Alkohol a zmiana wyglądu – jak napoje wysokoprocentowe wpływają na ciało?
Często słyszymy, że uzależnienie od alkoholu odebrało już wielu ludziom kontakt z bliskimi lub ukochaną pracę. Niszczycielska siła regularnie spożywanych napojów z alkoholem nie zatrzymuje się jednak tutaj.
Wysokoprocentowe trunki mogą z łatwością pozbawić nasze ciało zdrowego i atrakcyjnego wyglądu, co szczególnie dotkliwie odczują młode osoby zmagające się z nałogiem.
Czy alkoholika można rozpoznać po wyglądzie?
Choć zmiany, jakie alkohol wywołuje w kondycji naszej skóry, są bardzo charakterystyczne, musimy pamiętać, że wiele osób uzależnionych ukrywa przed otoczeniem swój nałóg poprzez zachowywanie nienagannego wyglądu. Dobrze skrojone ubrania i umiejętny makijaż są przecież w stanie odwrócić uwagę od niejednej tajemnicy.
Poza tym pogorszenie stanu skóry nie musi być wywołane uzależnieniem od alkoholu, ale np. przyjmowanymi lekami lub stresem. Warto pamiętać, że ocenianie innych osób na podstawie wyglądu zawsze może doprowadzić nas do błędnych, opartych na stereotypach wniosków.
Osoba doświadczająca problemów z alkoholem może jednak sama zaobserwować niekorzystne zmiany w swojej powierzchowności a te mogą tylko pogorszyć jej ogólne samopoczucie. Na co zwrócić uwagę zanim sprawy zajdą za daleko?
Picie alkoholu prowadzi do tycia
Musimy pamiętać, że napoje alkoholowe takie jak piwo lub wino zawierają duże ilości węglowodanów. Dostarczają organizmowi nadmiarowe kalorie i przyspieszają przyrost niepożądanej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo alkohol obniża stężenie glukozy we krwi, co sprawia, że szybciej jesteśmy głodni i więcej potrafimy zjeść naraz. Zakrapiane alkoholem posiłki, po których nie następuje żadna aktywność fizyczna to prosta droga do przybrania na wadze.
Spożywanie alkoholu a metamorfoza twarzy
Jak zauważyliśmy już wyżej, w składzie napojów alkoholowych zazwyczaj znajduje się duża ilość węglowodanów. Cukry przyspieszają starzenie się tkanek i spowalniają produkcję kolagenu. Jaki jest tego efekt? Na twarzy osoby zmagającej się z nałogiem coraz szybciej pojawiają się niechciane zmarszczki. Ze względu na zaburzenia gospodarki hormonalnej, które alkohol może wywołać zwłaszcza w ciele kobiety, efektem uzależnienia mogą być również wypryski, trądzik i wągry.
A skąd bierze się tak powszechny u nietrzeźwych osób czerwony kolor nosa i policzków? Jest to konsekwencja rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Ten proces może prowadzić do występowania coraz liczniejszych pajączków, które z biegiem czasu zamienią się w rozległe rumieńce. Rozszerzone naczynia krwionośne oznaczają także wzmożoną produkcję limfy a ta skutkuje opuchnięciem twarzy. W przypadku osób trwających w uzależnieniu dłuższy czas owa opuchlizna może świadczyć także o złej kondycji narządów wewnętrznych: wątroby i nerek.
W skutek tego, że alkohol poważnie odwadnia nasz organizm, skóra twarzy i całego ciała staje się sucha oraz ma tendencję do łuszczenia się. Zostaje pozbawiona kluczowych dla elastyczności i zdrowego wyglądu witamin, przez co tworzy nieestetyczne cienie pod podkrążonymi oczami, traci blask i szarzeje.
Jak szybko zmieni się twarz po odstawieniu alkoholu?
Na szczęście duża część z opisywanych powyżej zmian wyglądu nie jest nie odwracalna. Gdy osoba uzależniona zwróci się po fachową pomoc i zdecyduje na detoks, poprawę warunków życiowych zaobserwuje także w lustrze. Już po kilku tygodniach od wypracowanej pod okiem terapeutów abstynencji polepszy się kondycja zmęczonej cery i zwiększy się produkcja kolagenu. Skóra zacznie odzyskiwać dawny koloryt, jędrność i elastyczność.
Przypomnienia wymaga jednak fakt, że próba samodzielnego uporania się z nałogiem alkoholowym, może prowadzić do poważnego rozstroju zdrowia – szczególnie w przypadku osób silnie uzależnionych. Postanowienie o abstynencji bez towarzyszącej mu terapii i psychoedukacji może się też okazać zwyczajnie nieskuteczne. Rozczarowany niepowodzeniem alkoholik może wpaść jeszcze głębiej w wir nałogu.
Nie wiesz, gdzie szukać bezpiecznej przestrzeni na odbycie detoksu i terapii uzależnień. Odtrucia alkoholowe w woj. dolnośląskim przeprowadzane są między innymi w ośrodku Freedom w spokojnym Mirkowie. Freedom to miejsce prowadzone zarówno przez specjalistów, jak i osoby, które wygrały już swoją walkę z uzależnieniem. Nie spotkasz się tam z osądzaniem, ale będziesz mógł oczyścić umysł i nabrać sił w relaksującym, naturalnym otoczeniu.