Jak wybrać okulary do komputera?

Praca przy komputerze, tablecie, czy laptopie jest dla oczu niezwykle męcząca i niezdrowa, nawet jeśli staramy się jak najczęściej odrywać wzrok od ekranu i skupiać go na bardziej odległych punktach za oknem. I choć w ekranach coraz częściej stosuje się specjalne filtry eliminujące częściowo szkodliwe światło niebieskie docierające do oczu, zarówno osoby z wadami wzroku jak i bez nich powinny zadbać o dodatkową ochronę podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. W tym też celu na rynku pojawia się coraz więcej okularów dedykowanych specjalnie dla użytkowników komputerów, dostępnych zarówno ze szkłami korekcyjnymi jak i w formie „zerówek”. Jak wybrać okulary do komputera, na jakie parametry zwrócić uwagę i dlaczego warto pomyśleć o nich zanim wada wzorku zacznie się pogłębiać?

Okulary do komputera a okulary korekcyjne

Korekcja wad wzroku za pomocą okularów i soczewek jest jedną z najpopularniejszych metod radzenia sobie zarówno z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością czy astygmatyzmem. Niestety, wśród osób noszących na co dzień okulary pokutuje przekonanie, że nie muszą one sięgać po dodatkowe pomoce chroniące ich oczy przed promieniowaniem dochodzącym z ekranu komputera. To błąd, który może przyczynić się do pogłębiania wady nawet przy doskonale dobranej mocy okularów korekcyjnych, a co więcej, oczy borykające się już z wadą wzroku będą męczyły się przy ekranie jeszcze szybciej. Problem ten pogłębia się jeszcze bardziej u osób korzystających z soczewek kontaktowych i często wiąże się z koniecznością stosowania mocno nawilżających kropli do oczu lub częściowej rezygnacji z soczewek na rzecz okularów, tak by dodatkowo nie podrażniać oczu. Przestawienie się na odpowiednie okulary do komputera, które również mogą spełniać funkcję korekcyjną to w przypadku osób cierpiących na którąkolwiek z powszechnych wad wzroku jedyne rozwiązanie zabezpieczające oczy przed dalszym uszkodzeniem i nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Kiedy warto zacząć stosować okulary do komputera?

Pierwsze oznaki zmęczenia wzroku, w tym uczucie suchości, zaburzenia widzenia barw czy charakterystyczne czarne plamki przed oczami zna właściwie każdy, kto choć raz spędził kilka godzin bez przerwy przed ekranem komputera. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że codzienne narażanie wzroku na taki wysiłek przestaje po czasie być zauważalne, ale wcale nie mniej szkodliwe. Zachowanie dobrej ostrości wzroku przez wiele lat bez konieczności korekcji wymaga odpowiedniego dbania o zdrowie oczu, podobnie jak zachowanie zdrowego ciała wymaga odpowiedniej diety i ruchu. Poza tradycyjnymi ćwiczeniami takimi jak przenoszenie wzroku na odległe punkty, odchodzenie od komputera i pobyt na świeżym powietrzu czy regularne poruszanie gałkami ocznymi i mruganie warto pomyśleć o zewnętrznej formie ochrony – nawilżaniu za pomocą kropli do oczu oraz stosowaniu specjalnych okularów do komputera.

Jak wybrać okulary do komputera?

Podstawowym zadaniem okularów do komputera jest stworzenie bariery zabezpieczającej gałkę oczną przed niekorzystnym promieniowaniem i światłem niebieskim, a więc działającą na podobnej zasadzie do klasycznych okularów przeciwsłonecznych. Jednym z pierwszych elementów, o jakich należy pamiętać wybierając tego typu okulary jest zastosowana w szkłach powłoka antyrefleksyjna likwidująca niekorzystnie obijające się od ekranu komputerowego światło. Tzw. „antyrefleksy” są stosowane standardowo w okularach korekcyjnych, pomagając chronić oko przed światłem odbijającym się od szkieł okularowych u osób, które muszą nosić je na co dzień, ale mogą być także z powodzeniem zastosowane w popularnych „zerówkach”, działając skutecznie także wewnątrz pomieszczeń.

Jednym z ciekawszych dodatków, który coraz częściej pojawia się w ofercie salonów optycznych jest możliwość dodania do szkieł okularowych specjalnej powłoki Blue Resistant mającej za zadanie chronić oko przed szkodliwym światłem niebieskim. Powłokę taką można zastosować w każdych okularach korekcyjnych, ale jej głównym przeznaczeniem są właśnie okulary dobierane typowo do pracy przy komputerze, także te ze szkłami „zerówkami”. To właśnie światło niebieskie emitowane przez ekran komputera i większości urządzeń mobilnych jest dla oka niezwykle szkodliwe i męczące, dlatego jego skuteczne filtrowanie za pomocą odpowiednich okularów może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla osób pracujących na stałe przy różnego rodzaju ekranach.