Kiedy warto skorzystać z zabiegu lewatywy?

Lewatywa nie kojarzy się być może zbyt dobrze pacjentom, którzy przy poważnych problemach jelitowych musieli poddać się jej awaryjnie w szpitalu, jednak w większości przypadków jej wykonanie może być dla naszego zdrowia naprawdę korzystne. Wiele osób decyduje się dziś na lewatywy profilaktycznie w celu oczyszczenia organizmu, przy różnorodnych schorzeniach i dolegliwościach jelitowych, a także przed wieloma zabiegami wymagającymi całkowitego oczyszczenia ostatnich odcinków układu trawiennego. Kiedy warto skorzystać z lewatywy?

Najbardziej podstawowe zastosowania lewatywy

Lewatywa to stosunkowo prosty zabieg polegający na oczyszczaniu jelit z mas kałowych gromadzących się w jelicie grubym. Stosuje się ją przede wszystkim wtedy, gdy pacjenci mają problemy z zaparciami czy skurczami jelit, a więc gdy jelito grube nie pracuje prawidłowo. Zapchane w ten sposób jelita mogą powodować nie tylko ogromny dyskomfort, ale też różnorodne choroby jelit, wątroby, nerek czy pęcherza moczowego, dlatego też wykonanie lewatywy jest często jedynym sposobem na pozbycie się problematycznych złogów i uwolnienie dolnych dróg przewodu pokarmowego od bólu.

Nie każde zastosowanie lewatywy wiąże się jednak bezpośrednio z problemami jelitowymi. Wielokrotnie zdarza się, że przed wykonanie konkretnego zabiegu lub badania diagnostycznego, na przykład przed kolonoskopią, jelita pacjenta muszą zostać dokładnie opróżnione umożliwiając wykonanie potrzebnych analiz. W sytuacjach takich, podobnie jak przed porodem czy laparoskopią, lewatywa okazuje się być najbardziej skuteczną i bezpieczną metodą oczyszczania.

Co dzieje się z organizmem po lewatywie?

Usunięcie zalegających w dolnym odcinku jelita grubego złogów kałowych pozwala na oczyszczenie jelit z grzybów, pasożytów i bakterii, które mogły się w nich namnożyć. Można więc z powodzeniem powiedzieć, że lewatywa jest doskonałą metodą detoksykacji organizmu, szczególnie wtedy gdy niepokojące objawy takie jak nieświeży oddech, biały nalot na języku, chroniczne bóle głowy czy problemy z układem pokarmowym zdają się nie mieć wyraźnego, możliwego do zdiagnozowania podłoża. Lewatywa to także sposób na pobudzenie funkcjonowania mikroflory jelitowej, pozwalający na poprawę wchłanialności jelita grubego, a więc i ilości przyswajanych z pokarmów wartości odżywczych.  Co ciekawe i bezpośrednio powiązane właśnie ze zwiększeniem wchłanialności jelita grubego, istnieje pewna grupa leków które podaje się pacjentom właśnie w formie lewatywy. Leki te są wówczas przyswajane przez organizm znacznie lepiej, nie rozkładają się przez wiele godzin w układzie trawiennym i przede wszystkim nie szkodzą wątrobie, co w przypadku niektórych pacjentów może mieć ogromne znaczenie.

Kiedy warto postawić na lewatywę?

Lewatywa uważana jest często za przykrą konieczność, jednak dziś coraz częściej widzi się ją także jako doskonały wybór przygotowujący organizm do pewnych czynności. I tak też od lat obserwuje się dość dużą popularność lewatyw przed porodem, gdzie zabieg taki przyspiesza samą akcję porodową a dodatkowo zapobiega niekontrolowanemu oddawaniu stolca podczas porodu. Dodatkowo, wiele osób decyduje się dziś na lewatywę przed stosunkiem analnym, przed którym oczywiście warto oczyścić dokładnie końcowy odcinek jelita grubego i uchronić siebie i swojego partnera przed niekontrolowanym oddawaniem kału podczas stosunku.

Lewatywy stosuje się w medycynie od wielu lat i choć możliwe jest wykonywanie ich samodzielnie, wiele osób w dalszym ciągu decyduje się na pomoc pielęgniarki środowiskowej czy opieki szpitalnej (jeśli lewatywa ma być częścią przygotowania do zabiegu). Bez względu na to w jakim celu się ją wykonuje, jedno jest pewne – nie ma dziś bezpieczniejszego i skuteczniejszego sposobu na oczyszczenie jelit ze wszystkiego, co w nich zalega.