5 sytuacji, kiedy konieczne jest wykonanie USG stawów
USG stawów wykorzystywany jest do obrazowania tkanek, które tworzą stawy i ich okolic. W jakich sytuacjach należy przeprowadzać takie badanie?
Czym jest badanie USG stawów?
USG stawów jest to test diagnostyczny. Badanie wykorzystuje fale dźwiękowe do obrazowania obrazu tkanek, które znajdują się w organizmie. Lekarz wykorzystuje specjalną sondę, którą przykłada się do ciała nasmarowanego żelem. Zbiera ona odbijające się od tkanek fale dźwiękowe, a podłączony do niej komputer wykorzystuje to do prezentowania obrazu.
5 sytuacji, w których należy wykonać USG stawów?
USG stawów wykonuje się w przypadku stanu zapalnego w stawie. Wskazaniem jest też obecność płynu w stawie, naderwanie ścięgien i zerwanie lub skręcenie wiązadła bądź też reumatoidalne zapalenie stawów.
Jakie wyróżnia się rodzaje badania USG stawów?
Wyróżnia się różne rodzaje badania USG stawów: USG stawu skokowego, kolanowego, biodrowego, czy też ramiennego barku. Pierwszy test wykonuje się przede wszystkim w sytuacji przeciążenia, zapalenia lub zmian zwyrodnieniowych. Wskazaniem są też urazy kolana i obrzęki tej okolicy. USG stawów biodrowych robi się przy obrzękach błony maziowej, czy obecności wysięków. Natomiast takie badanie u niemowląt przeprowadza się, gdy istnieje podejrzenie obecności dysplazji rozwojowej. Badanie wykonuje się przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Z kolei przy odczuwaniu bólu lub sztywności, czy przeskakiwania, trzeszczenia w trakcie poruszania robi się USG stawu ramiennego barku.
Jak należy dobrze przygotować się do badania USG stawów?
Do badania USG stawów trzeba się też odpowiednio przygotować. Pacjent powinien przede wszystkim włożyć na siebie luźny strój, który będzie można łatwo zdjąć z konkretnego obszaru ciała. Poza tym warto wyposażyć się w dobry nastrój. Badanie jest bowiem nieinwazyjne i szybkie.
USG stawów, czyli jak wygląda takie badanie?
Na początku lekarz przeprowadza z pacjentem krótki wywiad. Oczywiście rozmowa dotyczy odczuwanych przez niego dolegliwości bólowych. Później osoba, która będzie badana, poproszona jest o przyjęcie pozycji siedzącej lub leżącej. Chodzi mianowicie o to, aby ułatwić wykonywanie tego testu diagnostycznego. Później lekarz nakłada na skórę specjalny żel. W dalszych krokach przykłada do ciała specjalną sondę i przesuwa ją po skórze. Osoba wykonująca badanie może też poprosić pacjenta o poruszanie badaną kończyną. Dzięki temu może dokonać oceny budowy i funkcji stawów, a także okolicznych tkanek. Później, gdy badanie się skończy, należy wytrzeć żel znajdujący się na skórze pacjenta. Test trwa nie dłużej niż 15 lub 20 minut. Badanie jest też bezbolesne. Jednak niektóre osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort, który związany jest z lekkim przyciskaniem sondy do bolesnego miejsca. Następnie jest chwila czasu, gdy lekarz ocenia obraz i dokonuje opisu wyniku badania. Po teście można bez problemu wrócić do codziennych zajęć.
Jakie są zalety badania USG stawów?
Badanie USG stawów ma bardzo wiele zalet, a mianowicie: jest nieinwazyjne, bezpieczne, wykonywanie w czasie rzeczywistym. W przypadku pierwszego atutu warto podkreślić, że test nie powoduje żadnego dyskomfortu i nie wymaga dużych przygotowań ze strony pacjenta. Jest to też badanie bezpieczne, ponieważ fale ultradźwiękowe nie przyczyniają się do powstawania żadnych zmian w tkankach. Dlatego taki test może być wykonywany tak często, jak jest to potrzebne. Jest to test wykonywany w czasie rzeczywistym, gdyż lekarz widzi obraz podczas robienia badania. Po tym, jak dokładnie przesuwa głowicę, może dokładniej przyjrzeć się konkretnym partiom ciała. Istotne jest też to, że pod kontrolą USG stawów można bezpiecznie podać pacjentowi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
W jakim celu wykonuje się badanie USG stawów?
Badanie USG stawów wykonuje się dla diagnostyki, a więc ustalenia przyczyny konkretnej dolegliwości. Test robi się wtedy, gdy stawy bolą lub pojawił się obrzęk. Dzięki temu można dokonać bardzo precyzyjnej diagnozy różnicowej stanów zapalnych. Badanie USG stawów przeprowadza się również dla monitorowania postępów leczenia. Wskazaniem są też urazy, czyli stłuczenia i skręcenia. Taki test sprawi, że lekarz dokładnie przyjrzy się uszkodzonym strukturom oraz tkankom, dokona oceny, a także postawi precyzyjną diagnozę.