Czy energia plazmy jest bezpieczna dla skóry?
Plazma wymieniana jest przez naukowców jako czwarty stan skupienia występujący obok trzech podstawowych w postaci stanu gazowego, ciekłego i stałego. Stanowi ona zjonizowaną materię, w której powstają cząsteczki naładowane dodatnio, ujemnie oraz posiadające ładunek neutralny. Plazma stosowana jest w medycynie estetycznej, czy jej działanie jest jednak w pełni bezpieczne?
Działanie plazmy w zabiegach medycyny estetycznej
Ludzki organizm składa się z komórek posiadających własny potencjał elektryczny, od którego uzależnione jest ich właściwe funkcjonowanie. Na skutek postępujących procesów starzenia oraz przebytych chorób naturalne mechanizmy zachodzące w komórkach ulegają zaburzeniom. Prowadzi to do osłabienia potencjału elektrycznego komórek i związanej z tym utraty odporności i zwiększonej podatności na niszczenie. Do pobudzenia procesów regeneracyjnych wykorzystywana jest plazma, która powoduje odparowanie naskórka i odbudowanie potencjału elektrycznego w komórkach skóry skutkujące znaczącą poprawą ich kondycji. W efekcie zabiegu z wykorzystaniem plazmy skóra zostaje wzmocniona, staje się również bardziej napięta, co zapewnia jej zdrowy i piękny wygląd.
Sposoby zastosowania plazmy w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej
Plazma jest wykorzystywana w wielu zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Specjalistyczne aparaty zabiegowe działające na zasadzie plazmowej doskonale sprawdzają się w sytuacjach wymagających cięcia, usuwania oraz koagulacji i ablacji tkanek. Plazmę można stosować na dwa sposoby: zewnętrzny i wewnętrzny.
Zastosowanie zewnętrzne
Zewnętrze stosowanie plazmy, nazywane zimną ablacją, jest metodą całkowicie nieinwazyjną. Umożliwia złuszczenie naskórka, usuwanie zmarszczek, blizn oraz zmian po trądziku i przebarwień skórnych.
Zastosowanie wewnętrzne
Zastosowanie wewnętrzne plazmy sprowadza się do wykonania niewielkiego nacięcia na skórze, do którego wprowadzana jest sonda umożliwiająca oddziaływanie plazmy bezpośrednio na tkanki. Rozwiązanie to stanowi metodę bardziej inwazyjną od metody polegającej na zewnętrznym stosowaniu plazmy. Wykorzystywane jest głównie w następstwie zabiegu liposukcji w celu obkurczenia skóry.
Bezpieczeństwo stosowania plazmy w medycynie estetycznej
Zabiegi z wykorzystaniem plazmy umożliwiają osiągnięcie zadowalających efektów w zakresie poprawy urody bez konieczności użycia skalpela, są przez to nie tylko mniej kosztowne, ale również znacznie bardziej bezpieczne od zabiegów chirurgicznych. Brak naruszenia ciągłości tkanek sprawia, że okres rekonwalescencji ulega wyraźnemu skróceniu, staje się także mniej uciążliwy dla pacjenta. Zabieg z zakresu medycyny estetycznej wykorzystujący plazmę jest w pełni bezpieczny, jednak, podobnie do innych procedur medycznych, także w tym wypadku można znaleźć przeciwwskazania do jego wykonania. Zaliczają się do nich następujące schorzenia:
- epilepsja
- stany zapalne skóry w miejscu wykonywanego zabiegu
- choroba nowotworowa
Ze względów bezpieczeństwa zabiegom z wykorzystaniem plazmy nie powinny się również poddawać kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca.
Czy typ plazmy ma znaczenie?
Medycyna estetyczna korzysta z różnych typów plazmy różniących się od siebie pod względem napięcia, natężenia, częstotliwości i spektrum działania. Właściwy wybór rodzaju plazmy w zależności od typu procedury ma ogromne znaczenie z uwagi na skuteczność oraz bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu. Współcześnie najpopularniejsze urządzenia wykorzystywane w gabinetach medycyny estetycznej stosują plazmę helową oraz plazmę azotową.
Plazma helowa
Zastosowanie plazmy helowej umożliwia wysoki stopień kontroli nad przebiegiem zabiegu, pozwala również na regulację głębokości penetracji, co znacząco ogranicza uszkodzenie tkanek i pozwala na skrócenie okresu gojenia. Plazma helowa i wykorzystujące ją aparaty są niezwykle dokładnie przebadane i posiadają wszelkie niezbędne atesty dające pacjentom poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Plazma azotowa
Obok plazmy azotowej drugim najczęściej wykorzystywanym typem jest plazma azotowa, której główną zaletą jest umożliwienie przeprowadzenia zabiegu w niskiej temperaturze 40°C. Pozwala to zapobiegać powstawaniu termicznych oparzeń i ograniczać destrukcję tkanek do minimum.
Innym typem plazmy, który coraz częściej znajduje zastosowanie w medycynie estetycznej, jest plazma argonowa. Sprawdza się ona przede wszystkim w procedurach polegających na koagulacji tkanek, szczególnie w sytuacjach wymagających szybkiego tamowania krwawienia, na przykład w następstwie usunięcia guzów lub wycięcia fragmentów skóry. Na temat działania plazmy argonowej powstało do tej pory znacznie mniej badań niż w zakresie wykorzystania plazmy helowej i azotowej, z tego względu zaleca się przy jej stosowaniu zachowanie większej ostrożności.