Aparat na zęby – czy warto się zdecydować?

Aparat na zęby – czy warto się zdecydować?

Jeżeli zastanawiamy się nad aparatem na zęby, prawdopodobnie wzięliśmy już pod uwagę korzyści estetyczne, jakie on przynosi. Ale zalety z dbania o naszą jamę ustną w ten sposób wykraczają poza zwykłą próżność. Krzywe zęby, niewłaściwe ułożenie szczęk i nierównomierne zgryzanie mogą powodować mnóstwo problemów w miarę upływu lat. Aparaty ortodontyczne są inwestycją w zdrowie jamy ustnej. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Aparaty na zęby a estetyka

Mówi się, że oczy są oknami duszy. Jak się okazuje, nasze zęby prawdopodobnie ujawniają znacznie więcej informacji o nas. Możemy dość wiarygodnie ocenić wiek, zdrowie fizyczne, płeć, a nawet klasę społeczno-ekonomiczną, patrząc na zęby. Ponadto badania wykazały, że zęby silnie wpływają na samoocenę i ocenę atrakcyjności fizycznej. Nie ma wątpliwości, że zęby są ważne, i to jest jeden z wielu powodów, dla których coraz więcej dorosłych decyduje się na aparaty ortodontyczne.

Badania konsekwentnie potwierdzają, że społeczeństwo skupia się na zębach. Na przykład w badaniu z 2013 roku opublikowanym w „Open Journal of Stomatology” zbadano wpływ zębów na uśmiech i atrakcyjność fizyczną. Naukowcy zrobili dwa identyczne zdjęcia i cyfrowo manipulowali zębami na jednym z nich. Następnie opublikowali zdjęcia na stronie randkowej online i policzyli próby skontaktowania się z daną osobą. Zdjęcie profilowe o lepszej estetyce dentystycznej otrzymało prawie pięć razy więcej prób kontaktu niż druga wersja.

W innym badaniu opublikowanym w 2012 roku w Public Library of Science ustalono, że zęby przekazują jakość pary. Naukowcy w tym badaniu cyfrowo manipulowali zdjęciami pod kątem koloru zębów i odstępów między nimi. Wyniki wskazują, że każde odchylenie od ideału negatywnie wpływało na ocenę atrakcyjności, szczególnie u kobiet. Nie ma więc wątpliwości, że względy estetyczne zdecydowanie zachęcają do założenia aparatu na zęby.

Aparat ortodontyczny a długoterminowe zdrowie jamy ustnej

Podczas, gdy kosmetyczne powody zakładania aparatów ortodontycznych są zarówno ważne, jak i przekonujące, bledną w porównaniu z korzyściami związanymi ze zdrowiem. Z leczeniem ortodontycznym często jest tak, że potrzebowaliśmy aparatu już jako dziecko, ale nie mieliśmy możliwości skorzystać z takiego leczenia. Zdarzają się też przypadki, że ktoś nie potrzebuje aparatu w dzieciństwie, ale z czasem staje się on potrzebny. Zęby niektórych osób przesuwają się z biegiem czasu, a naturalny wzrost szczęki może również powodować problemy z ich pozycją.

Bez względu na powody nie możemy pozwolić sobie na to, aby nasze problemy ortodontyczne pozostały nieleczone. Oto tylko niektóre z zagrożeń dla zdrowia, które mogą wynikać z krzywych zębów, zgryzu, zaburzeń stawów szczękowych i nieprawidłowej pozycji szczęki: bóle głowy, problemy z żuciem, gryzieniem i mówieniem, problemy żołądkowo-jelitowe wynikające z niezdolności do prawidłowego żucia pokarmu, bóle szczęki, problemy z prawidłowym czyszczeniem zębów prowadzące do powstawania płytki nazębnej i gromadzenia się jedzenia między zębami, próchnica i choroby przyzębia, erozja dziąseł i kości, nieregularne zużycie szkliwa zębów, bóle twarzy.

Biorąc pod uwagę te poważne zagrożenia dla zdrowia, wielu dorosłych postrzega aparaty ortodontyczne jako cenną inwestycję w ich długoterminowe zdrowie.

Czego obawiamy się w kontekście aparatów na zęby?

Najczęstszą obawą związaną z aparatami na zęby jest to, że śmiesznie się w nich wygląda i sepleni. Jednak już po kilku dniach się przyzwyczajamy i nie mamy takich problemów.

Inną ich wadą jest cena. Rzeczywiście takie leczenie nie należy do najtańszych, jednak biorąc pod uwagę ilość zalet to warto. Zwłaszcza, że na rynku mamy szeroką gamę rozwiązań i możemy wybrać najlepsze.