Jak się zachowywać po operacji zaćmy – 3 praktyczne porady
Choć operacja usunięcia zaćmy jest dziś łatwiejsza niż kiedykolwiek, w dalszym ciągu powinno traktować się ją jako poważny zabieg na wrażliwej tkance oka. Niestety, wielu pacjentów cieszy się poprawą wzroku tak szybko, że zapominają oni o podstawowych środkach ostrożności jakie należy zachować po zabiegu.
To z kolei może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych powikłań, których jednak radzilibyśmy unikać. Dlatego też przygotowaliśmy dla państwa 3 praktyczne porady dotyczące zachowania po operacji zaćmy, dzięki którym z łatwością unikną państwo problemów z gojeniem się oka i odzyskają pełną sprawność wzroku we właściwym momencie.
Unikanie przemęczania się
Choć kwestia unikania wysiłku fizycznego jest oczywista w przypadku każdej operacji, zabieg usunięcia zaćmy zasługuje na szczególną uwagę. Owszem, dzięki możliwościom jakie daje nowoczesna medycyna, zabieg usunięcia zaćmy jest mało inwazyjny. Nacięcie wykonywane przez chirurga wynosi jedynie 2,2 mm! Nie zmienia to jednak faktu, że zoperowane oko potrzebuje czasu na odbudowanie się. Przez pierwsze dwa tygodnie od operacji zaleca się więc, by pacjent nie wysilał się, unikał pochylania oraz wywierania presji na oko ze względu na spore ryzyko powikłań spowodowanych wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Odradzane jest również wszelkiego rodzaju dźwiganie, uprawianie sportów oraz gorące kąpiele, a także wszelkie aktywności które mogą przyczynić się do podniesienia ciśnienia krwi.
Jednym z częstych błędów popełnianych przez pacjentów po operacji zaćmy jest zbyt szybki powrót do starych nawyków spania, które w kontekście świeżo operowanego oka mogą być niebezpieczne i przyczynić się do przemieszczenia się nowej soczewki. Pacjentom odradza się zatem spanie na brzuchu oraz kładzenie się na operowanej stronie. Najbezpieczniejszą metodą jest więc sen na wznak i ewentualne wprowadzanie wygodniejszych pozycji po konsultacji z lekarzem.
Przestrzeganie odpowiedniej higieny
Każdy pacjent dostaje po zabiegu specjalistyczne antybiotykowe krople do oczu, których zadaniem jest wspomaganie procesu leczenia oka i zapobieganie ewentualnym powikłaniom w postaci zakażeń. Krople takie należy stosować od 3 do 5 razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza i do momentu skończenia buteleczki. To jednak nie jedyna kwestia higieniczna, o jaką należy zadbać po zabiegu operacji zaćmy.
Jak informuje OneDayClinic, po przeprowadzonej operacji, oko pacjenta zostaje zaklejone specjalnym opatrunkiem, który należy zdjąć po 24 godzinach od zabiegu. Opatrunek jest niezwykle ważny, gdyż każde zaprószenie lub zatarcie oka mogłoby wywołać podrażnienie, a nawet zakażenie, które jest na tym etapie niezwykle niebezpieczne. Opatrunek ten jest jednak usuwany przed badaniem kontrolnym wykonywanym dzień po zabiegu. Od tego momentu to do pacjenta należy obowiązek dbania o to, by do oka nie dostały się niepowołane substancje. Dotyczy to na przykład szamponów i kremów do twarzy, które często przypadkowo docierają w okolice oczu. Choć w kwestii kosmetyków powinno uważać się zawsze, po operacji usunięcia zaćmy sprawa ta wymaga szczególnej uwagi.
Ochrona przed słońcem
Oko jest naturalnie organem wrażliwym na światło i działanie promieni słonecznych, a światło ultrafioletowe zostało sklasyfikowane jako jedna z możliwych, pośrednich przyczyn powstawania zaćmy. Biorąc ten fakt pod uwagę i łącząc go z specyfiką operacji usunięcia zaćmy, rozsądnym wydaje się być unikanie bezpośredniego kontaktu oczu z promieniami słonecznymi. Stąd też zalecenia lekarzy, by przez pierwszy miesiąc bezwzględnie stosować okulary przeciwsłoneczne, a w późniejszym okresie korzystać z nich w każdym przypadku wystawienia się na intensywne nasłonecznienie. Należy pamiętać, że światło dociera do oczu nawet w pochmurny dzień, a więc okulary będą konieczne bez względu na porę roku oraz warunki pogodowe.
Stosowanie się do zaleceń lekarzy i zachowanie ostrożności podczas okresu rekonwalescencji jest istotne w kontekście całkowitego wyzdrowienia i powrotu do prawidłowego widzenia, jednak ograniczeń i wskazówek wymienionych w powyższym artykule nie należy uważać jako ograniczających. Dzisiejsza medycyna pozwala na wykonywanie szybkich i stosunkowo mało inwazyjnych operacji, dzięki którym powrót do zdrowia jest znacznie łatwiejszy, a ryzyko powikłań zminimalizowane. Polecamy, by pacjenci wykorzystali czas po operacji na odpoczynek, który z pewnością przyczyni się do szybszej regeneracji organizmu.