Jak poradzić sobie z gazami i wzdęciami?

Wzdęcia, zaparcia i niekontrolowane gazy nie należą ani do objawów przyjemnych, ani kulturalnych. Poczucie, jak gdyby w brzuchu znajdował się balon, nieustające bulgotanie i brak pewności, czy to już czas na wizytę w toalecie potrafi zburzyć nie jedno wydarzenie towarzyskie i sprawić, że jedyne na co mamy ochotę to pozostanie w domu.

Niestety, w czasach zwiększonego stresu, kiepskich diet i ciągłego jedzenia na mieście, pojawianie się zaparć, wzdęć i gazów to zupełnie normalna przypadłość.

Czy wiesz jednak, jak sobie z nią poradzić?

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia to nic innego jak nagromadzenie się nadmiaru powierza w przewodzie pokarmowym. Jedną z ich przyczyn jest połykanie powietrza w trakcie jedzenia czy mówienia, jednak to nie jedyne podłoże powstawania gazów.

Proces trawienia i fermentacji bakteryjnej w jelitach jest w kontekście wzdęć równie ważnym czynnikiem, który jest w dużej mierze zależny od rodzaju i ilości spożywanych pokarmów, składu flory bakteryjnej oraz sprawności całego przewodu jelitowego.

Prawidłowo funkcjonujący organizm powinien radzić sobie z powyższymi kwestiami znakomicie, jednak niestety, sytuacja ta nie zawsze ma miejsce.  Pojawiające się bardzo często wzdęcia mogą mieć bezpośredni związek ze zmniejszonym wydzielaniem soku żołądkowego, chorobami trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby, refluksem żołądkowym lub czynnościowymi zaburzeniami jelit.

ból brzucha

Jeśli problem jest więc częsty i powtarzalny, warto zgłosić się do lekarza. Co jednak zrobić, gdy wzdęcia i gazy są rzadkie, ale mimo wszystko utrudniające normalne funkcjonowanie?

Sposoby na radzenie sobie z gazami i wzdęciami

Jednym z podstawowych sposobów na wzdęcia znanym człowiekowi już od wieków są ziołowe napary. Rośliny takie jak koper włoski, mięta pieprzowa czy bazylia są znane ze swoich właściwości wiatropędnych i potrafią skutecznie „przepchać” powietrze uwięzione w przewodzie pokarmowym, uwalniając nas od przykrego uczucia napompowania.

Równie dobrze sprawdzi się żucie świeżych liści mięty, zjadanie plasterków imbiru lub przygotowanie herbaty z dodatkiem startego kawałka imbiru i łyżeczką miodu.

Kolejnym sprawdzonym sposobem na rozluźnienie przewodu pokarmowego i uwolnienie nadmiaru powietrza uwięzionego w jego wnętrzu są regularne spacery. Aktywność fizyczna nie tylko korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia człowieka, ale w kontekście wzdęć działa zbawiennie na przemianę materii i przyśpiesza pracę jelit.

Dzięki temu spacery to dobry sposób nie tylko na pozbycie się zaparć, ale również wzdęć i gazów. Ostatecznie uwalnianie nadmiaru gazów na świeżym powietrzu jest mniej nieprzyjemne, niż robienie tego w otoczeniu ludzi!

Dobre nawyki żywieniowe

Ograniczenie tłustych, smażonych potraw, zmniejszenie rozmiaru porcji przypadających na jeden posiłek, a także regulowanie ilości zjadanych potraw ciężkostrawnych to naturalny sposób na przeciwdziałanie wzdęciom i gazom.

Osoby wychowane na tradycyjnej kuchni polskiej wiedzą doskonale, że nadmiar kapusty i  roślin strączkowych oraz smażonej cebuli to prosty przepis na godziny problemów trawiennych, zaparcia i gazów.

silny ból brzucha

Uzupełnianie potraw o przyprawy ułatwiające trawienie, takie jak kminek, majeranek, imbir, liście laurowe, mięta, szałwia, tymianek, czy bazylia może złagodzić objawy, jednak mimo wszystko zaleca się spożywanie wspomnianych grup żywności jedynie okazjonalnie.

Unikanie gazów i wzdęć to także konieczność redukcji napojów gazowanych, które w dość zrozumiały sposób dostarczają do układu trawiennego nadmiaru gazów i powietrza. Jeśli dodatkowo będziesz pić je przez słomkę, ilość połykanego powietrza wzrasta.

Uzupełnienie enzymów trawiennych

Nawet najbardziej naturalne metody zapobiegania i leczenia problemów z wzdęciami i gazami czasem zawodzą. W takim wypadku warto sięgnąć po sprawdzone i znacznie silniejsze składniki, wśród których znajdują się między innymi suplementy enzymów trawiennych.

Naturalnie występujące w organizmie enzymy odpowiedzialne za prawidłowe trawienie i wydalanie resztek jedzenia mogą być czasami wystawione na próbę przez stosowanie źle zbilansowanej diety, wspomnianych wcześniej produktów tłustych i ciężkostrawnych oraz „złe bakterie” gromadzące się w układzie trawiennym.

Suplementowanie enzymów trawiennych, które coraz częściej pojawiają się na półkach sklepów ze zdrową żywnością może okazać się doskonałym uzupełnieniem codziennej diety i stanowić naturalny sposób radzenia sobie z gazami i wzdęciami.