Co to jest elektrokoagulacja?
Jeśli myślimy o leczeniu za pomocą prądów pierwszym skojarzeniem są przeważnie elektrowstrząsy. Nie jest to skojarzenie, które zachęca do leczenia za pomocą prądu. Lekarze uspakaja jednak, że takie opinie są pozbawione rozsądnych argumentów, ponieważ taki typ badania potrafi być niezwykle skuteczny i nie należy się go obawiać. Jednym z zabiegów, który w ostatnim czasie jest zalecany w niektórych przypadkach jest elektrokoagulacja .
Na czym polega elektrokoagulacja?
Polega ona w skrócie na niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu zmiennego, który charakteryzuje się dużą częstotliwością. Najważniejszym elementem elektrokoagulacji jest ciepło termiczne, które sprawi, że dojdzie do ścięcia białek, które znajdują się w tkance. W czasie przeprowadzania tego rodzaju zabiegu wytwarzana jest temperatura, która wynosić może nawet dwieście stopni Celsjusza. Powoduje to, że znamiona, które chcemy usunąć są niszczone niemal automatycznie. Elektrokoagulacja przeprowadzana jest przy użyciu specjalnego aparatu, których wyposażony jest w różnej wielkości końcówki wykonane z metalu. Rodzaj użytych końcówek do zabiegu jest uzależniony od rodzaju zmian, które mają zostać poddane korekcie.
Badanie zaleca dermatolog
Przed wykonaniem tego zabiegu konieczna jest konsultacja z dermatologiem, który sprawdzi czy zmiany powstałe na skórze pacjenta kwalifikują się do przeprowadzenia elektrokoagulacji. Jeśli tak się stanie pacjent zostanie poinformowany o tym jakie działania niesie ze sobą jej przeprowadzenie oraz jakie mogą pojawić się działania niepożądane. Elektrokoagulacja nie jest zabiegiem bezbolesnym na co trzeba się przygotować. Natężenie bólu jest uzależnione od tego jakiej wielkości są zmiany, które trzeba zneutralizować. Jeśli są one małe niewymagane jest znieczulenie. W przypadku większych zmian dopuszczalne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego w postaci kremu znieczulającego. Jest on nakładany na zmianę kilkanaście minut przed przeprowadzeniem zabiegu. Znieczulenie może występować także pod postacią podskórnego zabiegu.