Jak wygląda odtruwanie organizmu?
Detoksykacja, potocznie nazywana detoksem polega na odtruciu organizmu. Usunięcie toksyn, który dostały się do niego wraz z dostarczanymi regularnie substancjami psychoaktywnymi. Osoby uzależnione poddawane detoksowi muszą natychmiastowo i całkowicie ostawić dotąd spożywany alkohol czy też narkotyki. Dopiero przejście przez ten etap pozwala zastosować kompleksową terapię, skupiającą się zarówno na farmakoterapii, jak i psychoterapii. Detoks także może być łączony z farmakoterapią i/lub psychoterapią. Konkretne działania uzależnione są od danego pacjenta, jego stanu, długości przyjmowania konkretnej substancji psychoaktywnej oraz rodzaju uzależnienia.
Przeprowadzenie detoksykacji organizmu
Detoks najczęściej przeprowadzany jest w specjalnych ośrodkach stacjonarnych, rzadziej ambulatoryjnie. Wynika to z faktu, że osoby przez długi czas karmiące się alkoholem lub narkotykami bądź jednym i drugim, przyzwyczaiły swój organizm do określonych, zwiększających się dawek substancji psychoaktywnej. Fizjologia zmienia się w taki sposób, iż przy dłuższej przerwie nie da się obejść bez zespołu obstawienia. Pojawiają się również objawy, w tym dolegliwości fizyczne, odczucie bólu, drżenie, lęki, a nawet zaburzenia świadomości. Niezbędna jest stała obserwacja pacjenta, by w razie potrzeby móc, jak najszybciej udzielić mu pomocy medycznej. Lekarz dojeżdżając do pacjenta i wykonując odtruwanie u niego w domu, nie ma możliwości obserwowania, jak przebiega ten proces. Skutki zespołu odstawienia są natomiast groźne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia ludzkiego.
Opieka nad osobą na detoksie
Kompleksowe działania w zakresie detoksykacji organizmu przebiegają w dwojaki sposób. Wykonywane jest odtrucie fizyczne, czyli alkoholowe bądź narkotykowe, które polega na uzupełnieniu płynów, witamin, niezbędnych mikroelementów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Drugim etapem jest odtrucie psychiczne, znane również, jako odtrucie polękowe. Dobierana jest indywidualnie forma terapii lekowej. Pod okiem specjalistów wszyscy pacjenci są w stanie uporać się z dolegliwościami związanymi z zespołem odstawienia, który bardzo często pojawia się podczas nagłego wyeliminowania ze swojego życia substancji psychoaktywnych.
Dopiero po dokładnym odtruciu organizmu, możliwe jest przejście do właściwej terapii. Bazującej na połączeniu farmakologii oraz psychoterapii. To konieczność, ponieważ uzależnienie wymaga natychmiastowej i całkowitej rezygnacji, z dotąd przyjmowanych substancji psychoaktywnych. Błędnym jest założenie wielu uzależnionych, że samodzielnie poradzą sobie z wyjściem z nałogu. Próbują stopniowo odstawiać alkohol bądź narkotyki, a to fizjologia organizmu powoduje, że z każdym kolejnym razem niezbędna jest jeszcze większa dawka danej substancji, by poradzić sobie z nasilającymi się objawami. Tylko całkowita eliminacja spożywania alkoholu lub zażywania narkotyków i poddanie się wszystkim etapom leczenia, w tym pierwszorzędnej detoksykacji, jest drogą do wyleczenia i wyzdrowienia. Żmudną, trudną i nieprzyjemną, ale wartą podążania nią.