Czego objawem mogą być bóle mięśni?

Ból mięśni to objaw, którego nie wolno bagatelizować. Nawracające bóle mięśni mogą bowiem być sygnałem poważnych schorzeń, chorób, a nawet nowotworów. Sprawdź, jakie zagrożenia niosą bóle mięśni oraz jak sobie z nimi radzić, a także kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Czym jest ból mięśni?

Silne, dokuczliwe bóle mięśni mogą być odczuwane wszędzie tam, gdzie u ludzi znajduje się tkanka mięśniowa. Często takie bóle miewają sportowcy i inne osoby aktywne, ponieważ duży wysiłek fizyczny może powodować reakcje obronne organizmu. Najczęściej są to bóle mięśni dolnych partii ciała, takich jak nogi, ale także kręgosłup. Ból mięśni można odczuwać także na skutek przyjmowania jakiegoś leku lub z powodu infekcji. Co więcej, może być objawem poważnych chorób lub nowotworów. Główny podział polega na podzieleniu bólu według czasu trwania (ostry lub przewlekły) oraz etiologię (ból zapalny lub niezapalny).

Bóle mięśni – domowe sposoby

Aby złagodzić bóle mięśniowe, można przyjmować leki, czy smarować ciało maściami. Można też wypróbować domowe sposoby na bóle mięśni, które często wystarczą, aby pokonać ból, wśród których warto wskazać:

  • systematyczne wykonywanie rozciągania mięśni oraz ćwiczeń wzmacniających mięśnie,
  • regularne ćwiczenia ogólnorozwojowe i dotleniające organizm, np. bieganie, pływanie,
  • zakładanie elastycznych taśm lub opasek na bolące mięśnie,
  • unikanie zimnych pomieszczeń,
  • odpoczynek pod wełnianymi kocami,
  • spożywanie zbilansowanych, zdrowych posiłków i dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.

    ból pleców

    W przypadku uciążliwego i nawracającego bólu – skontaktuj się ze specjalistami z Centrum Medyczno-Stomatologicznego lub skorzystaj z możliwości wizyt domowych w Sosnowcu i jego okolicach.

Do jakiego specjalisty, gdy ból mięśni nawraca?

Silne, utrzymujące się lub nawracające bóle mięśni powinny zostać zdiagnozowane przez specjalistów. Domowe sposoby mogą pomóc, ale w przypadku poważnych schorzeń im szybciej odbędzie się wizyta u lekarza, tym lepiej.

Przyczynę nawracających bóli pomoże zdiagnozować lekarz ortopeda, neurolog, reumatolog, ale z  bólem mięśni warto zgłosić się też do fizjoterapeuty. Specjalista postara się znaleźć źródło bólu oraz podejmie działania, aby pomóc zażegnać ból. Popularne formy pomocy to masaże i terapie, ale fizjoterapeuci coraz chętnie wdrążają także kinesiotaping.

Kinesiology Taping to metoda, która pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty dzięki przyklejaniu specjalnego plastra o parametrach zbliżonych do ludzkiej skóry, który poprzez aplikację bezpośrednio w miejsce bólu uśmierza go, usuwa obrzęki limfatyczne, wzmacnia pracę mięśni, a także w razie konieczności koryguje niewłaściwą pozycję stawu. Stosowanie plastra kinesiology tape często przynosi doskonałe rezultaty, ponieważ jest to terapia 24 godziny na dobę.

Czego objawem może być ból mięśni?

Bóle mięśni mogą sygnalizować wiele problemów. Często jest to przemęczenie, nerwica, choroby serca. Do najpopularniejszych schorzeń należy także reumatyzm oraz niedoczynność tarczycy. Ból mięśni może być także przyczyną nowotworów krwi. Bóle spowodowane infekcjami lub przetrenowaniem, czy przemęczeniem fizycznym zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia i życia. Kiedy ból mięśni staje się częścią codzienności, nie mija, ale się nasila, wtedy koniecznie należy udać się do specjalisty, aby zbadać problem oraz podjąć kroki w celu poprawy stanu zdrowia.