Komu przysługuje bezpłatne usuwanie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może także znacząco wpływać na kondycję naszych zębów. Zawarte w nim bakterie mogą przyspieszać powstawanie próchnicy oraz rozwój innych chorób jamy ustnej i zębów. Dlaczego warto usuwać kamień nazębny i jak często należy to robić? Jakie są metody, które umożliwiają jego pozbycie się i czy jest możliwie usuwanie kamienia nazębnego na NFZ? Dowiedz się więcej na temat skalingu i przeczytaj jak przebiega ten zabieg. Zadbaj o to, aby Twój uśmiech nie tylko był znacznie bielszy, ale także zdecydowanie zdrowszy!

Kamień nazębny – co to takiego i kiedy należy go usuwać?

Na płytce zębów gromadzą się bakterie oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak na przykład resztki jedzenia oraz napojów. Sposobem na pozbycie się części z nich jest systematyczne szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Niestety nawet przy bardzo dokładnym myciu zębów i dbaniu o higienę jamy ustnej po każdym posiłku, usunięcie wszystkich bakterii i zanieczyszczeń z zębów jest właściwie niemożliwe. To właśnie te zanieczyszczenia, których nie da się usunąć za pomocą tradycyjnych metod czyszczenia jamy ustnej i zębów, przekształca się z czasem w kamień nazębny. 

Kamień nazębny to nic innego, jak zanieczyszczenia, które uchroniły się przed działaniem pasty do zębów oraz ruchami szczoteczki i pozostały na płytce zębowej. Po pewnym czasie zaczynają się one mineralizować i zamieniają się w kamień. Osadza się on najczęściej u nasady zęba, na jego styku z dziąsłem, ponieważ są to miejsca, które znacznie trudniej oczyścić podczas mycia zębów. Kamień nazębny może gromadzić się także pod dziąsłami, co z kolei będzie prowadzić do bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak krwawienie dziąseł. Ponadto kamień nazębny, który będzie stale gromadził się pod dziąsłami, może ostatecznie doprowadzić do odsłonięcia korzeni zębowych, co z kolei jest początkiem paradontozy. Paradontoza to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które trudno wyleczyć. 

Skaling ratunkiem dla naszych zębów

Kamień nazębny nieestetycznie wygląda i może wydzielać nieprzyjemny zapach. Zęby, na których zalega kamień, wydają się bardziej żółte i przez to uśmiech staje się zdecydowanie mniej promienny i lśniący. Ponadto bakterie, które się w nim znajdują, mogą znacznie przyspieszać rozwój próchnicy zębów i innych chorób, zarówno dziąseł, jak i szkliwa. Dlatego też warto regularnie pozbywać się u dentysty kamienia nazębnego, aby uniknąć wszelkich negatywnych konsekwencji związanych z jego obecnością. Systematyczność jest w tym przypadku bardzo istotna, dlatego też skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego, nie ma co odkładać w nieskończoność. 

Jak często można usuwać kamień nazębny u dentysty bezpłatnie?

Regularne usuwanie kamienia nazębnego jeszcze jakiś czas temu dla wielu osób było zabiegiem związanym tylko i wyłącznie z estetyką. Obecnie jednak świadomość w tym zakresie znacznie wzrosła i specjaliści zapewniają swoich pacjentów, że poprawnie wykonany skaling nie tylko poprawi wygląd ich uzębienia, ale także pomoże zadbać o zdrowie jamy ustnej.

Skaling to zabieg, który wykonywany powinien być najlepiej dwa razy w roku. W tym procesie wykorzystywane są zarówno narzędzia ręczne, jak i profesjonalny skaler ultradźwiękowy, który pozwala na dokładne usunięcia kamienia ze wszystkich zakamarków. Skaling powinien być przeprowadzany dokładnie i systematycznie, dlatego też warto w tym zakresie zaufać prawdziwemu specjaliście z doświadczeniem w wykonywaniu tego prostego zabiegu. 

dentystyka sosnowiec

Szukając dentysty w Sosnowcu, warto umówić się na wizytę w NZOZ Dentystyka. Ich oferta obejmuje m.in. stomatologię zachowawczą i estetyczną, a także ortodoncję i protetykę.

Wybierz dentystę działającego w ramach NFZ

Usuwanie kamienia nazębnego może być przeprowadzane w gabinecie prywatnym oraz na NFZ. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku skaling można wykonać tylko raz do roku bezpłatne. Za każdy kolejny zabieg tego typu w trakcie trwania roku kalendarzowego, konieczne jest uiszczenie adekwatnej opłaty. Dlatego też zaleca się korzystanie z przysługującego raz w roku zabiegu usunięcia kamienia nazębnego na NFZ oraz dodatkowo wykonanie w tym samym roku skalingu po raz drugi już prywatnie. Specjaliści ze światowych organizacji zapewniają bowiem, że usuwanie kamienia dwa razy do roku to minimum, z którego nie warto rezygnować, jeśli chce się cieszyć przez długi czas pięknymi i zdrowymi zębami.