Jak pozbyć się rwy kulszowej?
Charakterystyczny, ostry ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn ograniczenia sprawności wśród osób dorosłych. Według najnowszych badań każdego roku objawy rwy kulszowej pojawiają się u 1-2% społeczeństwa. Jak sobie z nimi poradzić? Przedstawiamy kilka skutecznych metod, które przyniosą ulgę w bólu i pomogą zapobiegać kolejnym nawrotom.
Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa nie jest chorobą, lecz charakterystycznym zespołem objawów. Pacjenci zwykle skarżą się na ostry, nawracający ból w dolnej części kręgosłupa i okolicy pośladków, który promieniuje wzdłuż jednej lub obu kończyn dolnych. Jednocześnie mogą pojawić się inne przykre odczucia, takie jak mrowienie, osłabienie i drętwienie całej nogi lub jej części. Wszystkie te dolegliwości pojawiają się wtedy, kiedy korzenie tego nerwu są podrażnione, uszkodzone lub uciskane. Jak możemy im zapobiegać i co zrobić, jeśli wyjątkowo intensywny epizod utrudnia nam funkcjonowanie?
Diagnostyka rwy kulszowej
Rozpoznanie natury problemów wymaga wnikliwej interpretacji objawów zgłoszonych przez pacjenta. Przed wizytą u lekarza zastanów się, czy ból pojawia się nagle, jak bardzo jest intensywny i jakie symptomy mu towarzyszą. Zwróć też uwagę, czy Twój stan pogarsza się, gdy wykonujesz konkretne ruchy. Jak zdiagnozować rwę kulszową? Po zapoznaniu się z historią medyczną pacjenta i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu przychodzi zwykle czas na badanie fizykalne.
Specjalista prawdopodobnie poprosi Cię, byś wykonał kilka ćwiczeń w pozycji leżącej. Jeśli w trakcie pojawi się intensywny ból, będzie on mógł postawić wstępną diagnozę. Do najbardziej popularnych testów diagnostycznych przy rwie kulszowej należą między innymi objaw Lasègue’a, test wyprostowanej nogi i objaw bólu udzielonego. Czasami niezbędne będzie też wykonanie dodatkowych testów rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa (TK) lub badanie radiologiczne (RTG).
Jak radzić sobie z bólem przy rwie kulszowej?
Czasami silny ból może być objawem innego groźnego schorzenia. Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, będzie więc wizyta u lekarza. Po ustaleniu przyczyny specjalista najprawdopodobniej poleci nam przyjmowanie tabletek przeciwbólowych i kilkudniowy odpoczynek. W wielu przypadkach takie postępowanie wystarczy, by zmniejszyć przykre dolegliwości. Pamiętaj jednak, że zbyt długie leżenie w łóżku może prowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych. Co jeszcze możemy zrobić? Oto kilka domowych sposobów, które możemy wypróbować, jeśli zastanawiamy się, jak radzić sobie z bólem przy rwie kulszowej:
-
- zimne i gorące okłady – wystarczy położyć szczelnie zawinięte kostki lodu na bolące miejsce na kręgosłupie, by przykre objawy ustąpiły na jakiś czas. Pamiętaj jednak, że tego typu okłady nie powinny jednak trwać dłużej niż piętnaście minut. Niektórzy polecają też stosowanie ich wymiennie z ciepłymi okładami, które pomogą zwalczyć stan zapalny;
- joga – regularne sesje pomogą ustrzec się przed nawrotem lub pogłębieniem się problemu. W wielu przypadkach spokojne, łatwe ćwiczenia przyczyniają się też do zmniejszenia bólu i stresu, szczególnie jeśli połączymy je z technikami właściwego oddychania;
- smarowanie bolącego miejsca maścią o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym;
- metody niekonwencjonalne – przy ostrych, długich atakach często warto spróbować kilku mniej konwencjonalnych metod radzenia sobie z przykrymi dolegliwościami. Pomocna może się okazać wizyta u kręgarza, akupunktura lub akupresura.
Profilaktyka rwy kulszowej. Jak jej zapobiegać?
Przyczyn rwy kulszowej może być wiele. Nie można przy tym jednak lekceważyć roli niewłaściwego traktowania kręgosłupa przez lata. Jak o niego dbać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rwy kulszowej? Na samym początku warto podjąć walkę ze złymi przyzwyczajeniami, które mogą pogorszyć nasz stan.
Należy do nich nie tylko nieodpowiedni sposób podnoszenia ciężarów, ale też przyjmowanie nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, stania lub leżenia. Kolejnego bolesnego ataku unikniemy tylko wtedy, kiedy wyrobimy sobie nawyk utrzymywania odpowiedniej, zdrowej pozycji ciała zarówno podczas snu, jak też w ciągu dnia, na przykład w pracy lub podczas jazdy samochodem. Ważnym elementem profilaktyki rwy kulszowej są też ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie brzucha i kręgosłupa, poprawią naszą kondycję i pomogą kontrolować masę ciała.
Do kogo zgłosić się z rwą kulszową?
Do kogo zgłosić się z rwą kulszową? Zawsze najlepiej zacząć od lekarza ogólnego lub rodzinnego, który bez większych problemów będzie w stanie rozpoznać przyczynę problemów z kręgosłupem. Przeprowadzi on badanie wstępne, podczas którego prawdopodobnie będziemy musieli wykonać kilka ćwiczeń i opowiedzieć o swoich dolegliwościach. Jeśli nasz stan nie jest poważny, możemy uzyskać receptę na silniejsze środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Ulgę w bólu przyniesie również seria zastrzyków domięśniowych. Czasami jednak po postawieniu wstępnej diagnozy lekarz może uznać, że konieczna będzie wizyta u specjalisty. Zostaniemy wtedy wysłani do neurologa lub ortopedy w Opolu, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu.
Do czego może doprowadzić nieleczona rwa kulszowa?
Większość bólów kręgosłupa mija lub staje się znacznie mniej uciążliwa nawet bez interwencji specjalisty. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy lekceważyć jakiekolwiek niepokojące objawy, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni ich przyczyny. Nieleczona rwa kulszowa może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu i kolejnych problemów neurologicznych. Nawroty będą mieć coraz bardziej intensywny przebieg, nie pozwalając nam swobodnie wstać z łóżka, pracować lub wykonywać prostych, codziennych czynności. Symptomy, które dotychczas mijały samoistnie, stopniowo zaczną być integralną częścią naszego życia.