Koronki zębowe – estetyczny sposób na ubytek

Idealny uśmiech dodaje pewności siebie oraz sprawia, że stajemy się nie tylko bardziej atrakcyjni, ale również sprawiamy wrażenie osób bardziej zadbanych i godnych zaufania.

Dlatego właśnie warto dbać o idealny uśmiech i starać się, aby zęby były białe i równe. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy jeden z zębów będzie musiał zostać usunięty lub z powodu choroby i długotrwałego leczenia lub przez inne czynniki zostanie zniszczony? Rozwiązaniem mogą okazać się koronki zębowe.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są ich rodzaje i kiedy warto się na nie zdecydować.

Czym są koronki zębowe i jakie są ich rodzaje?

Korony zębowe to stałe uzupełnienie protetyczne, które wykorzystywane jest w przypadku trwałego uszkodzenia korony zęba. Służą do zamaskowania nieestetycznych zmian w jamie ustnej, które mogą powstać z różnych przyczyn. W przeciwieństwie do klasycznych protez, koronki zębowe mocuje się do zęba lub do implantu zębowego na stałe. Osoba, która ma je zamocowane, nie może ich samodzielnie wyciągać – może zrobić to jedynie dentysta podczas specjalistycznego zabiegu.

Oznacza to, że koronki nie można regularnie wyciągać i czyścić. Jest to główna różnica między koronkami zębowymi a protezą zębową. Zadaniem koronki zębowej jest nie tylko poprawienie wyglądu uzębienia, ale również ochrona i dodatkowe wzmocnienie uszkodzonego zęba. Dobrze zamontowana korona powinna maskować cały ząb. Odpowiednio dobrane protezy muszą być dobrane i zamontowane przez doświadczonych dentystów, takich jak w DentalMed w Warszawie.

korony zębowe Warszawa

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów koronek zębowych. Różnią się one między sobą przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Dostępne są koronki pełnometalowe, które obecnie są coraz rzadziej stosowane i najczęściej wykonane są ze złota oraz korony porcelanowe na podbudowie metalowej ze złota, które zalecane są dla osób o bardzo zniszczonych i słabych zębach.

Popularne są korony porcelanowe klasyczne oraz korony pełnoceramiczne, które są bardzo estetyczne. W przypadku tych dwóch rodzajów można dokładnie dobrać odcień materiału budulcowego tak, aby zgrywał się idealnie z naturalnym kolorem pozostałych zębów w jamie ustnej.

Dzięki temu koronka będzie idealnie zamaskowana i praktycznie niezauważalna dla innych. Istnieją również koronki kompozytowe oraz akrylowe, które są używane tymczasowo, np. na czas oczekiwania na wykonanie korony stałej lub dokładnego wyleczenia zęba.

Kiedy zdecydować się na ten sposób maskowania ubytków?

Dentyści zalecają stosowanie koronek zębowych w różnych przypadkach. Ich zadaniem jest maskowanie zniszczonych zębów, które mogły ulec uszkodzeniu w różnych sytuacjach. Mogło dojść do tego wskutek nieszczęśliwego wypadku, braku odpowiedniego leczenia lub konieczności przeprowadzenia bardzo inwazyjnego leczenia kanałowego, które może zniszczyć ząb. Koronki są rozwiązaniem bardzo popularnym, które dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom wykorzystywanym do ich produkcji, można doskonale dopasować do koloru pozostałych zębów i tym samym idealnie zamaskować w jamie ustnej.

koronki na zęby Warszawa

Ten typ uzupełnienia protetycznego jest wykorzystywany również w przypadku przewlekłych schorzeń i wad genetycznych oraz wrodzonych, na przykład takich, jak wrodzony brak szkliwa lub naturalnie zniekształconych zębów.

Koronki zębowe można wykorzystywać do zabezpieczenia implantu lub do osadzenia mostu protezowego.

Zakładanie koronek pozwala na zachowanie pięknego uśmiechu nawet pomimo poważnych schorzeń, które był niezwykle trudne do wyleczenia i pozostawiły po sobie nieestetyczne ślady. Założenie takiej osłony na zęby nie jest możliwe, jeśli ząb, na którym ma zostać zamocowana koronka, wystaje nad dziąsło mniej niż 2-3 mm. Ponadto nie zakłada się koronek na zęby bardzo zniszczone i przy zaawansowanej próchnicy, która zdążyła już wejść głęboko w dziąsła i zainfekować całą jamę ustną.

Zabieg zakładania korony zębowej nie jest bolesny i można go wykonać podczas zaledwie dwóch wizyt u specjalisty. Na pierwszej dentysta przygotuje zęby do założenia koron oraz pobierze wyciski, a także założy specjalnie oszlifowaną koronę tymczasową. Podczas drugiego spotkania stomatolog założy już przygotowane wcześniej koronki na odpowiednie zęby. Należy pamiętać, że aby koronka służyła przez długie lata, to trzeba bardzo dobrze dbać o higienę w jamie ustnej.

Mimo iż koronki wykonane są z porcelany lub metalu, to należy regularnie je szczotkować i dbać o nie dokładnie tak, jak o swoje własne zęby. W przeciwnym razie ząb, do którego jest przymocowana korona, może ulec zepsuciu i cała konstrukcja będzie do usunięcia.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym DentalMed.