Likwidacja barier – sprzęt do opieki nad osobą niepełnosprawną
Idea likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych jest praktykowana przez producentów sprzętu medycznego już od dawna.
Wprowadzając na rynek różnego rodzaju sprzęt do opieki nad osobami niepełnosprawnymi, producenci są w stanie ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom trwale poszkodowanym i niemogącym w pełni cieszyć się swobodą ruchową czy nawet wykonywaniem podstawowych czynności.
Jaki sprzęt medyczny można zaliczyć do kategorii urządzeń ułatwiających likwidowanie barier dla niepełnosprawnych? Jakie są jego najważniejsze zalety i funkcje?
Podnośniki dla niepełnosprawnych
Specjalistyczne podnośniki dla niepełnosprawnych znacząco ułatwiają wykonywanie codziennych czynności osobom, które ze względu na swój stan zdrowia mają problemy z przesiadaniem się na wózek inwalidzki, łóżko rehabilitacyjne czy nawet fotel prysznicowy pozwalający swobodnie się wykąpać. Podnośniki operowane przez opiekuna osoby niepełnosprawnej pozwalają na bezpieczne przesadzenie pacjenta we właściwe miejsce, nie powodując przy tym nadmiernego obciążenia dla samego opiekuna. W przypadku osób spędzających większość czasu w pozycji leżącej, z niedowładami kończyn czy pacjentów o większej wadze ciała, taki podnośnik może być dla opiekuna jednym z najważniejszych narzędzi pracy.
Wśród dostępnych na rynku podnośników dla niepełnosprawnych, jednym z najpopularniejszych modeli jest podnośnik Oxford występujący w różnych wariantach maksymalnego obciążenia (od 140 do 200 kg). Bez względu na wariant, ramię podnośnika oraz podstawa są regulowane elektrycznie. Podnośniki Oxford posiadają duży zasięg od podłoża oraz możliwość elektrycznego rozszerzania nóg u podstawy podnośnika, co ułatwia podstawienie go do wózka inwalidzkiego czy fotela. Ze względu na wygodę użytkowania zarówno dla pacjenta, jak i opiekuna, podnośniki z serii Oxford doceniane są w placówkach rehabilitacyjnych, szpitalach, hospicjach, a także prywatnych domach pacjentów niepełnosprawnych.
Schodołazy
Schodołazy to niezawodny sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych mieszkających w blokach, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Schodołazy ułatwiają opiekunowi osoby niepełnosprawnej wprowadzenie wózka po schodach w miejscu zamieszkania, a także obiektach użytku publicznego czy na zewnątrz. Obecnie wyróżnia się dwa podstawowe warianty tego typu sprzętu: schodołazy gąsienicowe oraz schodołazy kroczące.
Schodołazy gąsienicowe (np. LG EVACU Plus EL) to specjalnie zaprojektowane krzesełka bądź przystosowane do zamocowania wózka inwalidzkiego podesty, które poruszając się na gąsienicach umożliwiają opiekunowi sprowadzenie bądź wprowadzenie osoby niepełnosprawnej na wózku po schodach. Schodołazy gąsienicowe poruszają się swobodnie po wąskich klatkach schodowych i nie wymagają maksymalnego wysiłku od opiekuna osoby niepełnosprawnej, co znacząco ułatwia życie codzienne.
Schodołazy kroczące to nieco bardzie uproszczona wersja schodołazów gąsienicowych dająca większą kontrolę nad poruszaniem się po schodach i umożliwiająca między innymi pokonywanie schodów krętych. Ze względów bezpieczeństwa, schodołazy gąsienicowe bądź kroczące powinny być na wyposażeniu budynków publicznych przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych, a w miarę możliwości także w posiadaniu samych osób niepełnosprawnych mieszkających w blokach i mogących wymagać pomocy np. podczas ewakuacji.
Łazienka bez barier
Łazienka to obszar ze zdecydowanie największą liczbą przeszkód architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Aby przystosować ją do pełnego wsparcia pracy opiekuna, ale też samodzielnego użytku osoby niepełnosprawnej konieczne będzie zamontowanie specjalistycznych poręczy i uchwytów dla niepełnosprawnych, nakładek na toalety, siedzisk prysznicowych czy ławeczek wannowych. Bez ich pomocy nawet zwyczajne korzystanie z toalety jest dla osoby ograniczonej ruchowo niezwykle trudne i wymagające, co znacząco obniża ich jakość życia. W ramach sprzętu medycznego pozwalającego na likwidację barier, producenci proponują także dedykowane stołki inwalidzkie pozwalające na korzystanie z łazienki po zejściu z wózka inwalidzkiego czy wtedy, gdy na wózek nie ma w łazience miejsca.
Rampy i podjazdy inwalidzkie
Ostatnią, choć nie mniej ważną kategorią sprzętu do opieki nad osobą niepełnosprawną umożliwiającą likwidację barier architektonicznych w domach i miejscach publicznych są rampy i podjazdy inwalidzkie, niezbędne podczas pokonywania na wózku inwalidzkim progów w drzwiach, małych schodów czy też krawężników i wyższych progów przed budynkami. W ofercie sklepów z tego rodzaju sprzętem można spotkać rozwiązania umożliwiające pokonywanie kilkumilimetrowych progów, doskonałe do zamontowania w domu, ale także przenośne rampy podjazdowe (np. model DF300) ułatwiające pokonywanie niskich schodów.