Dlaczego bezdech u kierowców może być niebezpieczny?

Chrapanie uważa się jedynie za irytującą dolegliwość, która przeszkadza najczęściej partnerowi w łóżku. Należy jednak pamiętać, że może to być pierwszy sygnał choroby, a konkretnie bezdechu sennego (OBPS). Choroba ta szczególnie niebezpieczna jest u kierowców, którzy bezwzględnie muszą ją leczyć. Według przepisów kierowca, który nie podda się leczeniu już zdiagnozowanego bezdechu, może nawet stracić prawo jazdy.

Choroba ta cechuje się tym, że w trakcie snu zablokowany zostaje stały przepływ powietrza przez gardło. Jeśli chrapanie jest przejawem tej choroby to zazwyczaj bezdech w trakcie snu również jest zauważalny u takiej osoby. Zauważa się również nadmierną ruchliwość oraz pocenie. Oprócz tego chory skarży się na uczucie niewyspania, bóle głowy, zaburzenia koncentracji. Obturacyjny bezdech senny, nazywany inaczej OBPS występuje najczęściej u osób z nadwagą lub też otyłością. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana należy bezwzględnie zacząć ją leczyć.

Przyczyna wypadków samochodowych

Często słyszymy o historii, kiedy to kierowca z nieznanych przyczyn wjechał do rowu lub też na inny pas i doprowadził do wypadku. Zazwyczaj jako pewnik obstawiam to, że taki kierowca po prostu zasnął za kierownicą. Niestety częstą przyczyną jest właśnie  bezdech senny u kierowcy. Taka osoba nie zdaje sobie sprawy, że jego organizm jest niedotleniony. Stopniowo więc robi się senna, ma coraz gorszy refleks i stopniowo zaczyna pogrążać się we śnie. Niestety okazuje się, że nie są to rzadkie przypadki. Zawodowi kierowcy do okresowych badań powinni również dołączyć diagnozę zespołu obturacyjnych bezdechów. Tyczy się to również kierowców, którym choć raz zdarzyło się zasnąć za kierownicą.

Czym jest CPAP?

Najbardziej znaną metodą leczenia OBPS jest zastosowanie CPAPu, czyli urządzenia, które wytwarza dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych pacjenta. Istotą działania tej maszyny jest utrzymywanie drożności dróg oddechowych w trakcie snu dzięki wtłaczaniu sprężonego powietrza, które uniemożliwia zapadanie się ścian gardła, a tym samym blokuje możliwość chrapania i powstania bezdechu.

leczenie bezdechuPonadto leczenie CPAPem zdecyowanie poprawia samą jakość całego snu, co sprawia, że pacjent czuje się wyspany w ciągu dnia. Dodatkowo, poprawia się pamięć wraz z koncentracją. Osoby, które cierpią na obturacyjny bezdech senny oraz na nadciśnienie tętnicze, powinny wiedzieć, że leczenie dodatnim ciśnieniem przyczynia się do regulowania ciśnienia krwi. CPAP zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstania groźnych powikłań, a  co najważniejsze zgonu z powodu bezdechów sennych.

CPAP to bardzo skuteczna metoda leczenia OBPS. Jednak, aby terapia zakończyła się sukcesem wymagane jest regularne i stałe używanie aparatu. Zaprzestanie jego stosowania skutkuje powrotem niechcianych objawów. Przy wykorzystaniu tej metody pacjent zakłada na noc specjalną maskę tlenową wyposażoną w specjalną rurę, przez którą tłoczone jest sprężone powietrze.

Czasami wykorzystuje się aparaty danej sytuacji, w zwykłych aparatach ciśnienie jest stałe. Szczególnie na początku leczenia, choremu może być trudno spać w takiej masce. Należy również pamiętać o osobie śpiącej z chorym, która również musi zaakceptować taki stan rzeczy. W tym wszystkim należy pamiętać, że jest to bardzo skuteczna metoda leczenia, która może nawet uratować życie. Warto więc sprostać takim niedogodnością.

Czym jest BiPAP?

Innym aparatem stosowanym przy OBPS jest BiPAP. Sposób działania aparatu jest podobny z pewną różnicą. W CPAP strumień powietrza jest stały, a w BiPAP ilość wtłaczanego powietrza dostosowana jest do tego czy chory aktualnie znajduje się na wdechu, czy też na wydechu. Aparat ten cechuje się większą wygodą i jest również skuteczny.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.