Dlaczego mężczyźni z wiekiem wyglądają lepiej?

Czy mężczyźni rzeczywiście starzeją się wolniej i przez to z wiekiem wyglądają lepiej? Nie ulega wątpliwości, że mężczyźni wraz z upływem lat wyglądają dojrzalej i maja mniej zmarszczek niż kobiety. I to wszystko przez genetykę!

Badania niejednokrotnie wykazały, że z upływem lat ciało kobiety starzeje się szybciej. Oznaki dojrzałości pojawiają się mimo zabiegów kosmetycznych, nakładanych kremów pielęgnacyjnych, odpowiedniej diety i zdrowego trybu życia.

Spójrzmy chociażby na Krzysztofa Ibisza – doświadczonego konferansjera, który w blasku flashy jest codziennie od kilku lat. Krzysztof Ibisz czynnie współpracuje z impresariatem artystycznym Big Media, dzięki któremu możemy zaprosić go do poprowadzenia własnej imprezy, a w wolnych chwilach ćwiczy i aktywnie spędza czas. Nie trudno jest odnieść wrażenie, że z wiekiem wygląda lepiej niż wiele młodszych od niego mężczyzn. Upływ lat w przypadku płci przeciwnej jest pojęciem względnym. Widać to nie tylko w przykładzie Krzysztofa Ibisza, ale również wielu innych mężczyzn znanych nam ze świata show biznesu czy mody. Dojrzałych mężczyzn coraz częściej można spotkać na okładkach kolorowych magazynów, w katalogach projektów ubraniowych czy nawet na ulicy!

Krzysztof Ibisz Kontakt

Mężczyźni starzeją się wolniej – prawda czy fałsz?

Prawda. Badania wykazały, że skóra mężczyzn jest grubsza – naskórek, w przeciwieństwie do kobiecego, składa się z 30 warstw komórek. Oznacza to, że ich skóra jest od 25 do 30 procent grubsza niż płci przeciwnej! Również znaczna większość mężczyzn posiada skórę tłustą, a wydzielany łój spowalnia procesy starzenia. Więcej warstw komórek zwiększają także odporność skóry na czynniki chemiczne, mechaniczne i zewnętrzne. Jak powszechnie wiadomo, nieprawidłowa pielęgnacja sprawia, że na przesuszonej skórze szybciej pojawiają się zmarszczki. Podobnie jest w przypadku promieniowania UV, którego katastrofalne efekty widać dopiero z wiekiem.

Genetyka czy zdrowia dieta?

Nie tylko genetyka ma wpływ na to, że mężczyźni z wiekiem wyglądają lepiej. Udowodniono, że zdrowy tryb życia znacznie wpływa nie tylko na poprawę jakości życia, ale również na procesy starzeniowe. Cornell University przedstawiło raport, w którym zostało udowodnione, że mężczyźni rzadziej sięgają po słodkości na rzecz pizzy, mięs i makarony. Niestety cukier znajdujący się w uwielbianych przez kobiety słodyczach negatywnie wpływa na procesy starzeniowe. Węglowodany znajdujące się w cukrach, na poziomie komórkowym, uwalniają wolne rodniki przyspieszające starzenie.

Zasługa odpowiedniej pielęgnacji?

Powszechnie uważa się, że nie ma brzydkich mężczyzn – są tylko zaniedbani. Produkty do męskiej pielęgnacji pojawiły się na rynku już jakiś czas temu, ale dopiero niedawno zyskały na ogromnej popularności. Faktem jest, że odpowiednio złuszczana i nawilżana cera jest w znacznie lepszej kondycji niż przesuszona. Mężczyźni odpowiedni poziom nawilżenia zawdzięczają przede wszystkim testosteronowi, którego poziom nie zmniejsza się z wiekiem. Złuszczanie natomiast, do którego kobiety potrzebują specjalnych preparatów, u płci przeciwnej odbywa się w trakcie golenia.

Wygląd zewnętrzny – czy ubiór ma znaczenie?

Zadbany mężczyznaAparycja mężczyzn też nie jest bez znaczenia. Ma ona ogromny wpływ na tezę, że mężczyzna z wiekiem wygląda lepiej. Mężczyzna w garniturze, kaszmirowym swetrze, mokasynach czy dobrze skrojonej koszuli prezentuje się doskonale. Ubiór po 40 lub 50 roku życia dodaje mu nonszalancji oraz powagi. Zadbane dłonie oraz włosy dodają uroku. W zestawieniu z mężczyzną bez żadnej zmarszczki, posiwiałych włosów, to właśnie on wygląda lepiej.

Może nie bez powodu uważa się, że mężczyzna jest jak wino – z wiekiem coraz lepszy. Zestawienie nowych i starych zdjęć chociażby wspomnianego wcześniej Krzysztofa Ibisza, jasno wskazują, że mężczyzna z wiekiem prezentuje się lepiej. I to nie tylko kwestia dbania o wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim genetyki.

Źródło:
http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2006-04-4.pdf
http://www.wbc.poznan.pl/Content/206547/index.pdf