Częste błędy w higienie jamy ustnej – jak ich unikać?

Zdrowy i piękny uśmiech to ten element wyglądu, o który powinno się dbać również z przyczyn zdrowotnych. Niestety większość ludzi nie przywiązuje do tego dużej uwagi i popełnia bardzo dużo błędów w higienie jamy ustnej, co w rezultacie prowadzi do uszkodzeń, stanów zapalnych, chorób i ostatecznie do wypadnięcia zębów. Aby więc temu zaradzić, przedstawiamy poniżej 5 najczęstszych błędów w higienie jamy ustnej oraz kilka ciekawych sposobów na to jak je wyeliminować. 

Najczęstsze błędy w pielęgnacji zębów 

  • Niedokładne szczotkowanie

Jest to jeden z najczęściej powtarzających się błędów, choć bardzo dużo osób zdaje sobie z niego sprawę. Dlaczego więc jest popełniany? Ponieważ wiele osób sądzi, że szczotkowanie nie wpływa na stan jamy ustnej. Nic bardziej mylnego. To właśnie odpowiednie czyszczenie zębów, czyli szczotkowanie w dół zębów górnych i w górę zębów dolnych, z każdej strony oraz przez co najmniej 3 minuty jest w stanie uchronić ludzi od praktycznie wszystkich schorzeń jamy ustnej. Dzięki takiemu myciu zębów nie pojawiają się infekcje dziąseł, a ryzyko chorób jest minimalne, jeśli tylko szczotkujemy je odpowiednimi środkami. 

Warto również pamiętać o szczotkowaniu dziąseł i języka, na których również mogą osadzić się bakterie szkodzące zębom.

  • Nieodpowiednia pasta

I to sprowadza nas do kolejnego błędu, jakim jest źle dobrana pasta do jakości naszych zębów. Bardzo wiele ludzi nie patrząc na skład, wybiera te najtańsze lub najbardziej wybielające, a to właśnie one zawierają w sobie mnóstwo składników pogarszających stan naszych zębów. Nie dość, że nie czyszczą one odpowiednio, to jeszcze bardzo uszkadzają szkliwo, osłabiając zęby i narażając je na wypadanie. 

  • Nieodpowiednia szczoteczka

Za tym błędem idzie również nieodpowiednie dobranie szczoteczki do zębów. Wiadomo, że tą najlepszą jest szczoteczka elektryczna, gdyż dociera w praktycznie wszystkie zakamarki, jednak jeśli nie chcemy w nią inwestować, to wśród tradycyjnych szczoteczek warto postawić na te ze średnią twardością włosia. Zbyt twarde włosie może uszkadzać zęby i dziąsła, zaś zbyt miękkie niedokładnie je czyści. Warto też dodać, że szczoteczkę lub wkład do niej powinno się wymieniać nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, by nie zalęgły się na niej bakterie. 

mycie zębów

  • Brak płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznych 

Są ludzie, którzy przy higienie jamy ustnej polegają wyłącznie na szczotkowaniu, zapominając o niciach i płynach. Natomiast te dwie opcje są uzupełnieniem do szczotkowania i to bardzo wskazanym. Nie powinno się szczotkować zębów po każdym posiłku, a raczej tylko rano i wieczorem, gdyż pH ust oraz szkliwo ulegają wtedy deformacji, jednak można wówczas stosować płyny oraz nici, które nie tylko oczyszczą zęby z resztek jedzenia, nie powodując powstania kamienia nazębnego, ale także odświeżą oddech i przywrócą jamie ustnej wskazany odczyn. 

  • Unikanie dentystów 

W naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że dentyści to albo naciągacze, albo wzbudzający traumę specjaliści. W praktyce jest jednak inaczej. Dentyści są naprawdę przyjaznymi lekarzami, którym zależy, by zęby Polaków były zdrowe i piękne. Regularne wizyty u tych specjalistów (min. 2 razy w roku) to nie tylko sposób na przegląd zębów i sprawdzenie, czy są zdrowe, ale także możliwość ich dokładnego oczyszczenia. 

Jak mówi stomatolog z Opola, podczas rutynowych wizyt przeprowadza się najczęściej piaskowanie i odkamienianie zębów, a wszystkie inne zabiegi są już wolną wolą pacjenta, na które umawia się on w innym terminie. Warto więc systematycznie odwiedzać dentystów, ponieważ oni jeszcze lepiej doradzą nam jak dbać o zęby. 

Jak wyeliminować błędy w higienie jamy ustnej?

Na koniec warto poznać kilka możliwości likwidacji powyższych błędów. Kluczem do tego jest wypracowanie sobie dobrych nawyków czyszczenia ich. Na samym początku będzie to uciążliwe, gdyż zajmie to na pewno więcej czasu, aczkolwiek później 3-minutowe szczotkowanie całej jamy ustnej odpowiednią pastą i szczoteczką, stosowanie nici oraz płynów do płukania, a także rutynowe wizyty u dentysty będą dla nas normą. 

Ważne w tym wszystkim jest odpowiednie nastawienie do całej higieny i dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.