szybciej osiągnąć pożądany rezultat!