Jak bezpiecznie zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Każdy, kto widzi niewyraźnie, doskonale wie, że prędzej czy później przyjdzie czas na zakup okularów. Niestety, takowe nie zawsze okazują się dobrym rozwiązaniem. Nie dość, że bardzo dużo ludzi nie może się do nich przyzwyczaić, to jeszcze bywa, że czasami są wręcz niepraktyczne…

Jak radzić sobie z wadami wzroku?

Gdy prowadzimy szybkie tempo życia, dużo podróżujemy, pracujemy w nietypowych warunkach lub codziennie chodzimy na basen, okulary mogą nie zdać egzaminu. Parujące zimą, zsuwające się latem po spoconej twarzy, większość z nas po prostu drażnią. Na szczęście możliwe jest inne rozwiązanie – soczewki kontaktowe. Zazwyczaj entuzjastycznie nastawieni do nich klienci, tuż po otwarciu pierwszego opakowania zastanawiają się jednak jak przystąpić do aplikacji.

Jak bezpiecznie aplikować soczewki?

Aplikacja soczewek kontaktowych wymaga przestrzegania pewnych zasad. Po pierwsze musimy pamiętać, by zakładać je wyłącznie czystymi dłońmi. Przed przystąpieniem do aplikacji umyjmy więc dokładnie ręce. Dzięki temu zapobiegniemy infekcjom, podrażnieniom i przeniesieniu zanieczyszczeń w postaci tłuszczu czy kurzu. Co więcej, warto zaopatrzyć się w antybakteryjne mydło. W ten sposób zwiększymy bezpieczeństwo jeszcze bardziej.

Po otwarciu opakowania z soczewkami, sprawdźmy natomiast ich kształt. Jeśli mają półkolistą formę, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Samo zakładanie zacznijmy natomiast od prawego oka, pamiętając, że każdy egzemplarz ma inną moc i jest przeznaczony do konkretnej gałki ocznej. Zaczynanie aplikacji od prawej strony wejdzie nam w końcu w nawyk i unikniemy zbędnych pomyłek.

By soczewkę umieścić w oku, najpierw powinniśmy nałożyć ją na opuszek palca. Gdy znajduje się ona na palcu wskazującym, środkowym odsuwamy delikatnie dolną powiekę. Drugą dłonią odciągamy z kolei górną powiekę, tak by całe oko było możliwie jak najbardziej odkryte. By ułatwić sobie aplikację, wzrok skierować możemy ku górze. Samą soczewkę nakładamy z kolei bezpośrednio na oko.soczewka kontaktowa

Gdy już uda nam się umieścić soczewkę na gałce ocznej, popatrzmy kilka razy w górę i w dół oraz na boki. Pomrugajmy przez chwilę, tak by ułożyła się ona dokładnie na samym środku. W trakcie dnia kontrolujmy natomiast sytuację i sprawdzajmy czy wszystko jest na swoim miejscu.

By wieczorem zdjąć soczewki powtórzmy kroki z przemyciem dłoni i odsłonięciem oka. Palcem wskazującym przesuwajmy je tak, by po chwili wyjąć je u dołu. Tak naprawdę, gdy dojdziemy do wprawy, czynność ta wykonywana będzie przez nas niemal mechaniczne. Jedynie pierwsze aplikacje są skomplikowane i wymagają dużego skupienia.

Kto powinien dobrać nam soczewki i jak o nie dbać?

Zarówno soczewki, jak i okulary dobrać nam musi profesjonalista. Jedne i drugie dostosowane muszą być bowiem do naszej wady wzroku, a ta bardzo często na obu gałkach jest zupełnie inna. Wtedy prawe i lewe szkło różni się w swojej mocy. Podobnie zresztą, jak prawa i lewa soczewka.

MedLook – salon optyczny w Słubicach to jedno z miejsc, w których klienci mogą liczyć na fachowe doradztwo i badanie wzroku. Za pośrednictwem jednej firmy jesteśmy bowiem w stanie nie tylko zbadać wzrok, ale także dobrać miękkie soczewki. To ważne, jeśli do korekcji wzroku podchodzimy po raz pierwszy. Nie ma co ukrywać – badanie w jednym miejscu, a dobór korekcji w innym jest dość problematyczny.

Co więcej, w salonie dowiemy się również, jak dbać o nasze soczewki kontaktowe. Jednodniowe po użyciu po prostu się wyrzuca. Z kolei wielorazowego użytku zaraz po zdjęciu czyści. Na noc umieszcza się je bowiem w specjalnym płynie, tak by nie straciły na jakości i nie podrażniały oka. O wszystkie szczegóły, które nas nurtują warto zatem zapytać specjalisty. Nieodpowiednia higiena i pielęgnacja może doprowadzić do tego, że będziemy zmuszeni wyrzucić zakupione soczewki lub co gorsza – po ich nałożeniu nabawimy się infekcji.

Przestrzeganie wszystkich powyższych zasad jest niezwykle ważne. Pamiętajmy o tym, gdy decydujemy się na korekcję wzroku przy pomocy soczewek.