Innowacje w psychoterapii – metody ulepszające terapię

Udając się do psychologa lub psychiatry oczekujemy wsparcia i tego, by pomógł nam rozwiązać nasze problemy. Psychoterapia to metoda odkrywania siebie poprzez rozmowę i przygotowane przez specjalistę ćwiczenia. Pomaga zajrzeć w głąb siebie i rozwiązać nurtujące nas problemy.

Badania dowodzą, że zwykła rozmowa z psychoterapeutą nie jest najskuteczniejszą metodą psychoterapeutyczną. Dlatego powstaje wiele innowacyjnych metod, które pomagają pacjentom na rozwinięcie skrzydeł i otwarcie się. Jedną z nich są psychodramy.

Psychoterapia przeznaczona jest dla osób, które wyrażają chęć zaprowadzenia zmian w swoim życiu. Najczęściej do udania się na psychoterapią przekonują nas sytuacje losowe, takie jak utrata bliskiej osoby, ale też uczucie pustki, które przejawia się utratą sensu życia. Jeżeli zdarzają się nam wciąż zbliżone, nieprzyjemne sytuacje — konflikty ze współpracownikami, urywanie kontaktu przez bliskie nam osoby. Sesje psychoterapeutyczne trwają zwykle około 50 minut.

innowacje w psychoterapii

Jak wygląda sesja psychoterapeutyczna

Często psychoterapia mylona jest z coachingiem. Zasadnicza różnica polega na tym, że podczas sesji coachingowych uczymy się i udoskonalamy swoje umiejętności i cechy. Zaś w przypadku psychoterapii pryncypalnym jest zajrzenie w głąb siebie i stanięcie ze sobą samym w szczerej relacji.

Pierwsze sesje psychoterapeutyczne polegają na dobraniu celu i wyznaczeniu zasad, które obowiązywać nas będą podczas terapii. Kardynalną zasadą panującą podczas spotkań jest szczerość. Jeżeli nie pozostaniemy szczerzy z psychoterapeutą i oczywiście ze sobą, psychoterapia może okazać się stratą czasu.

Podczas sesji psychoterapeutycznych prowadzący stymuluje nas w taki sposób, abyśmy mogli poznać przez unaocznianie, wypowiadanie swoich skojarzeń, myśli. Jeżeli uda nam się przekroczyć barierę, z mniejszym trudem nazwiemy rodzące się w nas emocje. W ten sposób możemy spojrzeć na swoją osobę jako całokształt.

Istotnym aspektem psychoterapii jest poznanie swoich pragnień i obaw. Jeżeli poznamy swoje prawdziwe potrzeby i lęki, zrozumiemy, skąd bierze się w nas smutek. To właśnie niespełnienie pragnień lub ciągłe obawy stanowią źródło smutku. Należy pamiętać, że zadaniem terapeuty nie jest przekazywanie rad. Psychoterapeuta nie rozwiąże też problemu. Jego zadaniem jest pomoc w nakierowaniu nas na osobiste problemy. Kiedy poznamy nasze problemy, będziemy mogli zacząć z nimi walczyć.

psychoterapia indywidualna

Psychodramy

Jedną z metod psychoterapeutycznych są psychodramy. To ćwiczenia z wykorzystaniem różnorakich technik arteterapii, które pomagają w pracy rozwojowej, a także w terapiach. Podczas psychodramy w terapię włączamy nie tylko nasz umysł, ale też całe ciało. Dodatkowo specjalne ćwiczenia pomagają na odłączenie się od rozważań intelektualnych – mówi psycholog z legnickiego gabinetu psychologicznego Skrzydła.

Takie puszczenie wodzy jest motorem do uwolnienia tłumionych w nas emocji. Odgrywanie scen pomaga w zrozumieniu uczuć, które pojawiają się w różnych sytuacjach — zarówno naszych, jak i osób uczestniczących w codziennych zdarzeniach.

Bywa, że z niewiadomych przyczyn odczuwamy pewne blokady, które nie pozwalają nam spokojnie przejść wobec pewnych codziennych problemów. Terapia przy pomocy psychodramy pomaga nam w odblokowaniu naszej wrodzonej elastyczności w działaniu. Ponieważ pomagają unaocznić skrywane w nas pragnienia.

Techniki teatralne prowadzą do oczyszczenia poprzez wyzwalanie emocji. Początkowo podczas terapii psychodramą możemy czuć się nieswojo. Z czasem odgrywanie emocji zacznie przychodzić nam z łatwością. Istotnym jest, by poznać, w jaki sposób dane emocje się w nas przejawiają. Jeżeli będziemy w stanie samodzielnie je stymulować, nauczymy się też nad nimi panować. Od poznania własnych emocji, do odnalezienia swoich obaw i pragnień jest już znacznie bliżej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.