Naprawa protez – działaj szybko!
Z upływem lat, protezy zębowe mogą ulec zniszczeniu. Materiał, z którego są tworzone zużywa się i traci swoje właściwości, doprowadzając do tego, że wymagana jest naprawa niektórych elementów protezy.
Niekiedy uszkodzenia są mechaniczne – proteza wypada z ręki, ułamuje się podczas jedzenia twardych rzeczy, powodując pęknięcia. W takim przypadku konieczna będzie naprawa protezy u specjalisty.
Dlaczego konieczna jest naprawa protezy?
Codzienne używanie protezy, jej nieprawidłowa pielęgnacja lub po prostu upływ lat, doprowadzają do tego, że proteza się niszczy. Naprawy nie warto jednak zostawiać na ostatnią chwilę i odwlekać, ponieważ uszkodzona proteza jest niebezpieczna dla zdrowia. Samodzielne próby naprawienia uszkodzonej protezy mogą jednak doprowadzić do problemów związanych z narządem żucia. Oprócz tego będzie ulegała dalszym zniszczeniom, powodując skaleczenia w jamie ustanej, a nawet – zadławienia odpadającymi elementami. Z biegiem czasu zwiększa się również koszt naprawy. Protezę powinien naprawić specjalista.
Jak nie naprawiać protezy?
Protezy nie należy naprawiać samemu, aby jeszcze bardziej jej nie uszkodzić. Proteza jest delikatna, a samodzielne manipulowanie przy jej szkielecie może doprowadzić do stałej deformacji – nie tylko konieczne będzie stworzenie nowej protezy, ale takie uszkodzenie wiąże się z licznymi problemami narządu żucia.
Wiele osób samodzielnie starających się naprawić protezę skarży się na bóle głowy, częste infekcje jamy ustnej, a nawet dalsze – trudne do zdiagnozowania dolegliwości.
Gdzie najlepiej dokonać naprawy protezy zębowej?
Uszkodzona proteza jest niebezpieczna dla zdrowia, dlatego tak istotne jest szybkie zaniesienie jej do naprawy. W tym celu konieczna będzie wizyta w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym w Szczecinie lub u lokalnego stomatologa, który szybko zlokalizuje problem i zajmie się naprawą protezy. Uszkodzoną protezę najlepiej zanieść do laboratorium protetycznego, który zajmuje się naprawą protez różnego rodzaju. Warto również pamiętać, że współcześnie naprawę protezy wykonuje się szybko, dokładnie oraz profesjonalnie tak, aby nie ulegała dalszemu zniszczeniu.
Naprawa protez zębowych – na czym polega?
Wbrew pozorom naprawa protezy nie wcale nie jest trudna i w zależności od przypadku, wykonuje się ją na różne sposoby. Zazwyczaj jednak naprawa opiera się na wykorzystaniu tych samych materiałów, z których pierwotnie proteza została wykonana, co z pewnością wpływa na jej estetykę oraz późniejszą trwałość. Dalej usuwa się pęknięcia lub złamania, wzmacnia protezę, aby służyła jeszcze przez kolejne lata, a w przypadku większych zniszczeń – uzupełnia się ubytki, odbudowuje korony czy mostki. Naprawę protezy przeprowadza się również w przypadku zauważenia odprysków.
Rodzaje napraw protez zębowych
Naprawy protez dzielimy na dwa rodzaje – z wyciskiem i bez wycisku. Pierwszy rodzaj stosuje się przy dostawieniu złamanego zęba czy klamry, w momencie poluzowania się protezy czy wymiany starej płyty. W tym przypadku konieczna jest obecność pacjenta.
Naprawa bez wycisku odbywa się w momencie pęknięcia protezy lub jej złamania i nie jest konieczna osobista wizyta klienta – uszkodzoną protezę może dostarczyć ktoś inny.
Dlaczego uszkodzoną protezę należy szybko naprawić?
Z racji tego, że protezy zębowe służą do uzupełnienia brakującego uzupełnienia, konieczna jest szybka naprawa ich uszkodzonych części. Będzie to miało wpływ na komfort jedzenia oraz poczucie estetyczne. Co istotne – uszkodzona proteza może mieć negatywny wpływ na zdrowie i narząd żucia, a samodzielnie naprawiana doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Warto zatem po zauważeniu uszkodzenia od razu udać się do laboratorium protetycznego, gdzie specjaliście szybko i profesjonalnie doprowadzą protezę do pierwotnego stanu.