Co oznacza mrowienie lewej ręki?
Mrowienie czy drętwienie lewej ręki szczególnie podczas snu, w większości przypadków nie jest sygnałem do niepokoju.
Przyczyną tej dolegliwości może być np. przeciążenie ręki lub niewłaściwe jej ułożenie podczas snu, co spowoduje ucisk na nerwy i naczynia krwionośne, a to bezpośrednio objawi się drętwieniem i mrowieniem ręki. Są to jednak dość rzadkie sytuacje, którymi nie powinniśmy się zbyt przejmować.
Co innego w sytuacji, gdy drętwienie lewej ręki jest regularne lub towarzyszą mu inne niepokojące dolegliwości. W takich przypadkach najlepiej umówić się na wizytę u lekarza, który zdiagnozuje przyczynę problemu i zaleci odpowiednie leczenie.
Kiedy i dlaczego może być odczuwalne drętwienie lewej ręki?
Przyczyn drętwienia lewej ręki może być bardzo wiele. Może to być wspominane wcześniej przeciążenie lub jej złe ułożenie podczas snu, co powoduje ucisk na nerwy i naczynia krwionośne, generując nieprzyjemne dolegliwości. Przyczyną drętwienia ręki może być także obniżony poziom cennych witamin i pierwiastków, spowodowany ich niedoborem w codziennej diecie lub zaburzeniami wchłaniania tych składników z pokarmu.
Tego typu przyczyny nie są powodem do obaw i można je w bardzo łatwy i szybki sposób wyeliminować, dbając o odpowiednią dietę, ułożenie rąk podczas snu i nieprzeciążanie ich złą pozycją przed komputerem. Istnieją także przyczyny drętwienia ręki, które mogą być objawami poważnych chorób.
Przyczyną drętwienia lewej ręki mogą być także problemy z kręgosłupem i różnego rodzaju zwyrodnienia szczególnie w odcinku szyjnym. Najczęściej przyczyną tego typu schorzeń jest dyskopatia kręgosłupa. Są to schorzenia krążka międzykręgowego, które rozwijają się zazwyczaj w skutek zbyt dużych przeciążeń kręgosłupa, różnego rodzaju urazów, siedzącego trybu życia lub uwarunkowań genetycznych.
Kolejną przyczyną drętwienia lewej ręki może być zespół cieśni nadgarstka, który jest schorzeniem typowym dla pracowników biurowych, którzy przez wiele godzin pracują na komputerze, często nie dbając o prawidłową pozycję na fotelu w trakcie pracy. Do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka dochodzi na skutek długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka.
Objawami jest drętwienie nadgarstka, kciuka, palca wskazującego, środkowego oraz części palca serdecznego, może występować również ból dłoni promieniujący aż do przedramienia. To schorzenie bywa także często przyczyną drętwienia lewej ręki podczas ciąży, kiedy dochodzi do zatrzymania dużych ilości wody w organizmie, co przyczynia się do powstawania obrzęków, które uciskają na nerwy w nadgarstku.
Drętwienie lewej ręki może być także objawem niebezpiecznej choroby, szczególnie gdy występuje w towarzystwie innych niepokojących objawów. Drętwienie ręki wraz z kłującym bólem w klatce piersiowej, za mostkiem, może być alarmującym sygnałem, że z sercem dzieje się coś niedobrego. Często tego typu objawy mogą wskazywać na zawał mięśnia sercowego.
W takim przypadku drętwienie dotyczy najczęściej lewej ręki oraz barku. Innymi objawami towarzyszącymi zawałowi serca mogą być duszności, zimne poty, nudności, bóle brzucha, pieczenie w klatce piersiowej przypominające zgagę, zawroty głowy czy też bladość skóry. W poważniejszych stanach pojawia się uczucie obezwładniającego lęku i ryzyko utraty przytomności. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Przyczynami drętwienia lewej ręki mogą być także różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne. Najczęściej spotyka się takie zaburzenia jak: udar mózgu, nerwica lub zespół Guillaina-Barrégo. Drętwienie rąk może występować także w przebiegu cukrzycy, choroby alkoholowej, niedożywienia czy też zmianom zwyrodnieniowym stawów, padaczce, a nawet guzom mózgu. W sytuacjach, gdy drętwienie pojawia się regularnie lub występuje wraz z innymi niepokojącymi objawami, należy zasięgnąć porady lekarza.
Jak diagnozować przyczynę drętwienia lewej ręki?
Diagnoza wystawiana jest przez lekarza najczęściej na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oraz badania ręki. Pomocne może okazać się także badania USG oraz EMG, które pozwolą na dokładne zlokalizowanie przyczyny tych dolegliwości. W sytuacji, gdy objawy są regularne i intensywne, warto zasięgnąć porady specjalisty, np. neurologa. Jest to najlepsze rozwiązanie w szczególności, gdy wiemy, że przyczyną mrowienia w palcach lewej ręki mogą być problemy z układem nerwowym w naszym organizmie.