Czym lekarze dezynfekują swoje narzędzia?

Żyją wszędzie i szybko się namnażają. Mowa o drobnoustrojach- bakteriach. Mimo, że ich obecność np. w jelicie grubym u człowieka przynosi wiele korzyści, musimy pamiętać, że oprócz tych dobroczynnych bakterii istnieją również te chorobotwórcze.  Ich obecność może spowodować wiele przykrych schorzeń, więc nic dziwnego że lekarze mający kontakt z różnymi pacjentami starają się aby wykorzystywane podczas leczenia czy operacji narzędzia były sterylne.

Dlaczego dezynfekcja jest tak ważna?

Dezynfekcja narzędzi ma na celu maksymalne usunięcie wszelkich drobnoustrojów obecnych na wszelkich narzędziach. Są one eliminowane do takiego poziomu, że są całkowicie nieszkodliwe i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjenta.

Dezynfekcja to jeden z procesów dekontaminacji. Dekontaminacja obejmuje proces oczyszczania, dezynfekcji i sterylizacji. Wybór odpowiedniego rodzaju, lub kilku etapów zależy od rodzaju materiału poddanego dekontaminacji, stopnia wymaganej dekontaminacji, ale również od rodzajów mikroorganizmów oraz od dysponowanego czasu.

Jak wygląda profesjonalne czyszczenie narzędzi?

Pierwszą fazą oczyszczania narzędzi, których wykorzystuje lekarz to oczyszczanie. Oczyszczanie polega na usunięciu wszelkich widocznych gołym okiem elementów takich jak krew, tkanki, ślina itp. Następnie odbywa się sterylizacja która eliminuje bakterie i grzyby, które są potencjalnymi czynnikami chorobotwórczymi. Sam proces dezynfekcji można podzielić na grupy. Pierwszą z nich jest dezynfekcja termiczna. Polega ona na wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury sięgającej 93 stopni Celsjusza bądź pary wodnej o jeszcze wyższej temperaturze z jednoczesnym wykorzystaniem nadciśnienia. Innym rodzajem jest dezynfekcja chemiczna która polega na wykorzystaniu odpowiednich roztworów do wyeliminowania konkretnych drobnoustrojów. Roztwory te są dobierane ze względu na ich właściwości.  Do roztworów tych zaliczają się alkohole, fenole, aldehydy i środki utleniające. Ostatnim rodzajem dezynfekcji jest dezynfekcja chemiczno-termiczna. Wykorzystuje się specjalne roztwory, które dodatkowo podgrzewa się do temperatury 60 stopni. Tę metodę zazwyczaj wykorzystuje się w sytuacji gdy narzędzia są wrażliwe na wyższe temperatury.

Obecnie wielu lekarzy wykorzystuje do dezynfekcji używa specjalistycznych dezynfektorów, które działają na różnorodny sposób. Bardzo często usuwają one drobnoustroje przy pomocy światła ultrafioletowego.  Są one wyposażane w dodatkowe diody i czujniki, które informują nas o przebiegu procesu dezynfekcji.

Warto pamiętać, że sam proces dezynfekcji powinien być odpowiednio przeprowadzony. Osoba, która wykonuje tę czynność powinna być wyposażona w środki ochrony osobistej takie jak fartuch, rękawice, maskę i okulary ochronne. Dezynfekcja narzędzi powinna być wykonywana jak najdokładniej z zachowaniem wszelkich odpowiednich wymagań. Koniecznie należy pamiętać, że od tego w jaki sposób zostały zdezynfekowane narzędzia zależy zdrowie, a niekiedy nawet życie pacjentów.

Waga procesu dezynfekcji

środki do dezynfekcji narzędziNa pełny proces sterylizacji składa się sterylizacja w specjalistycznych preparatach do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych, przez określony przedział czasowy w zależności od preparatu przeważnie używanych razem z aktywatorem, mycie narzędzi -dokładne ręczne, mycie narzędzi w myjce ultradźwiękowej z odpowiednimi preparatami co umożliwia dotarcie do nawet bardzo trudno dostępnych miejsc niewidocznych dla ludzkiego oka, pakowanie narzędzi w sterylne opakowania jednorazowe. Na proces sterylizacji składa się również sterylizacja w Autoklawie w temp 134 stopnie C z wykorzystaniem próżni frakcjonowanej i suszenia próżniowego przez określony czas w zależności od potrzeb sterylizowanych narzędzi i materiałów. Autoklaw jest to urządzenie umożliwiające hermetyczne zamknięcie i podgrzanie zawartości do wysokich temperatur. Autoklaw jest powszechnie używany zarówno przez lekarzy, dentystów jak i w przemyśle spożywczym czy w gabinetach tatuażu.

Dobrze oczyszczone i sterylne narzędzia gwarantują bezpieczeństwo podczas wykonywanie wszelkich zabiegów oraz operacji.