Endometrioza – czym jest?
Endometrioza jest jednym z najtrudniej wyleczalnych problemów ginekologicznych. Jest to choroba trudna do całkowitego wyleczenia, a jej charakter jest przewlekły. Wiele kobiet w wieku rozrodczym cierpią bowiem na przerost błony śluzowej macicy. Przeprowadzenie operacji nie zawsze wiąże się z pozbyciem się problemu.
Endometrioza często jest chorobą nawracającą
Obecnie, problem ten dotyczy od 3 do 10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Dość często, ginekolodzy zauważają coraz to nowsze odmiany choroby. Pacjentki są więc wysyłane na wiele szczegółowych badań, by móc trafnie postawić diagnozę o gruczolistości macicy, czyli właśnie endometriozy – informuje KCM Clinic.
Jeśli chodzi o leczenie endometriozy, warto jest zaznaczyć, że jedną z popularniejszych metod, jest terapia lekami. Regularne przyjmowanie hormonów przez pacjentki, zbliża ich stan do tego, który przechodzi się podczas trwania menopauzy. Jednak nie jest t metoda idealna, zwłaszcza w przypadku kobiet, które chcą zajść w ciążę. Poza tym, lekarze mają bardzo podzielone zdanie na temat tego sposobu leczenia.
Innym, równie znanym sposobem leczenia gruczolistości macicy, jest usunięcie nadmiernej tkanki operacyjnie. Uwięziona tkanka ma zostać trwale usunięta. Lekarze jednak zauważają nawracanie problemu, przez co wiele kobiet musi wielokrotnie przechodzić taką operację.
Najnowsze techniki leczenia endometriozy
Jednym z bardziej znanych i przełomowych sposobów leczenia endometriozy, jest zastosowanie laseru CO2. Umożliwia on trwałe usunięcie ognisk zapalnych w miejscach intymnych, które są szczególnie wrażliwe i trudno dostępne. Dzięki zastosowaniu tej techniki, mamy gwarancję, że zostaną zniszczone jedynie tkanki chore. Ogniska endometriozy, które zlokalizowane są np. na jajnikach, można dokładnie usunąć, nie uszkadzając hormonu AMH. Po wykonaniu takiego zabiegu, niejedna pacjentka zyskuje szansę na zajście w ciążę.
Oprócz tego, w ostatnich latach zostały opracowane dwa nowe leki, których działanie ma na celu szybkie i trwałe pozbycie się problemu. Działanie leków opiera się na usuwaniu i zmniejszaniu rozrostów, które znajdują się poza macicą. Receptory w macicy oraz poza nią, są różne, dzięki czemu możliwe było opracowanie odpowiednich leków. Leki te nie tylko pomagają w pozbyciu się zrostów, ale i zapobiegają pojawianiu się nowych.
Popularną, lecz wciąż skuteczną metodą jest również wycinanie ognisk endometriozy. Jest to zabieg, jaki pacjentki przechodzą w szpitalu. Lekarz, przez pochwę wykonuje operację pozbycia się zrostów. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu operacja jest konieczna, jeśli pacjentka cierpi na szczególnie mocne boleści, lub jeśli lekarz ma do czynienia z endometriozą głęboko naciekającą.
Leczenie endometriozy kiedyś i dziś
Endometrioza jest chorobą nieuleczalną. Oprócz tego, towarzyszą jej bardzo nieprzyjemne boleści. Metody, które są znane od dawna, mają za zadanie przede wszystkim pomóc kobietom pozbyć się dolegliwości. Jednak leki, jakie są przepisywane kobietom cierpiącym na tę przypadłość, mają podobne działanie do leków antykoncepcyjnych. Obniżają one poziom estrogenu oraz progesteronu we krwi, przez co kobieta może być niepłodna. Jednak zmniejszony poziom tych hormonów we krwi pozwala zapobiec rozrostom tkanek.
Leczenie endometriozy dość długo miało charakter błędnego koła. Pacjentki, wielokrotnie przechodzące operację wycięcia nabłonka, ciągłe stosowanie nowych leków i metod, nie zawsze przynosiło rezultaty. Obecnie jednak, dzięki postępom medycyny i badań laboratoryjnych, wiele kobiet może liczyć na pozbycie się choroby. Dla wielu z nich, jest to szansa nie tylko na pozbycie się bólu, ale i możliwość zajścia w ciążę w naturalny sposób.
Pomimo częściej pojawiającego się problemu, jakim jest endometrioza, lekarze wciąż nie wiedzą, co ją wywołuje. U niektórych pacjentek, można zaobserwować ciągłe nawracanie problemu, a także nowe, nieznane wcześniej odmiany choroby. Endometrioza jest bardzo poważnym i złożonym problemem, dlatego każdy lekarz musi przeprowadzić szereg badań, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć obecność tej choroby.
Warto wspomnieć również o objawach, jakie towarzyszą endometriozie. Otóż, do najczęstszych zalicza się bolesne i obfite miesiączki, problemy z końcowymi odcinkami jelita lub pęcherza moczowego. Częstymi objawami może być również przemęczenie i depresja. Choroba ta jednak nie zawsze powoduje jakiekolwiek objawy.