Alkoholizm – jak można się leczyć?
Jednym z najbardziej panujących na świecie uzależnień jest alkoholizm. Choroba ta jest trudno wykrywalna w początkowej fazie i bardzo trudna do zwalczenia. Co wpływa na nas aż tak bardzo, że postanawiamy uciec w alkohol? To nasza słaba psychika jest głównym czynnikiem, który sprawia że spożywamy naprawdę duże ilości tego wyskokowego napoju.
Alkohol niszczy fizyczne możliwości, psychikę i osobowość, rujnuje zdrowie nasze i naszej rodziny, a także naszą karierę zawodową. Używka ta spożywana w długim czasie prowadzi do psychodegradacji, zmniejszenia możliwości fizycznych organizmu.
Leczenie alkoholizmu nie jest proste. Osoba chora musi przede wszystkim przyznać się przed samą sobą, że ma problem z alkoholem. Bez tego nie uda się ruszyć z miejsca. Każdy chcący takiej osobie pomóc nie zrobi nic, kiedy chory będzie się wypierał problemu. Decyzja o leczeniu to więc bardzo kluczowy moment. Trudno jest zacząć, ale to pierwszy i najważniejszy krok. Przyznanie się do problemu i rozpoczęcie leczenia.
Jakie formy leczenia alkoholizmu mamy dostępne w Polsce?
W Polsce najpopularniejsze są psychoterapie analityczne. Lekarze twierdzą, że jest to najskuteczniejsza metoda leczenia tego obrzydliwego nałogu. Psychoterapia zakończona sukcesem daje możliwość choremu całkowitego zerwania z nałogiem. Daje w stu procentach poprawę jeśli chodzi o samopoczucie, poczucie własnej wartości, stan psychiczny i fizyczny pacjenta. Psychoterapie są prowadzone w grupach, ale mają także charakter indywidualny. W leczeniu indywidualnym, osoba chora ma stworzony specjalny program, który dotyczy tylko jej osoby.
Każda terapia jest prowadzona przez wyspecjalizowanego lekarza, który jest doświadczony i wykształcony z zakresu uzależnień. Osoba współpracująca z alkoholikami musi być także silna psychicznie i gotowa w odpowiedni sposób reagować w przeróżnych sytuacjach. Należy pamiętać o tym, że nie każda terapia przebiega miło i sprawnie. Trzeba być gotowym na wszystko.
Skuteczność leczenia zależy od wielu czynników. Programy opracowane przez lekarzy składają się z wielu etapów. Między innymi:
- należy dawać pacjentowi stałą motywację do tego, aby rzucił picie alkoholu, zachęcać go by zapoznawał się z wiedzą na temat alkoholizmu;
- zwiększyć świadomość chorego co do tego, jak bardzo zły wpływ ma ta używka na jego życie, jego bliskich;
- dokładna analiza psychiki i stanu emocjonalnego pacjenta – pomoże to znaleźć powód jego zataczania się;
- nauczyć pacjenta życia w trzeźwości, pokazać mu inne sposoby radzenia sobie z problemami, alkohol nie zawsze musi być rozwiązaniem
- pomoc w obraniu nowego celu w życiu, znalezieniu pasji, nakierowanie na kierunek rozwoju
Alkohol często jest kojarzony z dobrą zabawą. Na każdej z nich jest on stawiany na stole i bardzo chętnie spożywany przez ludzi. Jeśli czytasz ten artykuł, następnym razem kiedy będziesz sięgał po kieliszek, zastanów się czy warto. Niewinna zabawa może zamienić się w duży koszmar. Powiedz stop póki masz jeszcze czas.
Chcesz wiedzieć, do czego prowadzi nieleczenie uzależnienia od alkoholu? Przeczytaj: Jakie choroby może wywołać nadużywanie alkoholu?