Czym może grozić zwlekanie z operacją przepukliny?

Przepuklina to problem, który wiele osób zauważa za późno, w sytuacji, gdy konieczna jest już natychmiastowa operacja. Zwlekanie z jej leczeniem czy nawet zbyt późne postawienie diagnozy nie są wskazane, bo ryzyko powikłań nieleczonej przepukliny jest znacznie wyższe, niż ryzyko podejmowane podczas jej operacji. Warto znać swoje ciało i udać się do lekarza wtedy, gdy nie będzie jeszcze na to za późno. Czym objawia się przepuklina, jak ją rozpoznać i dlaczego trzeba leczyć ją możliwie jak najwcześniej? 

Czym jest przepuklina? 

Określenie „przepuklina” używane jest w przypadku nieprawidłowego przemieszczenia się jamy ciała, najczęściej jamy brzusznej do innego obszaru, przez osłabione powłoki, które nie są w stanie utrzymać jej w miejscu. Sytuacja najczęściej dotyczy jelit, które przedostają się z brzucha przez otwory i niezrośnięte ściany jamy brzusznej, uwypuklają się pod skórą i mogą zostać uwięzione, powodując niedrożność jelit, a nawet ich martwicę. 

Najczęstszym spotykanym typem tej nieprawidłowości jest przepuklina pachwinowa, występująca u mężczyzn po 45. roku życia i sięgająca rozmiarów od kilku milimetrów do kilku centymetrów wielkości. W miejscu łączenia ściany jamy brzusznej z pachwiną często dochodzi w tym wieku do osłabienia oporu tkanek w wyniku urazów i naprężeń. Pod naciskiem przepuklina może wydostać się poza jamę brzuszną do worka przepuklinowego i z czasem do jego wnętrza będą przedostawać się np. jelita.  

Objawy przepukliny

przepuklinaPrzepuklina może początkowo nie dawać objawów lub być widoczna w formie małego guzka w powłokach skórnych w okolicy pachwiny. Pojawienie się guzka najczęściej skutkuje dyskomfortem i dolegliwościami bólowymi w obrębie moszny i pachwiny – to one są najczęściej pierwszym wyraźnym sygnałem ostrzegawczym skłaniającym do wizyty u lekarza. Na etapie, w którym nie odczuwamy jeszcze bólu, przepuklinę da się zwykle odprowadzić na właściwe miejsce podczas operacji i uniknąć w ten sposób groźnych powikłań. Jeśli przepuklina zaczyna dawać objawy bólowe, w tym wzdęcia brzucha, wymioty i silne bóle brzucha w okolicy pachwinowej, przepuklina z dużym prawdopodobieństwem została uwięziona, a jelita straciły drożność. 

Leczenie przepukliny – dlaczego warto podjąć je jak najwcześniej? 

Problemy z przepukliną grożą poważnymi konsekwencjami. Jeśli dojdzie do jej uwięźnięcia, ściany jelita nie otrzymują wystarczających ilości krwi i dochodzi do niedrożności przewodu pokarmowego, a z czasem nawet martwicy uwięzionego obszaru jelit. Zabieg chirurgiczny jest jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny na każdym etapie choroby, przy czym należy zdać sobie sprawę z tego, że jego skomplikowanie i szanse powodzenia są znacznie niższe w początkowych fazach przepukliny. Im szybciej podejmiesz się leczenia i zdiagnozujesz przyczynę drobnych bólów w okolicach pachwiny, tym mniejsze ryzyko poważnych powikłań spowodowanych chorobą lub operacją przepukliny. Zabiegi początkowe można przeprowadzać także mniej inwazyjną metodą laparoskopową, która zwykle nie jest już możliwa przy bardziej zaawansowanych przypadkach przepukliny. 

Czym grozi nieleczona przepuklina? 

Największym zagrożeniem nieleczonej przepukliny jest uwięzienie jelita. W momencie, gdy błona jamy brzusznej ulega uszkodzeniu i jelita są w stanie wydostać się poza jamę brzuszną, organizm nie może sam przywrócić jelit na właściwe miejsce. Co więcej, ucisk na otwór, przez który wydostała się przepuklina, będzie powodował powiększanie się przerwania i ryzyko uwięzienia dłuższego odcinka jelita. Nie podejmując leczenia, ryzykujemy narastające dolegliwości bólowe przy wysiłku, ale i wykonywaniu codziennych czynności czy nawet w fazie odpoczynku. 

Gdy z powodu przepukliny dojdzie do sytuacji, w którym jelito uwięźnie poza jamą brzuszną, treści pokarmowe przechodzące przez układ pokarmowy nie mogą prawidłowo przesuwać się i trawić, tworząc bolesne blokady. Co więcej, jeśli jelito znajdzie się poza jamą brzuszną, organizm nie będzie w stanie pompować do niego odpowiedniej ilości krwi, co w efekcie może doprowadzić do martwicy. Jelito w przepuklinie może zostać też przebite, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Jeśli chcesz uniknąć problemów, wszelkie objawy mogące wskazywać na przepuklinę konsultuj jak najszybciej z lekarzem. 


W Centrum Medycznym 1look wykonać można operację przepukliny we Wrocławiu na NFZ. Warto zgłosić się do lekarza i przystąpić do leczenia jak najszybciej, nie dopuszczając do uwięźnięcia przepukliny.