Kiedy zgłosić się na odwyk alkoholowy?

Choroba alkoholowa to bardzo trudne schorzenie. Wpływa ono nie tylko na samego chorego, ale też na najbliższe mu otoczenie — zarówno na osoby bliższe, jak i współpracowników. Dodatkowo tematy uzależnień stanowią społeczne tabu. Dlatego bardzo trudno uświadomić sobie, że problem dotyczy również nas samych lub osobę nam bliską. Jednak im wcześniej zrozumiemy, że taki problem występuje — tym szybciej i możliwie łatwiej będziemy mogli sobie z nim poradzić.

Stereotypy a proces uświadamiania

Jak każda kontrowersyjna kwestia, która stanowi społeczny temat tabu, tak i alkoholizm owiany jest wieloma mitami i stereotypami. Dlatego istotne jest, by uświadomić sobie, jak naprawdę wygląda choroba alkoholowa, czym się charakteryzuje, dlaczego jest ona problemem i kiedy najlepiej zgłosić się na odwyk.

Pierwszym stereotypem choroby alkoholowej jest to, że dotyczy tylko niskich warstw społecznych, w których panuje bieda. Kwestia biedy i alkoholizmu przeplata się w naszym społeczeństwie i zdaje się być w pełni spleciona. Jest to jednak bardzo mylny aspekt, który świadczy o pewnym społecznym niedoinformowaniu. Otóż choroba alkoholowa opiera się o niekontrolowane, częste lub sporadyczne, ale jednak nadużywanie alkoholu.

alkoholik

Uzależniony może odczuwać potrzebę, by każdego dnia napić się wieczorem koniaku lub po prostu każdego dnia spożywać alkohol. Jednak podstawą jest to, że alkohol w życiu osoby chorej stanowi standardowy element codzienności. Kolejnym stereotypem jest to, że alkoholik zawsze nadużywa alkoholu i upija się do nieprzytomności. Warto zwrócić uwagę na to, że wypicie choćby lampki wina sprawia, że jesteśmy w jakiś sposób prawnie ograniczeni, a więc nie posiadamy wówczas wszystkich praw, które przysługują osobom trzeźwym.

Nie możemy wówczas prowadzić samochodu, nie możemy pójść na wybory, ani sprawować opieki nad dziećmi. Tak więc jeśli osoba odczuwa potrzebę spożycia choćby najmniejszej ilości alkoholu i zdarza się to stosunkowo często — jest ona uzależniona od alkoholu. Istnieje jeszcze wiele innych stereotypów, które potrafią również naginać rzeczywistość i przekonywać osoby chore, do tego, że są zdrowe.

Kiedy zgłosić się na odwyk?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy zgłosić się na odwyk — najpewniej jest to konieczne, abyśmy się tam znaleźli. Kiedy uświadomimy sobie, że my lub bliska nam osoba potrzebuje pomocy specjalisty, by wyjść z choroby alkoholowej — jest to znak, że powinniśmy się tam udać. W procesie wychodzenia z nałogu bardzo ważna jest pomoc specjalistów. Wiele osób decyduje się w takich sytuacjach na zapisanie się do ośrodka odwykowego. Koło Wrocławia funkcjonuje jeden z najbardziej znanych ośrodków w Polsce. Ośrodek Przebudzenie zajmuje się kompleksowym leczeniem alkoholizmu, a terapia opiera się na autorskim programie terapeutycznym.  Niestety niemożliwe jest wyjście z nałogu na własną rękę.

Mimo chwilowej chęci, potrzeby i uczucia możliwości, że jest to realne, by więcej nie doprowadzać się do złego stanu, najczęściej nadchodzi ciemniejszy okres, w którym wracamy do spożywania alkoholu. Dlatego zgłoszenie się na odwyk powinno być pierwszym krokiem do osiągnięcia trzeźwości. Nie należy czekać i zastanawiać się, czy jest ze mną tak źle, żebym szedł na odwyk? Czy nie przesadzam? A może potrafię poradzić sobie z tym sam? Nie ma najmniejszego sensu w podejmowaniu samodzielnej, trudnej walki z alkoholizmem, kiedy możemy przez ten i tak niełatwy proces przejść z pomocą osoby, która zna wszelkiej maści mechanizmy, w które zbroi się umysł alkoholika.

alkoholiczka

Wokół odwyku również narosło wiele stereotypów. Warto jednak uświadomić sobie, że nie jest to miejsce, do którego trafiają tylko osoby w skrajnej socjalnie sytuacji albo z doszczętnie zniszczonymi organami. Odwyk to miejsce, w którym chory ma uzyskać pomoc bez względu na stopień zaawansowania choroby.

Wokół choroby alkoholowej narosło wiele stereotypów, które bardzo często utrudniają wewnętrzną diagnozę choroby. Jeśli odczuwamy, że mamy problem z alkoholem. Sięgamy po niego zbyt często i zbyt łatwo — warto zwrócić się do specjalisty o pomoc.

Możliwe, że nie jesteśmy uzależnieni od alkoholu, ale poddamy się diagnozie specjalisty, który pozwoli nam na przykład zapobiec ulegnięciu chorobie alkoholowej. Jeśli zaś cierpimy już na to schorzenie — uzyskamy odpowiednią, profesjonalna pomoc, która umożliwi nam powrót do zdrowia i pełni sił. W ten sposób zadbamy o siebie i o naszych bliskich.