Badania psychologiczne – na czym polegają i jakie są ich rodzaje?
Badania psychologiczne są nam znane od wielu lat. Stanowią one bardzo ważny element w psychologii. Obecnie, liczba osób, które uczęszczają regularnie na terapię psychologiczną, stale wzrasta. Problemy natury psychicznej są bardzo różnorodne, a wraz z postępem medycyny i nowych badań, lekarze są w stanie wykryć nowe zaburzenia. Przeprowadzanie badań psychologicznych pozwala szybciej ustalić problem pacjenta. Jednak nie wszystkie badania tego typu wiążą się z zaburzeniami natury psychicznej. Wiele jest osób, które poddają się badaniom inteligencji lub typu osobowości.
Celem wykonywania różnych badań psychologicznych, jest ustalenie zaburzeń psychologicznych u pacjentów. Dzięki badaniom, psychologowie mają możliwość stwierdzenia nie tylko skutków zaburzeń, ale i ich przyczyn. Podłoże problemów z jakimi borykają się pacjenci psychologów, mogą się od siebie diametralnie różnić. Typy badań, jakie przeprowadza się w gabinecie, zostają dopasowywane do pacjenta i do jego stanu. Psychoterapeuta, podczas pierwszej wizyty przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, na podstawie którego dobierane są rodzaje badań do wykonania.
Badania osobowości
Każdy z nas ma określony typ osobowości. Podczas badania, określa się, którą z triad reprezentujemy (uczucia, myśli oraz instynkt). Nasze cechy charakteru, są takie same praktycznie przez całe nasze życie. Dzięki temu, każda badana osoba może wpasować w jedną z triad.
Badanie osobowości wykonuje się wtedy, gdy pacjent boryka się z różnymi problemami natury psychicznej. Zaburzenia osobowości, to problem, który łatwiej można wykryć, wykonując jeden z testów osobowości. Jednak często, wykonanie takiego badania pozwala na odkrycie rodzaju osobowości pacjenta. Dzięki temu, o wiele łatwiej można wybrać życiową drogę dla siebie. Test osobowości jest jednym z podstawowych badań, jakie pomagają dotrzeć do problemów pacjenta. Poza tym, wykonanie testu umożliwi poznać pacjentowi samego siebie.
Badania neuropsychologiczne
Rolą badań tego rodzaju, jest określenie, w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg. Pierwszą czynnością jest wywiad z pacjentem lub/i jego rodziną oraz zebranie dokumentacji medycznej. Neuropsycholog przeprowadza badanie skalą przesiewową, by ustalić, czy problem pacjenta polega na klinicznym osłabieniu funkcjonowania mózgu. Dodatkowo, w ten sposób da się określić, które z funkcji są zaburzone, a które zachowane.
Badania neuropsychologiczne warto wykonać wówczas, gdy kondycja psychiczna pacjenta znacznie się pogarsza. Odnosi się to do sfer takich jak pamięć, koncentracja i wzrok. Osoby, które mają duże problemy z zapamiętywaniem faktów, imion czy nazw rzeczy, nie potrafią się skupić i wykonywać dwóch zadań jednocześnie, mogą mieć poważny problem. Ten rodzaj badania pozwala określić, co jest przyczyną niewłaściwego funkcjonowania mózgu. Poza tym, dzięki badaniu, psycholog ma możliwość poznania chorób i schorzeń, jakie wiążą się z nieprawidłową pracą mózgu.
Badania inteligencji
Popularne testy IQ, należą do najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych, nie tylko w poradniach psychologicznych. IQ jest wartością, która określa nasz poziom inteligencji. Wartość ta jest wyliczana na podstawie testu psychometrycznego. Obecnie, testy IQ wykonuje się wielu pacjentom, którzy cierpią na różnorodne zaburzenia psychiczne. Badanie inteligencji przeprowadza się również w przypadku dzieci, które sprawiają problemy. Przeprowadzanie testów inteligencji ma na celu określenie, w jaki sposób funkcjonuje mózg pacjenta. Poza tym, poziom IQ odpowiada za sposób, w jaki myślimy i co osiągamy. Badanie IQ jest jednym częściej wykonywanych testów.