Dentysta i stomatolog – czy jest między nimi jakaś różnica?

Czy dentysta i stomatolog to jedno i to samo? Choć niegdyś terminy były od siebie wyraźnie rozróżnialne, dziś wiele osób myli dwa pojęcia używając ich zupełnie synonimicznie. Poza osobami związanymi z branżą, większość osób nie ma dziś pojęcia czym tak naprawdę różni się zawód dentysty od zawodu stomatologa i jaką ścieżkę edukacyjną muszą oni przejść aby znaleźć się w swoim miejscu pracy. A może nie różnią się niczym? Okazuje się, że choć terminy te oznaczają faktycznie nieco inne zawody, w świetle obowiązującego prawa dentysta i stomatolog są jednym i tym samym fachem. Jak było dawniej?

Dentysta, a stomatolog

Słowo „stomatologia” pochodzi z połączenia greckich słów „stoma”, czyli usta oraz „logia”, czyli nauka. Stomatolog to więc specjalista zajmujący się leczeniem całej jamy ustnej – poza zębami potrafi więc zdiagnozować i zastosować leczenie dla przyzębia, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej. Dentysta, słowo pochodzące od łacińskiego „dens”, czyli ząb, to po prostu specjalista od zębów. W dawnym rozumieniu w zakres jego działań wchodzi więc wyłącznie leczenie zębów – jeśli problem pojawiał się w obrębie jamy ustnej lecz poza samymi zębami, pacjent był kierowany od dentysty do stomatologa.

Ujednolicone nazewnictwo

Rozróżnienie pomiędzy tytułami lekarza dentysty, a lekarza stomatologa istniało w Polsce do 2002 roku. Wówczas to osoby kończące studia na danym kierunku uzyskiwały odpowiedni dla swojej specjalizacji tytuł i takim też mogły posługiwać się w swojej karierze zawodowej. W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej, terminy „dentysta” i „stomatolog” zostały ujednolicone i dziś, w świetle prawa oznaczają dokładnie to samo. Dla samych zainteresowanych połączenie takie jest nieco krzywdzące, gdyż osoby, które zdobyły swoje dyplomy przed 2002 rokiem mogą poczuć się w pewien sposób zdegradowane.

dentysta wrocław

Poszukujesz dentysty we Wrocławiu? Sprawdź dentalium.wroclaw.pl!

Okazuje się jednak, że ujednolicenie nazw dentysty i stomatologa to jedynie dziwny wymysł Unii Europejskiej, którego udało się uniknąć między innymi w krajach takich jak Austria czy Wielka Brytania. Przebywając więc za granicą warto upewnić się, czy określenia tych dwóch zawodów są tam rozróżnialne, czy też nie. Ostatecznie przecież osoby, które kończyły studia na bardziej rozbudowanym kierunku nie powinny być określane mianem niższym i prawo do ich tytułów należy szanować.

Kariera zawodowa lekarza dentysty

Ścieżka edukacyjna prowadząca do uzyskania tytułu lekarza dentysty (lub kiedyś lekarza stomatologa) jest długa i trudna, ale nieustannie cieszy się wśród kandydatów dużą popularnością. Studia medyczne trwają tu 5 lat, podczas których studenci muszą mierzyć się nie tylko z wiedzą teoretyczną z zakresu swojej dziedziny, ale też mnóstwem godzin praktycznych zajęć polegających na pomocy w gabinetach dentystycznych, a nawet przyjmowaniu pacjentów.

Aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza dentysty trzeba dziś ukończyć wszystkie wymagane egzaminy dyplomowe, egzamin LDEK (czyli Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy), a także odbyć 12-miesięczny staż praktyczny w wybranym gabinecie. Stomatologia nie jest już dziś odrębną specjalizacją, co oznacza, że osoba po studiach i uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu może zatrudnić się w gabinecie dentystycznym i tam spędzić swoją karierę. Wielu lekarzy dentystów decyduje się jednak na pogłębianie swojej wiedzy z zakresu leczenia zębów w jednej z wielu ciekawych specjalizacji, takich jak stomatologia zachowawcza i endodoncja, pedodoncja, ortodoncja, chirurgia szczękowo-twarzowa, czy periodontologia. To, którą ścieżkę obiorą zależy wyłącznie od nich, lecz jedno jest pewne. Dziś tytuł stomatologa nie brzmi już w Polsce tak dostojnie, jak kiedyś. Czy to dobre rozwiązanie? To już chyba zależy od punktu widzenia.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.