Kroplówka witaminowa – dawka zdrowia dla sportowca

Regularne uprawianie sportu to nie tylko pasja, zdrowie i frajda, ale również styl życia, który wymaga pewnych działań. Mowa tutaj o dbaniu o balans pomiędzy wykonywanymi ćwiczeniami a zdrowiem. Intensywny wysiłek oznacza, że składniki odżywcze są wytracane przez sportowców nieco szybciej, niż w przypadku innych osób. Popularnym ostatnio sposobem na uzupełnianie tych witamin jest kroplówka witaminowa i w tym artykule przyglądamy się jej cechom oraz wpływowi na sportowców.

Sportowy tryb życia

Uzupełnianie witamin na bieżąco jest ważne w diecie każdego. W przypadku osób, które intensywnie pracują jako sportowcy, witaminy są spalane szybciej i z tego powodu każdy sportowiec musi dbać o systematyczne ich uzupełnianie, aby czuć się dobrze, i aby sport mógł iść w parze ze zdrowym trybem życia. Dlatego na rynku pojawiają się propozycje produktów, które mają za zadanie uzupełnić dane niedobory u sportowców szybciej i łatwiej, niż poprzez zjadanie witamin w postaci warzyw i owoców. Jednym z coraz popularniejszych tych produktów jest kroplówka witaminowa. Czym dokładnie jest?

witaminy cytrusy

Kroplówka witaminowa to koktajl zawierający określone witaminy i inne składniki odżywcze, które są podawane za pomocą ukłucia i wprowadzenia do systemu drogą żylną. Kroplówkę z witaminami wykorzystuje się u różnych pacjentów – zarówno u zdrowych osób z niedoborami konkretnych witamin, jak i podczas rekonwalescencji osób po przebytych chorobach. Warto wiedzieć, że metoda ta staje się coraz bardziej popularna, jednak nie ma jednoznacznej opinii, na ile faktycznie jest skuteczna. Brak skutków ubocznych nie oznacza, że jest to rewolucyjne odkrycie w dziedzinie medycyny i na dzień dzisiejszy przyjmowanie witamin poprzez włączanie ich do diety i zjadanie ich jest najbardziej sprawdzonym i najskuteczniejszym sposobem ich spożywania.

Co daje sportowcom kroplówka witaminowa?

Wielu sportowców docenia kroplówki witaminowe z różnych względów. Po pierwsze, ponieważ organizm jest w stanie je przyswoić bardzo szybko. Jeśli dana osoba trenuje kilka razy w tygodniu i szybko spala wszelkie substancje odżywcze, zarówno witaminy, jak i takie pierwiastki jak cynk czy magnez oraz wiele innych, to nieuchronnie tworzy się ich deficyt, jeśli nie są na bieżąco zjadane z posiłkami. Sportowcy, którzy oprócz treningów są zapracowani, czasami nie mają czasu na przygotowanie zdrowego posiłku, dlatego wówczas wybierają kroplówkę witaminową. Zatem witaminy przyswojone są szybko, a czas jest zaoszczędzony.

witaminy sport

Jesteś sportowcem i chcesz zadbać o swoje zdrowie? Wypróbuj kroplówki witaminowe w Nasz-Gabinet!

Oprócz tego dla sportowców ważna jest regeneracja po intensywnym dla organizmu wysiłku, a kroplówki ze zdrowymi składnikami ją zapewniają. Mają one wpływać na kondycję mięśni, ale także na ogólne samopoczucie i kondycję sportowców. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że nie istnieje jeden uniwersalny koktajl witaminowy dla wszystkich. Przed przyjęciem kroplówki witaminowej pacjent powinien zgłosić się na konsultację z lekarzem. Kiedy zostaną wykonane odpowiednie badania, a lekarz przeprowadzi wywiad, będzie wiadomo czy u danej osoby widać niedobór pewnych elementów, czy nie oraz jak duży jest to niedobór. Według tego ustala się składniki danej mieszanki oraz ich dawkę. Każdy koktajl powinien być dobierany stricte dla danej osoby.

Jakie witaminy są ważne dla organizmu?

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie witaminy i minerały zostają wprowadzone do systemu za pomocą kroplówki witaminowej, nie ma tutaj reguły. Są to jednak podstawowe elementy niezbędne do zdrowego życia dla każdego. Wśród nich jest z pewnością witamina D, na której deficyt cierpi znaczna część ludzi, ponieważ witamina ta tworzy się głównie dzięki słońcu. W miesiącach pochmurnych jej główne źródło jest zatem ograniczone, a podczas okresu letniego nie każdy przebywa na słońcu tyle, ile zdobycie tej witaminy wymaga.

Ważna jest również witamina A, która jest istotna dla procesu wzrostu oraz dla wzroku. Z kolei witamina C jest przeciwutleniaczem, a witamina B2 jest ważna dla układu nerwowego oraz dla oczu. Bardzo ważny jest również magnez, ponieważ działa on pozytywnie na bardzo wiele układów organizmu człowieka. Te oraz inne substancje mogą być dostarczane w formie kroplówki witaminowej, jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań.