Jak długo nie można chodzić po skręceniu kostki?

Skręcona kostka to stosunkowo częsty uraz kończyny dolnej. Może do niego dojść nawet wskutek zwykłego potknięcia, złego ustawienia stopy czy kontuzji podczas jazdy na rowerze, biegania lub uprawiania innego sportu. Jakie są objawy tego urazu i dlaczego warto zareagować jak najszybciej? Jakie są możliwe powikłania po skręconej kostce bez odpowiedniego procesu rekonwalescencji oraz jak długo nie powinno się chodzić po doznaniu tego urazu? Sprawdź najważniejsze informacje na temat skręconej kostki i zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zdrowie ze wsparciem prawdziwych profesjonalistów, którzy ułatwią Ci wykonywanie codziennych czynności mimo urazu oraz pomogą w dopasowaniu procesu leczenia i rehabilitacji.

Skręcona kostka – niepozorny uraz, który uniemożliwia chodzenie przez długie tygodnie

Wielu osobom wydaje się, że skręcona kostka to drobny i bardzo niegroźny uraz, którym nie należy się przejmować. W rzeczywistości, choć jest to stosunkowo częsty uraz, to wcale nie oznacza, że jest on niegroźny. Jeśli skręcenie kostki nie będzie odpowiednio leczone i jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, to niestety może okazać się, że dojdzie do różnych powikłań, które mogą mieć bardzo negatywne skutki. Dlatego też w przypadku, gdy noga w okolicach kostki będzie obolała oraz opuchnięta po tym, jak źle stanęliśmy lub niefortunnie się potknęliśmy, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty na konsultację, aby sprawdzić, czy na pewno doszło do skręcenia i wykluczyć inne urazy oraz przede wszystkim wdrożyć odpowiedni proces leczenia. Szukanie porad w internecie, jak radzić sobie ze skręconą kostką, nie jest dobrym rozwiązaniem. Istnieją bowiem trzy stopnie skręcenia oraz narażone mogą być różne więzadła. Dlatego niezbędna jest profesjonalna opinia lekarza specjalisty.

Aby uśmierzyć ból i zmniejszyć obrzęk, należy stosować zimne okłady oraz kompresy. Po konsultacji z lekarzem warto stosować opaski uciskowe lub inne specjalistyczne metody, które pozwolą ustabilizować nogę. Należy unikać koniecznie ciepłych okładów i kompresów rozgrzewających. Przy skręconej kostce nie jest wskazane także stosowanie specjalistycznych maści o właściwościach rozgrzewających, które często stosowane są w przypadku bólu mięśni. Należy także oszczędzać nogę – nie wolno na niej stawać ani sprawdzać, jak szeroki zakres ruchów można nią wykonywać. Takie samodzielne testy mogą przynieść zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Chodzenie przy skręconej kostce powinno być mocno ograniczone przez długie tygodnie i chory powinien poruszać się tylko ze wsparciem w postaci kul lub wózka.

Ortopeda Wrocław

Każdy poważny uraz, również skręcenie kostki, wymaga konsultacji lekarza – ortopeda z Wrocławia z przychodni Praktyka24 z pewnością zajmie się Twoim problemem i, jeśli to konieczne, skieruje Cię na rehabilitację.

Postaw na profesjonalne leczenie i rehabilitację ze wsparciem profesjonalistów

Skręcona kostka to nie żarty. Bez względu na to, jak wysoki jest stopień skręcenia, należy jak najszybciej udać się z tym problemem do lekarza specjalisty, aby wykonał on USG, RTG oraz inne niezbędne jego zdaniem badania. Dzięki temu można będzie ocenić stan więzadeł i kondycję torebki stawowej i na tej podstawie dopasować proces leczenia początkowego, a następnie dopasować odpowiednio proces rehabilitacyjny.

Należy pamiętać, że bagatelizowanie skręconej kostki może doprowadzić do zerwania więzadeł oraz uszkodzenia w znacznym stopniu torebki stawowej.

Naprawa takich urazów wymaga ingerencji chirurga, dlatego też nie wolno ignorować tego problemu, aby nie doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów. Nie należy także odkładać w czasie rehabilitacji, która ma na celu wzmocnienie osłabionej po urazie kostki oraz wszystkich mięśni, które przez czas rekonwalescencji nie były używane. Dzięki temu powrót do zdrowia będzie znacznie szybszy, a kostka będzie mniej narażona na kolejne urazy.