Kiedy należy wykonać badanie USG?

O tym kiedy istnieją przesłanki aby wysłać pacjenta na badanie USG decyduje oczywiście lekarz. Jednak nie stoi nic na przeszkodzie aby pacjent również wiedział na czym polega i jakie są wskazania takiego badania. Zasadniczo to badanie nie należy do jakichś skomplikowanych czy mocno angażujących narzędzi tylko jest raczej bardziej narzędziem, które potrafi wykluczyć wiele chorób.

Przy przewlekłych bólach w jamie brzusznej jest to właściwie badanie pierwszego wyboru. Wtedy lekarz poleca wykonanie badanie, które może wykluczyć kilka chorób obrębie brzucha i potrafi ocenić kondycję organów wewnętrznych. Bezboleśnie i co ważne bez interwencji chirurgicznej lekarz dostaje ogląd tego co dzieje się w ciele człowieka. Przez to USG i jego wynalezienie to jeden z największych przełomów jeśli chodzi o diagnostykę.

Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Obecnie takie badania wykonuje się niemal od ręki co powoduje, że jest to metoda łatwo dostępna i stosunkowo tania. Nieważne czy mamy do czynienia z mniejszymi czy większymi podejrzeniami – taki sposób postępowania powinien wiele wyjaśnić. Odrębnym tematem jest natomiast wskazanie do jego wykonania czyli w skrócie: jakie objawy muszą wystąpić aby wysłać na nie pacjenta. Najczęstszymi powodami wykonywania USG (ofertę badań znajdziecie na stronie http://nagrobli.com/obrazowa-i-usg.php) są:

  • Przewlekłe bóle w obrębie jamy brzusznej;
  • Kłopoty gastryczne w zależności od części odcinka pokarmowego gdzie występują objawy;
  • Kłopoty z tarczycą;
  • Bóle kostno-stawowe niewiadomego pochodzenia.

badanieusg

To najczęstsze powody dla których lekarz decyduje się odesłać pacjenta na to badanie. Specjaliści od ultrasonografii mają zatem ręce pełne roboty. Zostać nim może każdy lekarz, który ukończy odpowiednie kursy. Może on oceniać czynności organów wewnętrznych przy pomocy aparatury ultrasonograficznej i opisywać wyniki badań. To wszystko powoduje, że tacy specjaliści są w szczególności rozchwytywani. Jednak nie wszystko da się zobaczyć na monitorze takiego sprzętu. Powodem jest zanikanie fal wysyłanych przez aparat. Ich odbijanie ma miejsce tuż pod skóra, co daje wgląd tylko w ograniczonym zakresie. Jeśli mamy do czynienia z przypadkiem kiedy musimy bardziej dokładnie ocenić konkretny element ciała to lepiej sprawdzić się może rezonans magnetyczny. Niestety to badanie jest dużo droższe i czasami trzeba na nie czekać nawet miesiącami.