Lampa Sollux – opinie lekarzy

Zastosowanie lamp Sollux i promieniowania podczerwonego IR w terapii trudno gojących się ran, odleżyn oraz różnego rodzaju stanów zapalnych już od lat przynosi naprawdę pozytywne efekty i jest doceniane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów.

Światło podczerwone IR może wspomagać leczenie stanów zapalnych mięśni, wesprzeć leczenie bólów reumatycznych czy poprawić ukrwienie niezbędne podczas leczenia trudno gojących się ran i poważnych uszkodzeń skóry, ale jego zastosowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą i zaleceniem lekarzy. Jak specjaliści odnoszą się do wykorzystania lamp Sollux i kiedy korzystają z nich najchętniej?

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania lampy Sollux

Lampę Sollux oraz samą metodę leczenia z wykorzystaniem światła podczerwonego można wykorzystywać w terapii różnego rodzaju schorzeń. Zależnie od potrzeb pacjenta oraz możliwych efektów terapii IR, lampę Sollux wykorzystuje się przy leczeniu zmian skórnych, np. rozległych uszkodzeń skóry czy odleżyn, ale także głębszych zmian i stanów zapalnych. Zastosowanie światła podczerwonego powinno zawsze odbywać się po konsultacji ze specjalistą korzystającym na co dzień z terapii lampą Sollux i wyłącznie w przypadkach, w których leczenie takie będzie skuteczne, ale i bezpieczne.

W zakresie terapii stanów zapalnych, lampa Sollux wykorzystywana jest coraz częściej u pacjentów skarżących się na bóle zatok związane z ich przewlekłym sanem zapalnym. Po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki, jednoznacznym stwierdzeniu przyczyn stanu zapalnego oraz podjęciu prób leczenia i eliminacji źródła problemu, lampa Sollux może stać się dla pacjenta skutecznym sposobem walki z odczuwanym bólem – metodą, która złagodzi stan zapalny i przyniesie ulgę, często dając możliwość rezygnacji z częstego przyjmowania silniejszych środków przeciwbólowych.

Podobnie wygląda sytuacja pacjentów cierpiących na bóle mięśniowe czy reumatyczne, w przypadku których światło podczerwone może zadziałać rozluźniająco (poprzez generowanie ciepła) i zredukować odczuwane dolegliwości, wspomagając tym samym prowadzone leczenie.

lampa sollux online

Trzeba oczywiście pamiętać przy tym, że nie każde objawy bólowe mogą być leczone lampą Sollux i niewłaściwe jej zastosowanie może przynieść rezultaty odwrotne do zamierzonych. Nie szukając przykładów daleko, światło podczerwone może przyspieszać i stymulować gojenie ran, ale w przypadku niektórych może spowalniać też naturalne procesy regeneracji tkanek.

Każde zastosowanie lampy Sollux powinno opierać się na dokładnej diagnostyce.

Opinie lekarzy o terapii z lampą Sollux i światłem IR

Ci, którzy na przestrzeni lat przeszli wiele szkoleń i mają doświadczenie w pracy z lampą Sollux wspierają mocno sens i potrzebę jej zastosowania w różnych formach terapii. Korzystając z wiedzy, doświadczenia, ale też ciągłej analizy przypadków zastosowania metody, lekarze specjalizujący się w pracy ze światłem podczerwonym są w stanie dość precyzyjnie diagnozować przypadki, w których zastosowanie światła lampy Sollux będzie miało sens i przyniesie pozytywne rezultaty.

U lekarzy nie posiadających takiego doświadczenia lub nie pracujących wcześniej z lampami podczerwonymi metoda ta może wydawać się nieco obca, a jej skuteczność wątpliwa. Brak doświadczenia może też częściej kierować w stronę nadmiernego analizowania przeciwwskazań do zastosowania światła podczerwonego IR – choć same lampy Sollux nie spotykają się obecnie z negatywnymi opiniami ze strony lekarzy i fizjoterapeutów, ci z mniejszym doświadczeniem w ich stosowaniu mogą podchodzić sceptycznie do realnych możliwości terapii światłem.

Jakie wątpliwości mogą pojawić się przed stosowaniem lampy Sollux?

Liczne grono zwolenników stosowania terapii ze światłem podczerwonym oraz samych lamp Sollux dostrzega i zwraca szczególną uwagę na to, że aby w pełni wykorzystać potencjał tego typu terapii należy przywiązywać wagę do przeciwwskazań i przypadków, w których leczenie ma wysoką szansę niepowodzenia.

Wśród pacjentów, dla których lampa Sollux się nie sprawdzi wymieniają m.in. pacjentów z gorączką, aktywnymi problemami z krążeniem krwi, pacjentek w ciąży, a także, zaskakująco, stanami zapalnymi skóry i tkanek miękkich. Choć więc sama lampa Sollux jest polecana jako metoda leczenia stanów zapalnych (np. mięśni czy zatok), do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie by ostatecznie nie zaszkodzić pacjentowi. (źrodło: zdrowotny.lottonet.pl)