Formy termoterapii ciepłem w SPA
Termoterapia to dział fizykoterapii, który wykorzystuje w celach leczniczych działanie wysokiej i niskiej temperatury.
Korzyści z tego typu zabiegów znane były już od bardzo dawnych czasów. Obecnie terapia ta jest stale udoskonalana dzięki stosowaniu coraz to nowszych rozwiązań i zaawansowanych technologicznie urządzeń.
Korzystanie z termoterapii daje wiele korzyści dla organizmu, m.in.
- rozszerza naczynia krwionośne, przez co ułatwia przepływ krwi,
- poprawia przemianę materii,
- przyspiesza regenerację tkanek, minimalizuje dolegliwości bólowe,
- wzmacnia ogólną odporność całego organizmu.
Obecnie w skład termoterapii wchodzi bardzo wiele różnych zabiegów, które wykorzystywane są w zależności od sytuacji i efektów, jakie chce uzyskać osoba z nich korzystająca.
Zabiegi z wykorzystaniem parafiny
Jedną z podstawowych metod stosowania termoterapii, są zabiegi z wykorzystaniem podgrzanej do odpowiedniej temperatury parafiny w formie ciekłej, miękkiej lub stałej. Największymi zaletami tej metody jest to, że parafina bardzo powoli oddaje ciepło, może być wielokrotnie stosowana, jej punkt topnienia jest dość niski, ponieważ wynosi 45–50 °C, a punkt wrzenia to aż 250°C.
Zabieg tego typu znakomicie spisuje się w leczeniu:
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- zmian zwyrodnieniowych stawów, zespołu cieśni nadgarstka,
- stanów pourazowych z ograniczeniem zakresu ruchu w stawach,
- zespołu zimnych dłoni i stóp,
- przykurczów pourazowych i pooperacyjnych,
- zrostów pooperacyjnych,
- blizn,
- suchej skóry dłoni, stóp i łokci
oraz jako przygotowanie do ćwiczeń leczniczych. Dzięki swoim właściwościom parafina skutecznie rozszerza również pory skórne, wpływając na jej detoksykację i intensywne nawilżenie.
Ciepłe kąpiele
Ciepłe kąpiele to również zabieg termoterapii, który nazywany jest czasami hydroterapią, czyli metodą polegającą na ogrzewaniu całego ciała lub jego pojedynczych fragmentów przy użyciu wody.
Tego typu zabieg wykorzystywany jest najczęściej do leczenia schorzeń układu krwionośnego oraz serca, chorób serca, kontuzji narządu ruchu, chorób związanych z narządem rozrodczym, a także w celu likwidowania dolegliwości bólowych. Jednak rzeczywisty zakres potencjalnych korzyści płynących ze stosowania ciepłych kąpieli jest znacznie szerszy, dlatego z pewnością dla każdej osoby będzie on miał jakiś pozytywny skutek.
Poduszki elektryczne
Poduszki elektryczne używane są w celu miejscowego ogrzania różnych partii ciała np. karku, szyi, pleców, brzucha, kolana, nadgarstków, łokci itp. Przynoszą one znaczne ukojenie bólu i działają leczniczo na różnego rodzaju urazy. Oprócz tego rozszerzają naczynia krwionośne, przez co poprawia się krążenie krwi, wpływają na rozluźnienie mięśni i mają działanie relaksacyjne.
Suche sauny
Sucha sauna nazywana także sauną fińską, charakteryzuje się, że powietrze w jej wnętrzu jest gorące, ale jednocześnie suche. Wilgotność w tego typu saunie najczęściej oscyluje w okolicach 20%, co jest bardzo małą wartością. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie temperatury dochodzącej czasami nawet do 100 °C, co w przypadku sauny parowej byłoby niemożliwe.
Korzystanie z suchej sauny pozwala się zrelaksować, zregenerować i jednocześnie oczyścić organizm z toksyn. Tkanki zostają lepiej ukrwione i dotlenione, co znacząco przyspiesza proces regeneracji np. po wysiłku fizycznym.
Łaźnie parowe
W łaźniach parowych panuje wysoka temperatura, ale w tym przypadku jej źródłem jest para wodna. Jest to przeciwieństwo sauny suchej, dlatego dla osób, które źle znoszą wysoką temperaturę i niską wilgotność, będzie to znacznie lepsze rozwiązanie. Korzystanie z łaźni parowych pozwala uzyskać wszelkie korzyści płynących z termoterapii, a jednocześnie odżywić i nawilżyć skórę poprzez bardzo wysoką wilgotność.
Sauny ozonowe
Sauny ozonowe to nowoczesne urządzenia, które wykorzystują ciepło oraz lecznicze działanie ozonu w celu kompleksowej stymulacji organizmu. Korzystanie z takiego zabiegu wpływa pozytywnie na układ krwionośny, przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym, pomaga w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, uśmierza ból i oczyszcza organizm z toksyn oraz działa odstresowująco i relaksacyjnie.
Zabieg ten jest również często używany jako termoterapia w kosmetyce, z racji tego, że ciepło oraz ozon mają bardzo pozytywny wpływ na skórę. Korzystanie z sauny ozonowej pozwala na dogłębne oczyszczenie i nawilżenie skóry, tym samym zwiększając jej elastyczność i jędrność.