Co się dzieje w momencie przerwania terapii nerwicy?

Kiedy przerywamy terapię samowolnie, ponieważ nie widzimy w niej dalszego sensu, albo gdy uważamy, że nie przynosi oczekiwanego skutku – jesteśmy na dobrej drodze do powrotu do gorszego stanu.

Terapii nie wolno przerywać, ponieważ, gdy zgłaszając się do psychiatry zgodziliśmy się na nią, należałoby przetrwać do końca. Nie zawsze pięć czy siedem pierwszych spotkań z terapeutą da zamierzony skutek. Dzieje się tak dlatego, że leki zaczynają działać dopiero po jakimś czasie, albo przez pierwsze dwa tygodnie mogą nawet nasilić się nasze objawy, jednak jest to specyfika działania ‘’psychotropów’’. Poza tym, psychiatra musi dotrzeć najpierw do naszych problemów i reakcji z przeszłości, żeby zbadać naszą psychikę i nam pomóc.

Powrót na terapię

Powrót do leczenia nie zawsze musi być trudny, jednak powód, z jakiego powracamy na terapię może być dużo poważniejszy, niż ten pierwszy sprzed dawnej terapii. Przerywanie terapii samoistnie bowiem nie jest dobrym ani praktycznym pomysłem. Mogą się nawarstwić przecież inne problemy, z którymi dużo trudniej będzie nam sobie poradzić bez terapii. Powrót do leków i terapii grupowej czy indywidualnej może nam pomóc faktycznie dopiero przy drugim podejściu. Ponadto, przez czas, jaki minął między zakończeniem pierwszej a rozpoczęciem drugiej terapii na pewno zaszło wiele zmian w naszym życiu. Stan psychiczny również mógł ulec zmianie, jednak nie zawsze jest to zmiana na gorsze.

Terapia poznawczo behawioralna - Matiam Poznań

Kontynuowanie zaleconej terapii

Gdy kontynuujemy terapię, nie zważając na to czy już zachodzą w naszej psychice jakieś zmiany, czy nie – robimy wielki postęp. Nic nie przychodzi z dnia na dzień, wiedzą to wszyscy psychoterapeuci, więc nikt nawet nie obiecuje nam natychmiastowych efektów.

Trzeba przychodzić na spotkania z terapeutą, zażywać odpowiednie dawki leków oraz pracować nad samym sobą i starać się, by stres i nerwy nie władały naszym życiem.

Życie po terapii

Jeżeli mamy silną wolę walki z naszym utrudniającym życie problemem, możemy całkowicie zwalczyć nerwicę. Być może trzeba będzie wrócić na terapię lub do leków raz lub dwa, ale zazwyczaj objawy po zakończeniu leczenia są znacznie słabsze i występują o wiele rzadziej. Najważniejsze w trakcie leczenia jest wytrwałe dążenie do celu, jakim jest spokój i porządek w psychice pacjenta. Czas leczenia jest bardzo trudny i możemy niejednokrotnie się poddawać. Warto wówczas pamiętać o tym, że walczymy o brak lęków i złych nawyków.

Terapia a otoczenie

Często problemy natury psychicznej są dla nas wstydliwym tematem, a dla społeczeństwa zdarza się, że choroby i zaburzenia psychiczne są tematem tabu. Jest wielu ludzi mających problemy tej sfery, jednak nie zawsze możemy liczyć na pomoc naszych bliskich. Psychiatrę oraz psychoterapeutę również trzeba dobrze wybrać.

Zwykle, jeżeli przyznajemy się do zaburzeń psychicznych w naszym środowisku, jesteśmy od razu uznawani za gorszych, nienormalnych.

Dlaczego tak się dzieje, wciąż nie jesteśmy w stanie całkowicie i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak każdy, kto szuka pomocy psychologicznej, znajdzie ją w Domu Psychoterapii.