Kiedy stosowane jest USG narządów ruchu?
USG narządów ruchu przeprowadza się z wielu różnych powodów. Dzięki temu badaniu, łatwo jest ocenić stan, w jakim znajdują się nasze mięśnie, kości, stawy czy ścięgna i naczynia krwionośne. Wykonanie USG pokazuje, czy w danym miejscu zaszły zmiany w wyniku złamań, stłuczeń czy innych urazów. Badanie pozwala potwierdzić lub wykluczyć, czy w miejscu złamania nie pojawił się obrzęk lub guz. Rola, jaką odgrywa w naszym ciele układ narządu ruchu, jest kluczowy. Układ ten umożliwia nam zachować prawidłową postawę ciała. Obejmuje on bowiem wszystkie mięśnie, cały szkielet, więzadła, chrząstki i stawy. Warto zaznaczyć, układ narządów ruchu ściśle wiąże się z układem nerwowym. Prawidłowo pracujący układ narządów ruchu umożliwia nam wykonywanie każdego ruchu.
Co nam może dać badanie USG ruchu?
- Ocenę ograniczenia ruchomości w danym stawie,
- Ocenę struktur, ścięgien i włókien,
- Ocenę nieprawidłowości i niepokojących zmian w stawie i w jego obrębie,
- Obecność zmian zwyrodnieniowych,
- Powikłania powstałe na skutek operacji i zabiegów.
Badanie USG narządów ruchu wykonuje się w przypadku, gdy lekarz chce ocenić stan naszych mięśni, stawów czy kości. Przeprowadzenie badania pokazuje lekarzom, czy w miejscu stanów zapalnych czy stłuczeń nie pojawiły się żadne niepokojące zmiany.
USG narządów ruchu jest niezwykle pomocne przy leczeniu złamań, stanów zapalnych i innych schorzeń. Najczęstsze choroby wykrywane za pomocą USG, to zwyrodnienia i zapalenia stawów, toczeń oraz zesztywnienie.
Zakres badań USG jest bardzo szeroki. Najczęściej, wykonuje się USG takich części narządów ruchu jak:
- Staw kolanowy,
- Staw skokowy,
- Staw barkowy,
- Staw łokciowy,
- Staw biodrowy,
- Stawy stóp i dłoni.
Poszczególne elementy naszego ciała, które podlegają badaniom, najczęściej ulegają urazom. Badanie USG narządów ruchu umożliwia lekarzom określić typ problemu i jego natężenie. W przypadku dłoni, USG pozwala na określenie lokalizacji zmian związanych z urazem lub chorobą. Badanie stawu kolanowego z kolei służy najczęściej wystawieniu oceny o stanie więzadeł i powagi urazów.
W przypadku stawu łokciowego – można określić, jakie stawy i mięśnie zostały uszkodzone.
USG stawu skokowego i stopy, możliwe jest stwierdzenie typu dolegliwości. Poza tym, badanie pozwala określić, w jakim stopniu zostały uszkodzone ścięgna i włókna. USG stawu biodrowego najczęściej pozwoli wykazać, czy w stawie znajduje się płyn, co wskazuje na zapalenie stawu.
Jak wygląda wykonanie USG narządów ruchu?
Przeprowadzanie badań USG jest ważnym elementem w diagnostyce i leczeniu chorób układu narządów ruchu człowieka. Warto dodać, że skuteczność tego badania jest o wiele wyższa, niż tradycyjne badanie rentgenem. Często, podczas badania USG, przeprowadzane jest także badanie naczyniowe Power Doppler. Dzięki niemu, można szybciej otrzymać diagnozę i zastosować odpowiedni typ leczenia. Dobrze znane jest również badanie polegające na pobraniu płynu ze stawów za pomocą wkłucia. Pobrany materiał jest następnie poddawany badaniom laboratoryjnym. Niekiedy leki podawane są bezpośrednio do chorych stawów.
USG układu narządów ruchu wykonuje się w wielu placówkach medycznych i szpitalach. Sprzęt, jaki wykorzystywany jest do przeprowadzania badań, musi być najwyższej klasy. Lekarze, którzy wykorzystują sprzęt, to ortopedzi, traumatolodzy oraz radiolodzy.
Po wykonaniu badania USG konkretnej części ciała, możemy otrzymać zdjęcie wraz z opisem. Warto dodać, że badanie USG jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.
Kiedy należy wykonać badanie USG narządów ruchu?
Najczęściej na badanie USG jesteśmy kierowani przez lekarza ortopedę lub traumatologa. Wizyta u specjalistów wiąże się z bólem, ograniczeniem ruchomości w danym stawie i niemożności wykonywania poszczególnych czynności. Nasze objawy i dolegliwości są najpierw ważną częścią wywiadu z lekarzem ortopedą. Na ich podstawie można wysnuć podejrzenia o stanie zapalnym, powikłaniach pooperacyjnych lub o wrodzonej chorobie.
Wykonanie USG narządów ruchu stanowi potwierdzenie lub wykluczenie ciężkich chorób lub obecności takich problemów jak krwiaki, obrzęki, cysty i wiele innych.