Ceny leczenia zaćmy w Polsce i na świecie

Zaćma, inaczej katarakta polega na zmętnieniu soczewki oka. Najczęściej mamy do czynienia z zaćmą starczą, gdzie oko jak każdy inny narząd starzeje się i z biegiem czasu coraz bardziej utrudnia prawidłowe widzenie. W przypadku choroby jedynym słusznym rozwiązaniem jest operacja. Niestety tu zaczynają się problemy…

Kiedy powinniśmy zareagować?

Pierwsze niepokojące objawy w przypadku zaćmy, to między innymi mętny obraz, zmiana koloru źrenicy, swędzenie i łzawienie oczu oraz podwyższona wrażliwość na światło dzienne. Chory lepiej czuje się o zmroku lub w ciemnych pomieszczeniach. Niestety wraz z postępującą kataraktą i to z czasem staje się uciążliwe. Jeśli sygnały ostrzegawcze w postaci wyżej wymienionych objawów, rzeczywiście potwierdzą rozwój zaćmy – czeka nas operacja.

To jedyna szansa na to, aby zatrzymać chorobę i nie stracić wzroku całkowicie. I choć w Polsce od dawna mówi się o problemie osób cierpiących na kataraktę, długich kolejkach do finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia zabiegów, to jednak do tej pory niewiele się zmieniło. Owszem, podejmowane są próby zwalczenia problemu i można obserwować prace nad nim, jednak nadal większość pacjentów wybiera możliwość leczenia zagranicznego. Dlaczego tak się dzieje?

Ceny leczenie zaćmy w Polsce, a na świecie

Zniecierpliwiony długimi kolejkami pacjent, często podejmuje decyzję o zabiegu prywatnym. Ten w Polsce do tanich jednak nie należy. Zwłaszcza, jeśli chory decyduje się na nową, sztuczną soczewkę inną, niż ta podstawowa. Uśredniając ceny zabiegu zaczynają się od około 2500 złotych – mowa tutaj o wszczepieniu podstawowej soczewki sferycznej. Z resztą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia tylko na taką możemy liczyć.

Inne modele, na przykład modele asferyczne, z filtrem światła niebieskiego, to niestety dodatkowy wydatek, mniej więcej kilkaset złotych. Soczewki toryczne, stałoogniskowe lub redukujące astygmatyzm, a więc wszystkie te które korygują wzrok w ramach pozostałych wad, to wydatek rzędu 6 – 7 tysięcy złotych. Jak widać ceny są mocno zaporowe, dlatego ludzie często szukają innych możliwości, nierzadko poza granicami państwa.

starsza kobieta

Nie każdy kraj poza Polską daje jednak tańsze alternatywy. Przykładowo w Anglii w przeliczeniu na naszą walutę, prywatne zabiegi rozpoczynają się od 8 tysięcy złotych. W Stanach Zjednoczonych od 9 tysięcy. Nie wszystkie kierunki są więc dla Polaków opłacalne. Najczęściej wybierają oni Litwę lub Czechy.

W tamtejszych prywatnych placówkach nie tylko mogą skorzystać z całkowitego dofinansowania należnego im w kraju ojczystym, ale również wybrać droższą ofertę z dopłatą różnicy. W Polsce nie ma to miejsca. Co więcej, kolejki są znacznie krótsze, a więc operacja jest przeprowadzana szybciej. W wielu przypadkach czas odgrywa duże znaczenie, liczy się szybkość działania. Oferta jest więc jeszcze bardziej atrakcyjna.

Operacja zaćmy w Czechach

Bardzo dużo osób decydujących się na operację zaćmy w Czechach wybiera prywatną klinikę OneDayClinic z siedzibą w Bielanach Wrocławskich. Klinika z polskim akcentem, umiejscowiona w Czechach, to dla nich połączenie idealne. Opieka polskojęzycznego personelu, brak bariery językowej, nowoczesność i jednocześnie szybsze działanie, to dla pacjentów możliwość natychmiastowej pomocy, ale również pewność sytuacji w której się znaleźli. Nie ukrywajmy, że większość starszych osób, które poddawane są zabiegowi odczuwa ogromny stres nie tylko w obliczu samej operacji, ale również opuszczenia domu i kraju!

Większe możliwości…

W naszym kraju refundowany jest wyłącznie zabieg wszczepienia standardowej, jednoogniskowej soczewki. Nie jest to oczywiście złe rozwiązanie, jednak wiąże się z faktem, iż w późniejszym czasie korzystać będziemy musieli z okularów korekcyjnych. Klinika OneDayClinic w Czechach proponuje nam dużo więcej możliwości. Możemy wybierać spośród soczewek o bardziej zróżnicowanych właściwościach w zależności od tego, na jaki pakiet leczenia się zdecydujemy. Placówka, nawet przy wykonaniu operacji z użyciem ponadstandardowych soczewek, ubiega się w imieniu pacjenta o refundację zabiegu i zwrot różnicy. W przypadku wszczepienia klasycznych soczewek sferycznych – zabieg jest całkowicie darmowy. To daje oczywiście większe możliwości, niż te które proponuje Polska. Być może właśnie dlatego, naprawdę spora liczba osób z zaćmą decyduje się na leczenie zagraniczne.


Źródło: onedayclinic.pl