Medycyna estetyczna – na czym polega wypełnianie zmarszczek?

Wypełniacze zmarszczek może zapewnić młodszy wygląd za ułamek ceny tego, co kosztuje tradycyjny lifting twarzy. Większość rozwiązań wypełnia zmarszczki w mniej niż 30 minut z wynikami, które mogą trwać od 6 miesięcy do ponad roku.

Wypełniacze zmarszczek do iniekcji, w przeciwieństwie do zastrzyków z botoksu, które rozluźniają mięśnie pod zmarszczkami, wypełniają linię, fałdę lub cały obszar. W rezultacie zmarszczki prawie znikają. Wypełniacze zmarszczek mogą być również używane jako „wolumizery”, pompujące i podnoszące policzki, brodę, szczęki, skronie czy wypełniając cienkie wargi.

Jakie są przyczyny zmarszczek?

Zmarszczki naturalnie pojawiają się z wiekiem jednak są czynniki, które mogą to przyspieszyć. To między innymi: palenie, stopień pigmentacji skóry, ekspozycja na słońce i promienie ultrafioletowe, czynniki genetyczne, ilość tłuszczu podskórnego. Niektóre z tych czynników są poza naszą kontrolą, ale innym możemy zapobiegać.

Przede wszystkim należy rzucić palenie jeżeli mamy ten nałóg. Powinniśmy też minimalizować ekspozycję na słońce. Wartości współczynnika ochrony przeciwsłonecznej SPF na etykietach z filtrem przeciwsłonecznym odnoszą się do ochrony przed promieniowaniem UVB. Wyższe liczby SPF (chociażby 50) lepiej chronią skórę niż niższe liczby. Filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA (światło ultrafioletowe o dłuższej fali). Promienie UVA są wytwarzane przez żarówki do opalania. Co prawda nie mogą powodować natychmiastowego oparzenia słonecznego, ale z czasem powodują starzenie się i zwiększają ryzyko raka skóry.

zabieg

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Najpopularniejszą kategorią wypełniaczy zmarszczek jest kwas hialuronowy. Każdy typ działa w nieco inny sposób z różnymi wynikami. Sposób działania kwasu hialuronowego jest zupełnie inny niż toksyny botulinowej. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w skórze właściwej, ale wraz z wiekiem zmniejsza się jej ilość. Kwas hialuronowy stosowany przez chirurgów plastycznych jest substancją syntetyczną. Jest to żel, który wstrzykuje się pod zmarszczkę.

Substancja w organizmie ulega dysocjacji w ciągu roku lub półtora, podczas, gdy zmarszczki stają się gładsze, poprawia się stan tkanek, a skóra staje się bardziej elastyczna, stymulując w ten sposób regenerację tkanki łącznej.

Przy tej metodzie nie ma ryzyka powikłań związanych z mimiką twarzy. Działania niepożądane występują rzadko, ale mogą obejmować zaczerwienienie, obrzęk i zasinienie w miejscu wstrzyknięcia. Wypełniacz może również pojawić się pod skórą jako maleńkie wypukłości. Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są przez takie placówki jak chociażby Perfect Dentalclinic.

Jak wygląda zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym?

Zabieg wypełniania zmarszczek polega na wprowadzeniu kwasu hialuronowego do skóry cienką igłą. Jest on wstrzykiwany w miejsca, gdzie mamy zmarszczki. W celu podniesienia komfortu pacjenta zazwyczaj znieczula się miejsca, gdzie będzie wstrzykiwany kwas.

Cały zabieg trwa około 30 minut i od razu widzimy jego rezultaty. Nie musimy wyłączać się z życia codziennego, jednak lepiej od razu po wykonaniu zabiegu nie wybierać się na wielkie wyjście. Tuż po wstrzyknięciu kwasu nasza skóra może być delikatnie zaczerwieniona i obrzęknięta. Jednak po kilku godzinach te objawy powinny zniknąć.

Pamiętajmy, że nie każdy powinien poddawać się zabiegowi wypełniania zmarszczek. Przeciwwskazaniem do takiego zabiegu jest ciąża i karmienie piersią. Młode mamy powinny więc poczekać, aż zakończą ten etap przed zabiegiem. Nie jest on też wskazany przy chorobach nowotworowych, autoimmunologicznych, oraz stanach zapalnych skóry takich jak opryszczka czy skłonność do powstawania blizn przerostowych.