Istota terapii uzależnień wobec nałogu

Uzależnienia są zawsze trudne do leczenia. Panuje przekonanie, że z nałogu alkoholowego czy też narkotykowego tak naprawdę nie da się w 100% wyleczyć. Wychodzenie z nałogu w tych wypadkach polega na nauczeniu się, jak trwać w abstynencji, z dala od pokus. Przybliżamy temat zwracając uwagę Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, ale pozostając trzeźwym, a nie od razu szukając substancji, która pomoże znieść trudy dnia codziennego i na istotną rolę terapii uzależnień jako rozwiązania problemu  O ile alkohol czy też nikotyna nie każdego prowadzi do uzależnienia, o tyle jednorazowe zetknięcie się z narkotykami już rodzi poważny problem. I to problem natury psychologicznej, fizycznej, społecznej i rodzinnej. Na każdej płaszczyźnie pojawiają się problemy, bowiem uzależnienie od narkotyków bardzo szybko postępuje i jest trudne do eliminacji. Tu nie wystarczy jedynie dobra wola pacjenta. Potrzeba skojarzonej terapii, wsparcia najbliższych i uświadomienia sobie, iż jest to poważny problem. Również mając na względzie, iż narkotyki są nielegalne, łatwo zatem wejść w konflikt z prawem.

Jak postępuje nałóg narkotykowy?

Osoba, która zaczyna brać narkotyki, niezależnie czy to z grupy narkotyków miękkich, czy też twardych przez długi czas może obstawać przy przekonaniu, że zażywa, bo lubi i chce, a nie dlatego, że nie potrafi przestać. Im dłużej trzyma się zasady, że rzuci wtedy, kiedy będzie miała na to ochotę, tym szybciej wpada w niebezpieczny ciąg. Niestety narkotyki powodują bardzo silne i szybkie uzależnienie na tle psychicznym oraz fizycznym. Początkowy stan euforii, zadowolenia, rozluźnienia czy też pobudzenia uzyskiwany jest w wyniku zastosowania niewielkiej dawki danej substancji psychoaktywnej.

Z czasem organizm przyzwyczaja się i potrzebuje coraz silniejszych bodźców. Większych dawek, zażywanych coraz częściej. I tu pojawia się największy problem, bo próby odstawienia narkotyków lub zmniejszania przyjmowanych ich ilości skutkuję objawami zespołu odstawienia. Głód narkotykowy jest coraz silniejszy i niemożliwy do opanowania w inny sposób, aniżeli zażywając kolejną działkę. Konsekwencje zdrowotne, odwrócenie się bliskich, widmo utraty wszystkiego, co się w życiu ma, nie jest w stanie przekonać uzależnionego do zerwania z nałogiem. Pomocą może być jedynie leczenie w profesjonalnych ośrodkach odwykowych.

skuteczna metoda walki z narkomanią

Dlaczego należy przejść detoksykację przed pełnym leczeniem?

Pierwszy etap i najtrudniejszy to detoksykacja, czyli odtruwanie organizmu. Dla pacjentów bardzo nieprzyjemne, bo zawsze wiążące się z bólem fizycznym oraz cierpieniem psychicznym. Dlatego też jednocześnie stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię. By łagodzić objawy, minimalizować skutki ich działania. Aby pacjent mógł, jak najszybciej odzyskać równowagę względem fizjologii organizmu, ale i poprawiała się jego kondycja psychiczna. Kolejne etapy leczenia narkomanii to skojarzona terapia uzależnień, pośród której stosuje się rozmaite metody i techniki, dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta.

Każdy etap ma na celu prowadzić do wyleczenia. Nie całkowitego wyzdrowienia, bowiem narkoman zawsze już nim będzie, ale może żyć w trzeźwości. Z dala od pokus i chęci, by sięgnąć po substancje odurzające w czasie kiedy w jego życiu będzie działo się coś niedobrego.