Choroby przewlekłe a stan skóry

Nasza skóra ujawnia wszystko, co dzieje się w naszym organizmie. Na przykład, dobry dermatolog będzie w stanie rozpoznać, że suche łokcie i kolana czy też nadmierna potliwość może oznaczać niedoczynność tarczycy. Natomiast, choroby zapalne układu pokarmowego również, choć zupełnie inaczej, odzwierciedlają się na skórze. Lekarz ze specjalnością dermatologa pomoże nam się wyleczyć przepisując odpowiednie leki czy maści. Możemy również dostać specjalną rozpiskę z produktami spożywczymi, których powinniśmy unikać, a które powinniśmy dodać do swojej diety na jakiś czas.

Czy środki chemiczne i leki również wpływają na stan skóry?

Na stan i wygląd naszej skóry mogą także wpłynąć przyjmowane leki lub przeróżne środki chemiczne zastosowane niezgodnie z instrukcją, albo z powodu naszego uczulenia na dany środek chemiczny. Są różne stopnie zakażeń skóry. Jeżeli uważamy, że nasza skóra została szczególnie źle potraktowana którymś ze specyfików, musimy szybko wybrać się do dermatologa po pomoc. To samo tyczy się reakcji skóry na przeróżne leki. Wyleczenie skutków wszelkich czynników zewnętrznych nie będzie trudnym zadaniem dla dobrego i doświadczonego dermatologa.

Poparzenia różnego stopnia

Jeżeli poparzymy się bardzo gorącą wodą, ogniem ze świeczki czy zapałki – takie poparzenie jest mało bolesne i nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Natomiast poważniejsze stopnie poparzeń – od pożaru czy od wrzącego oleju – mogą zostawić nieprzyjemne blizny. Wtedy pomóc nam może chirurgia dermatologiczna. Do usunięcia blizn potrzeba dermatologa z tą właśnie specjalnością.

zabiegi-na-nogi-u-dermatologa

Inne czynniki

Na stan i wygląd naszej skóry bardzo duży (może i największy) wpływ ma nasz tryb życia i niezdrowe nawyki. To, jak się odżywiamy można wyczytać z naszej skóry, włosów oraz paznokci. Stres jako najgorszy czynnik wewnętrzny, postarza skórę, sprawia, że wypadają włosy. Jeżeli palimy papierosy, skóra będzie się starzeć jeszcze szybciej przez zawarte w papierosie substancje szkodzące. Natomiast nadmiar alkoholu może sprawić, że naczynka krwionośne w naszej twarzy popękają i twarz będzie cała czerwona. Wszystko oczywiście da się naprawić, jednak w pewnych przypadkach dermatolog nie wystarczy – trzeba chcieć pozbyć się nałogów, z czym lekarz może nam pomóc.

Dermatolog jako pomoc na różne dolegliwości

We wszystkich przytoczonych przykładach, dermatolog świetnie wywiąże się z każdego zadania. Będąc doświadczonym i bystrym lekarzem z powołania, lekarz ten pomoże wielu ludziom w walce z ich skórnymi problemami. Wszystkie inne stany zapalne skóry niewywołane żadnym czynnikiem zewnętrznym, są codziennym zadaniem dla dermatologa. Są oczywiście przeróżne specjalizacje i klasyfikacje zawodów dermatologicznych, każda jest przeznaczona do leczenia zupełnie innych przypadłości. Gabinet dermatologa w Szczecinie jest jednym z często odwiedzanym miejscem w przychodni. Wszystkie te specjalizacje są bardzo potrzebne, różne są bowiem schorzenia i reakcje organizmu na czynniki chemiczne i biologiczne.