Leczenie kanałowe – na czym polega?

Każdy z nas, korzystając z usług stomatologów, zapewne chociaż raz miał okazję być poddany leczeniu kanałowemu. Metoda ta jest bardzo dokładna i pozwala wyleczyć nawet bardzo zepsute zęby, które mogłyby nadawać się do wyrwania.

Istotą leczenia kanałowego jest otwarcie komory zęba i usunięcie miazgi. To w niej najczęściej występuje stan zapalny. Usunięcie miazgi pomaga nam pozbyć się bólu.

Następnie, komora zęba wypełniana jest specjalną masą, która wyglądem i konsystencją przypomina zęby. Zęby posiadają różną ilość kanałów, w zależności od ich wielkości. Przykładowo – zęby przednie mają jeden lub dwa kanały, a trzonowe mogą mieć nawet 4 kanały. Zabieg zatem może trwać od kilkunastu minut do dwóch godzin. Długość przeprowadzania leczenia kanałowego zależna jest również od stanu, w jakim znajduje się chory ząb. O stanie zapalnym i ogólnym zęba dowiadujemy się po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Warto dodać, że leczenie kanałowe dziś jest przeprowadzane po podaniu miejscowego znieczulenia.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe

Ból zęba należy do jednego z najsilniejszych. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej niż kilka dni, wizyta u dentysty może okazać się konieczna. Ból może świadczyć o wyżej wspomnianym zapaleniu miazgi. Dolegliwości bólowe mogą być spowodowane powstawaniem próchnicy i kamienia nazębnego. Różne są choroby zębów, z których wyjściem może być jedynie zastosowanie leczenia kanałowego.

Warto jednak dodać, że leczenie kanałowe jest często konieczne, nawet w przypadkach, gdy nie mamy próchnicy czy kamienia. Niektóre nałogi z przeszłości (zwłaszcza palenie papierosów), mają negatywny wpływ na stan naszych zębów. Komora zęba jest pełna naczyń krwionośnych oraz nerwów. Leczenie pomoże nam się pozbyć przede wszystkim bólu. Dodatkowo, naprawa zęba zapobiegnie jego wyrwaniu. To samo tyczy się wstawiania nowych zębów, co wiąże się  większymi kosztami.

leczenie kanałowe łódź stomatologLeczenie kanałowe zębów jest często ostatnią deską ratunku. To dzięki tej metodzie możemy zachować nasze zęby, nawet jeśli ich stan jest dość poważny. Pozostawienie zęba do leczenia jest najlepszym wyjściem. Niektórzy pacjenci co prawda decydują się na wyrwanie zęba, najczęściej z obawy przed bólem podczas wykonywania zabiegu. Wyrwanie zęba, szycie rany oraz wstawienie zupełnie nowego implantu lub mostku, jest o wiele bardziej kosztowne niż leczenie kanałowe

Czy leczenie kanałowe boli?

Jeszcze do niedawna, sama nazwa tego sposobu leczenia kojarzyła się z nieprzyjemnymi doświadczeniami i ogromnym bólem. Kiedyś, leczenie kanałowe było bolesne ze względu na brak odpowiednich środków znieczulających. Nerwy oraz naczynia krwionośne, które znajdują się w zębach, czynią je szczególnie wrażliwymi. Osoby, które miały przeprowadzane leczenie kanałowe w przeszłości, mogą mieć negatywny stosunek do tej metody, co przekłada się na niechęć. To dlatego większość osób decyduje się na wyrwanie zęba, zamiast przeprowadzenie leczenia.

Obecnie jednak, lecenie kanałowe jest przeprowadzane w znieczuleniu. Jest ono na tyle silne, że cały proces leczenia kanałowego możemy odbyć spokojnie. Pacjenci wiedząc o znieczuleniu na czas trwania zabiegu, coraz częściej wybierają tę metodę leczenia. Zalety leczenia kanałowego są powszechnie znane, przez co możemy odbyć taki zabieg w każdym gabinecie stomatologicznym. Znaczna większość pacjentów może otrzymać takie znieczulenie (wyjątkiem są uczulenia i nietolerancje). Dzięki takiemu zastrzykowi w miejsce leczenia, nie odczujemy bólu, a czas trwania zabiegu nie będzie się wydawał aż taki długi.


Leczenie kanałowe i inne usługi stomatologiczne świadczy Trident-Łódź.