Kiedy należy usunąć znamiona?
Znamiona mają dorośli i dzieci. Mogą być wrodzone lub nabyte. Niektóre znamiona są całkowicie nieszkodliwe, ale inne mogą doprowadzić nawet do śmierci. Niezwykle ważne są wizyty u dermatologa oraz obserwacja znamion. Może się zdarzyć, że w trosce o komfort życia, względy estetyczne lub nawet życie, lekarz zaproponuje usunięcie znamienia. Poznaj wskazania do usunięcia znamion.
Czym są znamiona?
Znamiona różnią się od struktury skóry zazwyczaj kolorem, wielkością, a czasem nawet strukturą. Niektóre osoby rodzą się ze znamionami, wtedy są to znamiona wrodzone. Często jednak znamiona pojawiają się dopiero później. Wówczas są to znamiona nabyte. Najpopularniejsze sklasyfikowane znamiona to znamię błękitne, Spitz, Beckera, Suttona i Clarka.
Każdy człowiek ma chociaż jedno znamię. Zdarza się jednak, że znamiona skutecznie psują samopoczucie. Można je usunąć laserowo lub chirurgicznie, ale najpierw znamię należy dobrze zdiagnozować.
Rodzaje znamion
Najpopularniejsze są znamiona barwnikowe, czyli potocznie zwane „pieprzyki”. Czy wiesz, że wywodzący się z komórek barwnikowych nowotwór skóry – czerniak – jest przyczyną prawie 75% zgonów spowodowanych nowotworami złośliwymi skóry? Czerniak to wyjątkowo złośliwy nowotwór. Tylko wczesne wykrycie i wdrożenie na czas leczenia czerniaka złośliwego może zapobiec przerzutom i śmieci. Łatwo dostępną, bezbolesną i nieinwazyjną metodą na wykrycie czerniaka są videodermatoskopowe badania znamion, oferowane przez najlepsze centra medyczne, które posiadają z odpowiednio przygotowane pracownie diagnostyki znamion.
Inne popularne znamiona na skórze to naczyniaki, włókniaki i brodawki łojotokowe.
Pielęgnacja znamion
Osoby, które mają znamiona na skórze, muszą je obserwować i kontrolować ich wygląd. Należy to robić, ponieważ część znamion może się przeobrazić nawet w niebezpieczne schorzenia, a nawet w raka. Kilka minut codziennie, poświęcone na obejrzenie znamion może uratować życie. Każda zmiana w znamieniu, która zostanie szybko zauważona, daje większe szanse na rozwiązanie problemu i szybką interwencję lekarzy.
Pielęgnacja znamion powinna obejmować także codzienne nawilżanie skóry, a w okresie zimowym nawet natłuszczanie. Nie należy doprowadzić do wysuszenia skóry, ponieważ to może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak np. podrażnienie i swędzenie.
Niestety, ale aby chronić znamiona, należy ograniczyć przebywanie na słońcu. Osoby, które posiadają duże zmiany na skórze, w ogóle nie powinny zażywać kąpieli wodnych. Mała dawka słońca musi wystarczyć, ponieważ każde narażenie na duże promieniowanie słoneczne prowadzi do uszkodzenia skóry.
Faktem jest, że ogromny wpływ na samopoczucie ma dieta. Nikogo nie powinno więc dziwić, że w zależności od rodzaju, wielkości i przyczyny znamiona, warto udać się do specjalisty, aby dobrał dietę, która będzie obfitować w potrzebne składniki. Przykładowo, osoby ze znamieniem naczyniowym często profilaktycznie zażywają witaminę PP (witamina B3). Zalecane dawki różnią się jednak w zależności od płci, wieku, wagi. Potrzebną ilość witamin pomoże ustalić tylko specjalista.
Wizyty u dermatologa powinny stać się rutyną, jeśli jesteś osobą, która ma wiele znamion. Samodzielna obserwacja i kontrola znamion może sprawiać problemy i trudności w ocenie. Doświadczony specjalista z pewnością obejrzy, zbada, doradzi i w razie potrzeby zaleci wykonanie dodatkowych testów czy badań.
Usunięcie znamiona
U większości ludzi znamiona na skórze nie wymagają interwencji lekarza. Jednak jeśli zmiany na skórze są niepokojące to ostatni moment, aby zgłosić się do lekarza. Nie można usuwać zmiany na skórze na własną rękę. Wszelkie operacje wykonywane w okolicy znamion muszą być wykonywane przez chirurga. Im mniejsze znamię, tym większa prawdopodobieństwo, że usunięcie znamienia będzie wykonane w estetyczny sposób. Drobne zmiany można usuwać laserowo, w procesie elektrokoagulacji czy wymrażania. Czasami potrzeba nawet kilka zabiegów, aby znamię zostało skutecznie usunięte. Natomiast niebezpieczne znamiona są usuwane chirurgicznie, tak aby mieć pewność, że zostały usunięte w całości.
Pamiętaj, że usunięcie znamiona zawsze powinna poprzedzać konsultacja dermatologiczna. Tylko wtedy decyzja o usunięciu znamienia będzie rozsądna.