Naturalne sposoby leczenia alkoholizmu

Alkoholizm staje się coraz powszechniejszym problemem na całym świecie. Uzależnienie od alkoholu dotyka coraz większego grona Polaków, którzy sięgają po napoje wyskokowe z różnych powodów. Co ciekawe, alkoholizm diagnozowany jest często u osób  wykształconych oraz odnoszących sukcesy w życiu zawodowym – jak wskazują badania fińskich naukowców, przeprowadzone na grupie ponad 300 tysięcy osób z 13 krajów, tzw. pracoholicy są o wiele bardziej podatne na uzależnienie się od napojów wyskokowych.

Co zrobić, jeżeli nałóg dotknął nas osobiście albo bliską nam osobę? Obecnie promowane są różnego rodzaju terapie, mające na celu ułatwienie wyjścia z uzależnienia. Są one przeważnie prowadzone w prywatnych ośrodkach, i ich cena często przewyższa możliwości finansowe przeciętnego Polaka.  Na szczęście, istnieją również domowe sposoby leczenia alkoholizmu, z których możemy korzystać we własnym zakresie.

Dostarczanie aminokwasów

Aby lepiej zrozumieć, na czym polega alkoholizm, trzeba przyjrzeć się zmianom, jakie zachodzą w mózgu osoby uzależnionej. W wyniku nadużywania alkoholu zostaje zaburzona aktywność receptorów GABA, które mają związek z utrzymaniem naszego umysłu w stanie spokoju. W momencie zmniejszenia aktywności tych receptorów pojawiają się nieprzyjemne objawy, takiej jak niepokój, pobudzenie, stres oraz agresja.

Aktywność neuroprzekaźnika GABA pobudzana jest przez różne aminokwasy, głównie glutaminę, która znajdziemy w wielu produktach spożywczych. W celu uzupełnienia jej niedoborów warto spożywać mleko, ryby oraz fasolę. Glutaminę dostaniemy również w aptece.

odtrucie alkoholowe - Praktyka24 Wrocław

Wysiłek fizyczny jest rekomendowany osobom zmagającym się alkoholizmem.

Uprawianie sportu

W wyniku nadmiernego spożywania alkoholu obniża się produkcja dopaminy, czyli hormonu szczęścia. W celu uzupełnienia jego deficytu zalecane jest uprawianie dowolnego sportu – w jego wyniku wydzielają się duże ilości endorfin, które wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Warto więc zdecydować się na jazdę na rowerze, bieganie bądź inną formę aktywności fizycznej.

Wsparcie dla wątroby

Narządem, który jest najbardziej uzależniony na uszkodzenie w wyniku nadużywania alkoholu, jest wątroba. To ona odpowiada za neutralizację szkodliwych substancji, zawartych w alkoholu. Jej wzmożona praca prowadzi do stopniowego wyniszczenia i zmniejszenia wydolności, które może okazać się nawet śmiertelne. Niezbędne jest więc wsparcie jej regeneracji. W tym celu powinno się spożywać flawonolignany, czyli substancje regenerujące, które mają bardzo dobry wpływ na uszkodzoną wątrobę. Chronią ją przed dalszym uszkodzeniem, a dodatkowo hamują procesy zapalne.

Dieta bogata w witaminy

W wyniku spożywania dużych ilości alkoholu dochodzi do uszkodzenia śluzówki przewodu pokarmowego, co wpływa na nieprawidłowe wchłanianie składników odżywczych. W związku z tym dostarczane witaminy i minerały nie są w całości wykorzystywane – aby dostarczyć ich odpowiednią ilość, powinniśmy więc spożywać wartościowe produkty.

Terapia uzależnień – podstawa walki z alkoholizmem

Należy jednak pamiętać, że w przypadku alkoholizmu najważniejsza jest terapia. To skuteczny proces leczenia osób uzależnionych od alkoholu, mający na celu wyeliminowanie z ich życia alkoholu oraz pomoc w odzyskaniu zdrowia psychicznego i fizycznego. Terapia ta jest zazwyczaj kompleksowa i obejmuje zarówno wsparcie psychologiczne, jak i medyczne. W jej ramach pacjenci uczą się radzić sobie ze swoimi emocjami, rozpoznawać sytuacje ryzyka oraz budować zdrowe relacje z innymi ludźmi. Terapia alkoholowa dostępna jest w ośrodkach leczenia uzależnień, które oferują różne formy wsparcia, takie jak terapia indywidualna, grupowa, warsztaty oraz programy edukacyjne. Jednym z polecanych miejsc dla osób uzależnionych jest prywatna placówka Terapia Skrzydła. Świadczy ona usługę leczenia alkoholizmu m.in. w Gdańsku. Zapewnia nie tylko wsparcie wykwalifikowanej kadry terapeutów i psychoterapeutów, ale również plan leczenia dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.