Bezpieczeństwo personelu medycznego w czasie pandemii koronawirusa
W ostatnim czasie większość z nas żyje najnowszymi doniesieniami w sprawie pandemii koronawirusa w Polsce, ale i na całym świecie. Chorych coraz liczniej przybywa, a w Polsce aż jedna szósta zakażonych wirusem to lekarze i pielęgniarki. Chcąc uchronić personel medyczny ważne jest, aby placówka, w której pracują, była bezpieczna pod względem epidemiologicznym oraz by zapewniała pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Jakie inne, ważne kroki podejmowane są w celu ochrony personelu medycznego w czasie panowania niebezpiecznego wirusa SARS-Cov-2?
Ochrona personelu medycznego w czasie pandemii koronawirusa
Wykonywanie tak odpowiedzialnego i ważnego zawodu jakim jest lekarz, ratownik medyczny czy pielęgniarka od zawsze wiązało się z dużym ryzykiem. Pandemia koronawirusa zmusiła personel medyczny do jeszcze większego wysiłku oraz poświęcania siebie na rzecz innych. Bardzo ważne jest zatem, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy szczególnie narażeni są na zakażenie.
SARS-Cov-2 – jak personel medyczny chroni się przed zakażeniem?
Światowa Organizacja Zdrowia opracowała metody zmniejszające ryzyko zakażenia koronawirusem Sars-Cov-2. W jaki sposób służba zdrowia dba o swoje bezpieczeństwo w czasie pandemii oraz co warto robić, przy zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa?
-
- należy często myć ręce za pomocą mydła i wody
- obowiązkowe zakładanie maseczek ochronnych i ochraniaczy na obuwie w placówkach medycznych
- noszenie kombinezonów ochronnych, gogli i rękawic przez personel medyczny
- utrzymywanie czystości pomieszczeń
Ochronna odzież medyczna a bezpieczeństwo personelu medycznego w pracy
Jak wynika z naukowych doniesień, powodujący Covid-19 wirus SARS-Cov-2 przenoszony jest przede wszystkim drogą kropelkową, jednak biorąc pod uwagę jego przeżywalność na różnych powierzchniach, np. materiałach tekstylnych, w przypadku pracowników służby zdrowia wskazane jest stosowanie odzieży ochronnej. Ochronna odzież medyczna pełni bardzo ważną rolę w szpitalach, ośrodkach zdrowia i nie tylko. Stosowanie środków ochrony osobistej przez służbę zdrowia, począwszy od lekarzy skończywszy na ratownikach medycznych skutecznie ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się różnego rodzaju zakażeń w placówkach medycznych oraz gwarantuje bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i pacjentom.
Jednorazowe kombinezony ochronne – dlaczego tak ważnym jest, by je nosić?
Pracownicy ochrony zdrowia szczególnie narażeni są na kontakt z osobami zakażonymi wirusem. Z tego powodu, tak ważna jest potrzeba stosowania odzieży ochronnej chroniącej przed czynnikami infekcyjnymi. Tego rodzaju odzież ochronna najczęściej przybiera formę kombinezonu, który zakrywa niemalże całe ciało zapewniając wysoki poziom ochrony. Medyczne kombinezony ochronne przeznaczone do stosowania w czasie pandemii powinny wykazywać się wysoką odpornością na przenikanie cząstek wirusa. Dla zapewnienia maksymalnej ochrony i bezpieczeństwa należy zadbać także o to, w jaki sposób prawidłowo zakładać i zdejmować taką odzież.