Kontuzja – jak zmniejszyć ból i obrzęki?
Kontuzja to inaczej uraz tkanek. Jest to najczęstsza przypadłość sportowców, jednak nie oznacza to, iż osoby nie uprawiające czynnie sportu nie mogą jej doznać. Czasami wystarczy złe ustawienie stopy podczas spaceru aby nabawić się kontuzji. Bywa, że kontuzja prowadzi do poważniejszego uszkodzenia, czego skutkami może być długotrwałe leczenie i żmudna rehabilitacji.
Jednak, na szczęście, nie wszystkie kontuzje są aż tak poważne i czasami wystarczy zastosowanie odpowiednich preparatów aby przyśpieszyć powrót do pełnej sprawności.
Jakie objawy towarzyszą kontuzji?
Kontuzji ulegają najczęściej ręce i nogi. Mówiąc o kontuzji można wymienić stłuczenie, zwichnięcie, skręcenie, naderwanie więzadeł krzyżowych, zerwanie więzadeł, pęknięcie torebek stawowych, złamanie lub nawet złamanie otwarte. Jakie objawy będą towarzyszyć? W przypadku stłuczenia oprócz miejscowego bólu, na skórze najprawdopodobniej utworzy się krwiak. Przy wszelkiego rodzaju zwichnięciach, skręceniach czy naderwaniach momentalnie pojawia się opuchlizna wokół uszkodzonej tkanki.
Towarzyszy również silny ból, który nierzadko uniemożliwia w danej chwili poruszanie daną kończyną. Złamania to najgorszy rodzaj kontuzji. Ból jest bardzo trudny do zniesienia, do tego stopnia, że do objawów mogą dołączyć się nudności i wymioty. W przypadku osób, które mają niski próg bólu może dojść nawet do chwilowych omdleń.
Sposoby na kontuzje
Istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą złagodzić ból i obrzęk doznany podczas kontuzji. Jednak warto pamiętać, że mowa tutaj o lekkich kontuzjach, które nie sprawiają wielkich uciążliwości. Niektórym ulgę może przynieść moczenie uszkodzonej kończyny w ciepłej wodzie z mydlinami z szarego mydła.
Innym ukojenie przyniosą okłady z lodu, jeszcze inni stosują na obrzęki i zmniejszenie bólu, gorącą wodę z sodą. Warto również pamiętać o czasowym usztywnieniu danej kończyny, za pomocą stabilizatora.
Jednak w przypadku, gdy domowe sposoby zawiodą, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty, które na pewno przyniosą ulgę.
Fizjoterapia – odpowiedź na kontuzję
Cięższe i bardziej poważne dolegliwości, które towarzyszą kontuzji, muszą być leczone w sposób specjalistyczny. Złamania, zwichnięcia oraz podobne urazy to sytuacje, w których musimy udać się do ortopedy i niekiedy na rehabilitację. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na całkowite wyleczenie dolegliwości i zmniejszenie powikłań w wyniku kontuzji, jest fizjoterapia.
Różnorodne zabiegi fizjoterapeutyczne takie jak masaże lecznicze oraz masaże klasyczne, mogą pomóc nam nie tylko pozbyć się dolegliwości bólowych. Regularne wizyty w gabinecie fizjoterapeuty pozwolą nam szybciej odzyskać sprawność w kończynie oraz całkowicie wyleczyć uraz.
Odpowiednio dobrane metody rehabilitacji są istotne nie tylko dla sportowców, pomimo tego, iż są to osoby bardziej narażone na powstawanie urazów. Każdy z nas, niezależnie od trybu życia czy miejsca pracy, potrzebuje pełnej sprawności, by móc normalnie funkcjonować. Według Grzegorza Tokarczyka – fizjoterapeuty z Wrocławia, bóle i urazy to problemy, które mogą dotyczyć ludzi w każdym wieku. Warto więc po diagnozie od razu zapisać się na rehabilitację, która pozwoli nam wrócić do pełni sił.