Jak długo trwa zapalenie gruczołu Bartholina?

Choroba ta zdarza się najczęściej u aktywnych seksualnie kobiet pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Szacuje się, że może ona dotknąć ok. 2% kobiet na całym świecie. Czym dokładnie jest to schorzenie, jak przebiega, i jakie kroki należy podjąć w celu wyleczenia?

Zapalenie gruczołu Bartholina – czym jest ta choroba?

Gruczoł Bartholina jest odpowiedzialny za nawilżenie pochwy, gdy kobieta odczuwa podniecenie. Do choroby dochodzi w wyniku zakażenia bakteryjnego. W wyniku infekcji dochodzi do obrzęku gruczołu, a wówczas kanaliki, którymi uchodzi produkowana wydzielina, zostają przytkane. Powstaje wówczas ropień, w którym gromadzi się cuchnący, gęsty, biało-żółty lub żółto-zielony płyn.

Najczęstsze objawy choroby

Dużo zależy od tego, czy mamy do czynienia z chorobą w formie przewlekłej czy ostrej. W przypadku ostrej odmiany pojawia się bolesny guz, wokół którego można zaobserwować zaczerwienienie, guz utrudnia poruszanie się, siedzenie, załatwianie się i odbywanie stosunku. Często pojawia się również stan podgorączkowy. W przypadku choroby przewlekłej, w przedsionku pochwy pojawia się niewielki guzek, który często nie boli. Zdarza się stan podgorączkowy. Zawsze w przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów, konieczna jest jak najszybsza wizyta u ginekologa.

Jak wygląda leczenie?

Zapalenie gruczołu Bartholina leczone jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie zachowawcze. Polega ono głównie na obserwacji, czasem z jednoczesnym zastosowaniem odpowiednim antybiotyków lub domowych metod leczenia w formie nasiadówek, zażywania rumianku lub mieszanek ziołowych. Czasem, w łagodniejszym przebiegu choroby wszystko to w zupełności wystarcza.

W przypadku choroby ostrej odmiany choroby często stosuje się leczenie operacyjne. Polega ono na nacięciu ropnia i opróżnienie go z zalegającej wydzieliny. Po jego opróżnieniu, do środka na kilka dni wkładany jest sączek. Lekarz usuwa go podczas wizyty kontrolnej. Czasem po operacji stosowana jest jeszcze antybiotykoterapia. Przy odpowiednio szybkiej reakcji i zastosowaniu właściwych metod leczenia, choroba jest w 100% uleczalna.

Jak postępować w przypadku nawrotów choroby?

Niestety, choroba ta ma tendencję do nawracania. Wówczas wykonuje się zabieg zwany marsupializacją. Polega on na rozcięciu gruczołu i poszerzenia powstałego otworu. Osiąga się to poprzez przyszycie błony wyścielającej gruczoł do sąsiadującego fragmentu skóry, by wydzielina miała ujście. Do wykonania zabiegu stosuje się znieczulenie ogólne.

Jak zapobiec wystąpieniu choroby?

Niestety, nie są znane czynniki występowania choroby, jednak są pewne kroki, jakie można podjąć, by uniknąć zachorowania.

  • Podstawą jest zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej w pochwie, a zatem ważne jest dbanie o higienę. Pamiętamy o regularnym myciu okolic intymnych – nie częściej jednak niż dwa razy dziennie, przy czym nigdy nie wolno używać w tym celu gąbki, będącej siedliskiem bakterii.
  • Należy zawsze pamiętać o stosowaniu prezerwatyw, szczególnie w przypadku seksu z przypadkowymi partnerami. Jeśli jednak w stałym związku rezygnujecie z prezerwatyw, koniecznie zadbajcie o idealną czystość narządów płciowych przed rozpoczęciem stosunku.
  • Najlepsza dla okolic intymnych jest wygodna, przewiewna, bawełniana bielizna. Unikamy bielizny z tworzyw sztucznych, wszelkie koronki też lepiej jest zostawić sobie na szczególne okazje.
  • Podczas kuracji antybiotykowych i kilka dni po ich zakończeniu warto zażywać preparaty zawierające kultury bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium.

Gdzie szukać pomocy?

W przypadku rozpoznania u siebie opisanych wyżej objawów warto skonsultować się z ginekologiem. Jeśli jednak nie masz pewności, a chcesz uzyskać poradę bez wychodzenia z domu, możesz skorzystać z usług zdalnej przychodni. Wystarczy jedynie zalogować się na stronie placówki, wypełnić odpowiedni formularz, a w umówionym terminie skontaktuje się z Tobą lekarz wybranej specjalizacji. Jest to wyjątkowo wygodna, a przy tym bezpieczna metoda wstępnego diagnozowania chorób. Wykwalifikowany lekarz podpowie Ci najlepsze metody leczenia i pomoże w dobraniu leków. Pamiętaj jednak, że najczęściej nie zastępuje to tradycyjnej wizyty.

Porada ginekologiczna online

Serwis ZdalnaPrzychodnia.pl oferuje porady ginekologiczne przez Internet.

Schorzenie, jakim jest zapalenie gruczołu Bartholina nie należy może do najczęściej występujących chorób, lecz warto wiedzieć, jakie objawy świadczą o jego możliwym pojawieniu się, tak by móc odpowiednio szybko podjąć stosowną reakcję. Przebieg choroby potrafi być wyjątkowo uciążliwy, a powikłania niebezpieczne, zatem konieczna jest stosowna reakcja zawczasu.