Na czym polega praca lekarza sportowego?
Lekarz medycyny sportowej jest niezwykle ważnym zawodem, który zagwarantuje sportowcom pełną opiekę i kompleksową pomoc w przypadku doznania urazów lub kontuzji. Towarzystwo Medycyny Sportowej w Polsce zostało założone w latach 60 XX wieku. Było ono prowadzone przez entuzjastów, którzy pragnęli zadbać o wszystkich sportowców i zapewnić im maksymalny komfort uprawiania sportu.
Lekarz sportowy poprzez wyższe wykształcenie posiada doskonałe wiedzę na temat fizjologii wysiłku i potrafi zdobyte umiejętności wykorzystać w praktyce. Co ważne, pracuje on zarówno z osobami aktywnie trenującymi jak i z ludźmi, którzy dopiero pragną podjąć aktywność fizyczną.
Zadania lekarza sportowego
Lekarz sportowy odpowiedzialny jest za dobranie specjalnych zaleceń żywieniowych, odżywek oraz konsultacje planu treningowego tak, aby nie obciążał on nadmiernie organizmu. Będą zajmowali się także dokonywaniem regularnych badań krwi, które są niezwykle ważne u osób, które są narażone na nadmierny wysiłek fizyczny.
Ponadto badania sportowe są obowiązkowe podczas uprawiania sportów kwalifikowanych czyli tych które wiążą się ze współzawodnictwem w ramach określonych dyscyplin i są prowadzone oraz organizowane przez Polski Związek Sportowy lub upoważnione organy.
Badania sportowców obejmują zarówno wykonanie:
- EKG,
- badania moczu,
- OB,
- morfologii ogólnej,
- stężenia glukozy,
- badania laryngologicznego,
- okulistycznego,
- neurologicznego.
Lekarze sportowi doskonale wiedzą jak żywienie wpływa na efektywność uprawiania danej dziedziny sportu. Sportowcy są narażeni na niedobory białka dlatego ich dieta powinna być bogata w ten składnik odżywczy.
Intensywne pocenie się może spowodować spadki ilości elektrolitów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Lekarz sportowy ułatwi dobranie odpowiednich składników odżywczych do diety, które zagwarantują dostarczenie wszelkich witamin i minerałów do organizmu danej osoby.
Niekiedy niezbędne będzie wspomaganie farmakologiczne. O ile wszelkie środki dopingujące są z wiadomych powodów zabronione, substancje na bazie kofeiny, guarany lub białek mogą znacząco wpłynąć na efektywność treningu i wzmocnić mięśnie.
Dodatkowe zabiegi w obrębie medycyny sportowej
Lekarz sportowy współpracując z daną osobą może dobrać do jego indywidualnych potrzeb również zabiegi obejmujące odnowę biologiczną. Do tej grupy zaliczają się wszelkie terapie, które będą wpływały na odbudowę organizmu zarówno w sferze fizycznej i psychicznej.
Stosowana jest bardzo często hydroterapia, podczas której stosowane jest działanie termiczne i hydrostatyczne wody. Wodolecznictwo jest uznawane za jedną z najwłaściwszych form leczenia poprzez stosowanie hydromasaży, masaży wirowych, natrysków i sauny.
Niekiedy wykorzystywana jest również mechanoterapia, podczas której sportowiec może wyleczyć kontuzję i przeciążenia za pomocą ćwiczeń fizycznych. Ponadto stosowane są również zabiegi krioterapeutyczne, których celem jest obniżenie temperatury skóry i tkanek.
Zalecane są również:
- ultradźwięki,
- magnetoterapia,
- laseroterapia,
- światłolecznictwo
- elektroterapia.
Wszelkie zabiegi odnowy biologicznej są dobierane indywidualnie do potrzeb danej osoby tak, aby mogła ona czerpać maksymalne korzyści z ich działania.
Jak wiadomo każdy sportowiec jest narażony na kontuzje i urazy, które niekiedy mogą być błahe, a niekiedy stanowić poważne obciążenie dla całego organizmu.
Lekarz sportowy jest obecny na wielu meczach podczas zawodów tak, aby jak najszybciej móc pomóc danej osobie, która doznała jakiejś kontuzji. Lekarz sportowy będzie wspierać sportowca w każdym momencie i zapewni mu nie tylko odpowiednią dietę czy trening, ale również wspomoże go podczas regeneracji i powrotu do zdrowia po kontuzji.