Gdy zapomnisz tabletki antykoncepcyjnej…

Regularne branie tabletek antykoncepcyjnych zapewnia wysoką ochronę przed nieplanowaną ciążą. Jednak tempo życia, a także obowiązki dnia codziennego nierzadko sprawiają, że zapominamy o regularnym braniu tabletek. Wiele kobiet zastanawia się, co powinna zrobić w przypadku pominięcia jednej pigułki. Jakie może mieć to konsekwencje w procesie zabezpieczania się przed ciążą? Czy pominięcie pigułki antykoncepcyjnej ma wpływ na miesiączkowanie?

Wypracowanie nawyku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie przychodzi od razu. Ginekolodzy przepisując tabletki antykoncepcyjne bardzo często zakładają, że pacjentki wiedzą jak postępować w przypadku przyjmowania pigułek, a także co robić jeśli jedna z opakowania zostanie pominięta. Okazuje się, że wiele kobiet zastanawia się, co powinna zrobić kiedy zorientuje się, że zapomniała o przyjęciu tabletki.

Tabletki antykoncepcyjne a regularność ich przyjmowania

Na samym początku warto wiedzieć, że każdej kobiecie, która przyjmuje doustną antykoncepcję hormonalną, zdarzyło się pominąć tabletkę z blistra. Niektórym zdarza się to kilka razy w ciągu trwania jednego cyklu. Z jednej strony wypracowanie sobie nawyki regularności przyjmowania antykoncepcji hormonalnej o określnej porze to dobre rozwiązanie. Z drugiej zaś pominięcie nie ma dużego znaczenia w perspektywie trwania całego cyklu. Warto jednak wiedzieć jaki typ tabletek został nam przypisany przez lekarza-ginekologa i co można zrobić w przypadku pomięcia jednej z nich.

Pominięta tabletka antykoncepcyjna a wpływ na miesiączkowanie

Odpowiedź na to, jaki wpływ na miesiączkowanie, resztę cyklu  i antykoncepcję ma zapomniana tabletka wcale nie jest taka prosta. Chodź pozornie ta wyjątkowa sytuacja nie ma większego znaczenia dla organizmu kobiety, to okazuje się, że wszystko zależne jest od rodzaju przyjmowanych tabletek. Przyjmując antykoncepcję jednoskładnikową przez 28 dni, a dwuskładnikową przez 21, postępowanie w każdym przypadku będzie inne.

Pominięcie jednej tabletki nie rozreguluje jednak całego cyklu. Miesiączka pojawi się jak zawsze po zakończonym opakowaniu. Jeśli jednak regularnie zdarza się nam zapomnieć o przyjmowaniu tabletek o określonej porze możemy się liczyć z nieregularnym krwawieniem po odstawieniu, a także zwiększonym ryzykiem zapłodnienia w trakcie stosunku. Dlatego wypracowanie regularności oraz wybranie konkretnej i komfortowej dla kobiety godziny przyjmowania tabletki antykoncepcyjnej jest tak istotne.

Głównym założeniem zażywania antykoncepcji hormonalnej doustnej jest ochrona przed ciążą. Brak regularności sprawia, że tabletki nie działają tak jak powinny. Zapomnienie przyjęcia kilku pigułek z blistra, zwłaszcza jeśli przyjmiemy je jak najszybciej, nie ma większego wpływu na wystąpienie krwawienia.

Co zrobić jeśli zapomnisz o tabletce antykoncepcyjnej?

W zależności od tego jaki rodzaj tabletek antykoncepcyjnych przyjmujemy, inne będzie postępowanie w przypadku pominięcia jednej z nich. Jeśli nasza antykoncepcja jest jednoskładnikowa, czyli blister starcza na 28 dni, tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Poziom hormonów w każdej tabletce jest taki sam, a zatem poziom zabezpieczenia będzie utrzymywał się na tym samym poziomie.

Inaczej natomiast jest w przypadku tabletek dwuskładnikowych. Jeśli pominiemy tabletkę i zorientujemy się przed upływem 12 godzin, należy jak najszybciej ją połknąć, a kolejną przyjąć zgodnie z wyznaczonym przez siebie harmonogramem. Jeśli jednak upłynie więcej czasu niż 12 godzin, warto się zastanowić co dalej. Konieczne jest jednak przyjęcie pominiętej pigułki, nawet jeśli oznacza to zażycie dwóch tabletek jednego dnia. Aby w pełni zapobiec niechcianej ciąży, przez kolejne dni lepiej stosować antykoncepcję mechaniczną, na przykład w postaci prezerwatywy.

W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z lekarzem, który przepisał receptę. Specjalista z pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości oraz powie jak należy postępować w przypadku pominięcia w danym tygodniu cyklu. Jeśli z różnych przyczyn nie możemy się z nim skontaktować telefonicznie lub udać na wizytę do gabinetu, świetnym rozwiązaniem jest wykupienie konsultacji online u specjalisty. Oprócz rozwiania wszelkich wątpliwości, lekarz zdalnie może wypisać e-receptę na nowe opakowanie antykoncepcji hormonalnej. To rozwiązanie znajdzie również swoje zastosowanie jeśli zapomnimy w porę zdobyć receptę u swojego lekarza.

Dzięki konsultacji online w ciągu godziny można otrzymać odpowiedź, a także e-receptę na nowe opakowanie tabletek.