Jak wykryć dyskopatię?
Dyskopatia jest schorzeniem krążka międzykręgowego, które polega na uwypukleniu się jego jądra. Jest to pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa dlatego tak ważne jest szybkie podjecie leczenia. Jak rozpoznać dyskopatię? Jak jej zapobiegać?
Objawy dyskopatii
Schorzenie krążka międzykręgowego dotyczy najczęściej odcinka lędźwiowego, szyjnego, rzadziej piersiowego kręgosłupa. Pierwszymi objawami jest mocny ból, który w przypadku problemów z odcinkiem lędźwiowym, następnie promieniuje do kończyn dolnych. Niekiedy towarzyszy temu drętwienie, poczucie niedowładu oraz znacznie zwiększone napięcie mięśnie przykręgosłupowych. Ponadto wielu pacjentów obserwuje zaburzenie czucia, osłabienie mięśni stopy i podudzia. Niekiedy dochodzi do zaburzeń pracy zwieracza lub odbytu oraz zaburzenia potencji i libido. Koniecznie należy dokładnie obserwować pojawiające się symptomy choroby. Niekiedy mogą one rozwijać się bardzo powoli, a czasem gwałtownie. W przypadku pojawienia się dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem specjalistą dzięki pomocy którego możliwe będzie wyeliminowanie innych chorób i postawienie odpowiedniej diagnozy. Koniecznie należy zastosować się do wskazówek lekarza odnośnie zmiany trybu życia.
Dyskopatia rozwija się w wyniku odwodnienia krążków międzykręgowych bądź wskutek nagłego urazu. Choroba ta jest wykrywana u większości osób po 40 roku życia i spowodowana jest fizjologicznymi procesami starzenia w organizmie. Istnieje również szereg czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się dyskopatii. Należy unikać wszelkich niepotrzebnych przeciążeń. Również uprawiając aktywnie sport np. trenując na siłowni przy wykorzystaniu zbyt dużych ciężarów często dochodzi do mikro urazów, które mogą w przyszłości skutkować pojawieniem się choroby. Siedzący tryb życia także jest niebezpieczny dla naszego kręgosłupa. Aby uniknąć schorzenia powinniśmy skupić się również na swojej wadze, gdyż otyłość może przyczyniać się do jej powstania. Niekiedy występują także naturalne fizjologiczne predyspozycje do dyskopatii np. u osób posiadających anatomicznie wąski kanał kręgowy.
Jak przebiega diagnostyka i leczenie dyskopatii?
W przypadku konieczności zdiagnozowania dyskopatii wykonuje się rezonans magnetyczny. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian w obrębie krążków międzykręgowych. Badanie jest w pełni bezpieczne, i wykonuje się je wykorzystując pole magnetyczne o dużym nasileniu, które pobudza protony wodoru pochodzącego z wody, która znajduje się w naszym ciele.
Niekiedy przeprowadzana jest tomografia komputerowa, która jest badaniem radiologicznym pozwalającym na uzyskanie obrazów badanych struktur. Często stosuje się również tradycyjne badanie radiologiczne dzięki któremu możliwe jest zauważenie niektórych cech pośrednich, które mogą wskazywać na obecność dyskopatii.
Leczenie dyskopatii rozpoczyna się zawsze od ćwiczeń oraz rehabilitacji. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta wprowadza się leczenie farmakologiczne, które ma na celu zmniejszyć bolesne objawy choroby. W przypadku braku pojawiających się rezultatów wykorzystuje się techniki dekompresji laserowej, termicznej lub termonukleoplastykę. Zabieg dekompresji laserowej dysku wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pod kontrolą RTG wprowadzana jest do dysku igła ze światłowodem. Włączając laser następuje dekompresja i zmniejszenie ciśnienia śróddyskowego. Zabieg ten może być wykonywany wielokrotnie.
W przypadku poważniejszych stanów chorobowych takich jak powstanie przepukliny jądra miażdżystego czy utworzenia się wolnego fragmentu pod więzadłem konieczne jest przeprowadzenie operacji endoskopowej. Więcej na temat leczenia dyskopatii i tego gdzie udać się po pomoc dowiesz się pod tym adresem.
W wielu przypadkach pacjentom zdecydowaną ulgę przynoszą same ćwiczenia i rehabilitacje. Podczas nich wykonywane są odpowiednio zaprojektowane treningi dzięki którym można wyeliminować bolesne problemy. Koniecznie należy pamiętać, że decydując się na rehabilitację należy w życiu codziennym unikać przeciążeń i nadmiernego wysiłku, który mógłby poskutkować brakiem rezultatów.